Analiz | Manchester City 2-0 Newcastle United

Son şampiyon Manchester City evinde ligin orta sıra takımları arasında gözle görülür derecede iyi bir kadroya ve hocaları Eddie Howe ile birlikte iyi bir ivmelenmeye sahip olan Newcastle United’ı ağırladı.

Maç çekişmeli başlasa da kısa süre kontrolü ele aldıktan sonra City golü buldu. Normalde City evindeki maçlarda ilk golü bulduktan sonra farka gitmesi muhtemeldir fakat Newcastle United, City’i bir hayli zorladı. Özellikle ikinci yarının ortasındaki değişikliklerle birlikte Newcastle, City’i boğmaya başlamışken City’nin yardımına Bernardo yetişti. Kontrolü ele almak ve geçişlerden ziyade daha uzun süreli topa sahip olma sekansları yaratarak oyunu soğutmak için oyuna alınan oyuncu takımını rahatlatan golü atarak maçın fişini çekti. Maçı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

 

Kadrolar

Ev sahibi City’de kalede Ederson başladı. Stoper ikilisinde Akanji ve Dias vardı. Sağ bekte Walker sol bekte takımın son zamanlardaki en iyi oyuncularından Ake görev aldı. Savunmanın önünde Rodri, sol içte İlkay, sağ içte Kevin de Bruyne görev aldı. Sol kanatta Grealish oynarken,sağ kanatta genişliği veren oyuncu bir elmas gibi parlayan takımın genç yıldızı Foden’dı. İleri uçta ise takımın ve ligin en golcü oyuncusu Haaland yer aldı.

 

Deplasman takımında kalede Nick Pope başladı.Defans dörtlüsünde sağ bek Trippier,stoperler takımın lideri Lascelles ve Botman’dı. Sol bekte ise Dan Burn yer aldı. Orta saha üçlüsünü Bruno Guimaraes,Joelinton ve Longstaff oluşturdu. İleri üçlüde Almiron,Wilson ve Maximin’in başlaması beklenen yerde ise yeni transfer Gordon yer aldı.

City baskısı – Newcastle çıkış planı

 

Newcastle United oyun kurarken genellikle sağ stoperi Lascelles ve Kalecisi Nick Pope’un uzun toplarını kullandı. Uzun topları kullanmada en büyük etken City’nin öndeki agresif baskısıydı. City baskı yaparken Haaland Botman’a doğru yöneliyordu. Sağ stoper Lascelles’e ise zaman zaman Grealish zaman zaman da İlkay, arkasındaki oyuncuyu gölgeleyerek baskıya çıkıyordu. Eğer Newcastle’ın paslaşmaları orta veya kısa mesafede ise İlkay ve Grealish birbirlerinin arkasını koruyabiliyorlardı fakat daha geniş alanda uzun toplar devreye girince Ake de baskıya dahil oluyordu. Eğer Lascelles’e İlkay baskıya çıktıysa Longstaff, Grealish baskıya çıktıysa Trippier boştaki oyuncu oluyor ve Ake’de duruma göre bu iki oyuncuya baskıya çıkıyordu. Bu şekilde Ake, arkasındaki oyuncu Almiron’u boşta bırakarak risk alıyordu. Bu riskten faydalanmak isteyen Newcastle ise oyun kurulumunda çoğu zaman uzun topları sağ kanada Almiron’un koşu yoluna oynamaya çalıştı. Eğer bu mümkün değilse Wilson da sağ kanada yaklaşarak uzun topları Almiron’un önüne indirmeye çalıştı.

 

Solda başla sağda bitir

 

 

City’nin sola yatık 2-3-5’i ilk golün gelişimine büyük yardımda bulunuyor. Bu yerleşimde Walker’ın dar konumlanması sadece kontra ataklarda Gordon’u durdurmak için değil.Walker’a yakın kalmak için Gordon da daralıyor ve bu şekilde Foden ile Burn arasındaki 1v1 durumunu oluşturmanın bir ön hazırlığı yapılıyor. Orta saha hattı City’nin sola yaklaşmasıyla, sağa doğru kaymış olduğu için Joelinton da arkasındaki Kevin de Bruyne’yi savunamaz hale geliyor. Kevin de Bruyne bek ile stoper arasına koşu yaparak Dan Burn’ün daralmasını sağlıyor ve bu şekilde Foden topla buluştuğundaki kontrol alanı genişlemiş oluyor. Foden topla buluştuktan sonra  Kevin de Bruyne bir koşu daha yaparak bu sefer Joelinton’u üzerine çekiyor ve Foden’ın önünde büyük bir alan açıyor. Foden topla buluşur buluşmaz İlkay Botman’ı oyalamak için ceza sahasına koşu yapmaya başlıyor ve Foden ceza sahasına girene kadar Botman’ı oyalamayı başarıyor. Foden ise topu boşluğa doğru sürerek ceza sahasına girip golünü atıyor.

