Analiz | Barcelona 2-1 Real Madrid

La Liga’da şampiyonluk yarışında son zamanların en heyecanlı ”El Clasico” ‘larından birine şahitlik ettik. Maça kontrollü başlayan iki taraf varken ikinci yarının ortalarından itibaren 1-1 ‘lik skor ve Real’in kaybedecek bir şeyinin kalmaması onları maçın Real’in istediği gibi gittiği noktaya götürdü. Fakat ikinci yarının sonlarında oyun Real’in istediği gibi olsa da sonuç istedikleri gibi olmadı. Maçın başında devam eden şampiyonluk yarışı da muhtemelen son düdükle beraber bitmiş oldu. Maçı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

 

Kadrolar

Ev sahibinde Kalede Ter Stegen başladı. Defans dörtlüsünü Balde, Christensen, Kounde ve Araujo oluşturdu. Orta sahada Katalan ekibi Pedri’nin yokluğunu Sergi Roberto ile doldururken, Busquets ve De Jong her zamanki yerlerini aldılar. İleri üçlüde ise son zamanlarda orta sahadan çok sol kanat oynayan Gavi, Lewandowski ve Raphinha yer aldı.

Real Madrid’de ise kalede Courtois başladı. Defans dörtlüsünü Nacho, Rüdiger, Militao ve Carvajal oluşturdu. Orta sahada Camavinga ,Modric ve Kroos yer alırken, ileri üçlüde Valverde, Benzema ve Vinicius görev aldı.

Barcelona’nın presi

 

 

Real Madrid oyun kurulumundaki en önemli etmenlerden biri Kroos’un derine gelerek stoper ve bek oyuncuları ile yaptığı rotasyonlar ve isabetli, orta mesafeli, aşırtma paslarıyla takımının rakip takımın baskısını bertaraf etmesini sağlaması. Xavi, Kroos’un Real Madrid’in oyun kurulumundaki önemini bildiği için Kroos’un üzerine çifte önlem aldı ve sol kanatta Gavi’nin bireysel baskı becerisine güvenerek Real Madrid’i oraya yönlendirmek amacıyla Gavi’yi Militao ve Carvajal arasında 2v1 bıraktı. Burada oluşan 2v1 aslında bir pres tuzağıydı. Diğer tarafta hem Roberto hem de Raphinha, Kroos’a yakın oynadığı için Madrid çoğu zaman oyunu Militao-Carvajal üzerinden kurmak zorunda kaldı. Top Militao’ya geldiğinde ise Gavi baskısına başlıyordu. Gavi Militao’ya baskıya giderken; Balde, Carvajal’e yaklaşıyordu. Orta saha oyuncuları ise bire bir markaj yapıyorlardı. Baskının başlangıcında Raphinha ters tarafta Kroos’u tutarken, Sergi Roberto merkezdeki boşluğu savunuyor. Kroos merkeze yaklaştıkça Roberto ile eşleşiyor ve top ters tarafa gitmesi halinde Raphinha Rüdiger’e yapacağı baskı koşusu için hazırlıklı oluyordu. Barcelona Madrid’i tuzağa kıstırdığında mesafeler çok yakındı. Lewandowski tuzak gerçekleştiğinde kaleciye giden pas açısını kapatıyordu ve Barcelona yakındaki bütün pas istasyonlarını kapatmış oluyordu. Gavi’nin bireysel hırsı ile de topla muhtemel olarak oynayacak ve kararı verecek olan Carvajal ve Militao’yu baskı altına alabiliyorlardı. Baskının tek zayıf yönü ters tarafta Nacho’nun çok boş kalmasıydı. Fakat Real Madrid, Barça tuzağını kusursuz bir şekilde uyguladığında Barça’nın tuzağından çıkarak Nacho’yu ve boştaki oyuncuları bulmayı başaramadı.