 

Agresif Guimaraes

 

Bruno takımının en iyi oyuncularından. Oyuncunun en önemli özelliklerinden biri hem savunmada hem de hücumda agresif olması. Eddie Howe da oyuncunun hem hücum özelliklerinden hem de savunma katkısından maksimum fayda sağlamak üzerine taktiklerini dizayn etmiş durumda. Newcastle hücum ederken zaman zaman orta sahadan ileri çıkarak hücuma katılan Guimaraes’in yerini Longstaff alıyor ve rest-defence yapısı korunmaya çalışılıyor. Guimaraes çok hareketli ve oyunda özgür bir role sahip olduğu için merkezde önemli boşluklar verebiliyor. Guardiola da oyuncunun özelliklerini ve rolünü bildiği için geçiş hücumlarında Kevin de Bruyne’ye özel bir rol vererek Bruno Guimaraes’in arkasındaki boşlukları değerlendirmesini tavsiye etmiş olabilir. Zira ilk yarıda maç başından beri City birçok boşluk buldu ve bu boşlukları değerlendirme noktasında sıkıntı yaşasa da pozisyona girmeyi başardı. Bu pozisyonlara girebilmelerindeki en büyük etkenlerden biri de tabi ki Erling Haaland’dı. Genç forvet zaten yavaş olan savunma hattını iyice tehdit ederek geriye doğru itti, savunma hattı Haaland’ı takip edebiliyorsa Newcastle savunması ve orta sahası arsında City’li oyunculara büyük boşluklar açıldı. Savunma hattı Haaland’ı takip edemediğinde Haaland pozisyona girdi. Newcastle savunması geriye gitmeye daha meyilli oldukları için Haaland’a bire bir pozisyon vermediler. Lascelles yavaş olsa da tecrübesi ve pozisyon bilgisiyle aradaki açığı kapatmaya çalıştı.

 

Newcastle baskısı

 

Newcastle United orta blokta 4-5-1 gibi gözükse ön alanda baskıya çıktığında baklava 4-4-2 veya 4-3-1-2 dinamiklerine sahipti. İki kanat oyuncusu arkasındaki beki gölgeleyerek stopere baskı yapıyor. Duruma göre Wilson Rodri’yi gölgeliyor veya orta sahada Bruno, Longstaff ikilisinden biri Rodri’ye baskıya çıkıyordu. Tek ön liberolu bir sistemin baskı dinamiklerine sahip oldukları için Newcastle orta sahasında baskı zamanlamalarının ve kaymaların önemi büyüktü. Çünkü Bruno merkezde yalnız kaldığında arkasındaki büyük alanda İlkay ve Kevin topla buluşmaya hazırdı. Longstaf Rodri’ye baskıya çıktığında ise İlkay boşta kalıyordu. Bu yüzden çoğu zaman Almiron dar kalarak İlkay’a gelen pas açılarını kapatmaya çalıştı ve sol kanat Gordon’dan daha konservatif bir rolde görev aldı. İlkay’a pas açısı yaratmak için Ake ve İlkay arasındaki mesafe önemliydi çünkü Almiron çoğu zaman iki oyuncuyu birden savunmak zorunda kaldı.

 

Sonuç

‘’Orta sahada hücumcular istediğimde, Phil ve Gundo’yu koyarım. Ceza sahasına yakınken Kevin’den daha iyiler. Daha fazla kontrole sahip olmak istediğimde Bernardo ile oynarım, başka bir şekilde oynamak istersem başka bir oyuncu ile oynarım…

Soldan oyun kurmak istersem her zaman Laporte ile oynarım, ceza sahasında savunma yapmak istersem Ake ve Dias ile oynarım. Orta sahada koşucular istiyorsam Foden ve Gundo en iyileri. Taktiklerim işe yararsa dahi olduğumu söylerler, işe yaramazsa fazla düşündüğümü söylerler.’’

-Pep Guardiola

İlkay golün gelişiminde koşusuyla (Kevin kadar olmasa da) Foden’a yardımcı oldu ve Foden golü attı. Dias,Wilson’a hava topu vermedi. Ake, Longstaff’ın şutunu engelleyerek maçın müdahalesiyle birlikte müthiş bir maç çıkardı. Bernardo sonradan oyuna girdi amaç daha fazla kontroldü fakat maçı bitirmeyi de sağladı. Guardiola şimdilik haklı ve dahi. Lig sonunda ise ne olacağını göreceğiz.

 

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.