 

Barcelona’nın yerleşimi

 

Real Madrid pres yaparken 4-2-3-1 şeklinde baskıya başlıyorlardı. Kanat oyuncuları dar pozisyon alıyorlardı. Barcelona genelde oyunu sol taftan kurdukları için Real Madrid de presini buna göre düzenlemişlerdi. Top sol stopere geldiğinde Valverde De Jong’u gölgeleyerek stopere baskıya gidiyor, Carvajal Balde’ye çıkıyor. Modric ise yakın taraftaki savunma önü oyuncusu yani De Jong’a doğru baskıya gidiyordu.  Bu baskıyı kıran ise Barcelona’nın yerleşimi oldu. Stoper ikilisi esnek bir şekilde hareket ederken zaman zaman öndeki ikili De Jong ve Busquets’in mobilitesine rotasyonlar aracılığı ile yardımcı oldular. Özellikle Christensen sol taraftan yaptığı kontrollü dribblinglerle Barça’nın oyun kurulumunda 2v1’lerin başlangıcına ve Modric’in merkezde, Valverrde’nin halfspace bölgesinde  yalnız bırakılmasında ekstra yardımcı oldu. Busquets ve De Jong ikilisi oyun kurulurken savunma önündeydiler ve çoğu zaman Modric’e karşı 2v1’lik avantajlarını kullandılar. Valverde dar kalarak De Jong’u gölgelemeye çalışıyordu fakat Gavi derine inerek ekstra opsiyon oluyor ve Valverde’nin işini çıkmaza sokuyordu. Gavi derine indikçe Balde yükseliyor ve Carvajal’in kendisini kontrol etmesini zorlaştırıyordu. Lewandowski ise Militao’nun Gavi’ye baskıya çıkmasını engellemek için sola yanaşarak arkadaki boşluğa tehdit oluşturuyor ve yine bir 2v1 oluşmasını sağlıyordu. Diğer tarafın dinamikleri ise biraz daha farklıydı. Sol kanatta olduğu gibi sürekli genişlik veren bir oyuncu bulunmuyordu. Raphinha geniş başlayıp daralırken Araujo dinamik olarak genişliği veriyordu. Araujo’nun pozisyonu ekstra önemliydi. Brezilyalı oyuncunun yüksekte pozisyon alması Vinicius’un savunması gereken alanı artırdı ve çoğu pozisyonda geri dönmesini sağlayarak tehlikeli kontra ataklardan uzak tutmaya yardımcı oldu.

 

İkinci yarı Madrid

İkinci yarının başlangıcı ortaları hatta son on dakikaya kadar kontrollüydü. Fakat Madrid’in değişiklikleri ve Barça’nın yorgunluğu ile tempo iyice arttı. İlk bir saat sonunda Ancelotti günün etkisiz bırakılan adamları Kroos ve Nacho’yu çıkararak yerlerine Rodrygo ve Ferland Mendy’yi oyuna aldı. Bu değişikliklerle birlikte takımın yapısı yavaştan değişmeye başladı. Valverde sağ kanattan savunma önüne geldi. Valverde, Camavinga dar pozisyon alırken bekler geniş ve Carvajal Mendy’e göre biraz daha ileride pozisyon alıyordu. Halfspace bölgesinde yer alan Rodrygo ve Modric ile beraber orta sahada bir dörtgen oluşuyor ve dört oyuncuyla beraber Ancelotti orta sahaya denge getirmek istiyor bir nevi Barcelona’nın yaptığının bir benzerini yapmaya çalışıyordu. Dakika 75 olduğunda ise Ancelotti yorgun olan orta sahayı tamamen değiştirdi Carvajal iyiden iyiye yükseldi ve Madrid sola yatık 2-3-5 yerleşimini aldı. Ancelotti orta sahayı tamamen değiştirerek yorgun Barça’ya karşı kontrolü eline almak istedi, takımı son dakikalarda geçişlere hazırlamaya çalıştı, Madrid oyunu istediği noktaya da getirdi fakat geçişler bu sefer Madrid’in işine yaramadı.

 

Sonuç

Oyun olarak Barcelona’nın istediği gibi başlayan maç skor olarak Real Madrid’in istediği gibi devam ediyordu. Oyun olarak Real Madrid’in istediği gibi sona yaklaşırken ise oyunun sonu ve nihai skor Barça’nın istediği gibi oldu. La Liga’da son 12 haftaya girilirken Barça’nın en yakın rakibi Real Madrid ile puan farkı bu maçla beraber 12’ye çıkmış oldu.

 

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.