MAÇ ANALİZİ | Alanyaspor – Beşiktaş

1

Beşiktaş ve Aytemiz Alanyaspor, Alanya’da karşılaştı. Yüksek tempoyla başlayan mücadelede Beşiktaş; 3 puanı, 4 golle aldı. Alanyaspor’un tek golünü penaltıdan Vagner Love kaydetti. Beşiktaş’ta Ryan Babel 2. maçında golle tanışırken Alanyaspor’da Cenk Ahmet ilk lig maçına çıktı.

2

+ Alanyaspor’un Artıları

Beşiktaş’ın bulduğu erken golün de etkisiyle kapanan ve kontra kovalayan bir Anadolu takımının aksine maçın temposuna katkıda bulunan ve rakip savunma arkasına ciddi koşular yapan bir Alanyaspor izledik. Özellikle ilk yarıdaki tempolu oyunda Beşiktaş savunmasının bireysel hatalarından iyi de yararlandı Alanyaspor ancak sonunu getiremedi.

3

Maç skor olarak kopana kadar oyunu yarı sahasında kabul etmeyen ve önde basan bir Alanyaspor vardı.

+ Beşiktaş’ın Artıları

Beşiktaş oyun anlayışını, kadrosunu ve rol paylaşımını büyük oranda çözmüş bir şekilde çıktı maça. Kadro istikrarının sağlanması bu konuda önemli bir etkendi. Atiba ve Oğuzhan’ın merkezi konumlarına yerleşmeleriyle orta alan kurgusu da oturdu. Atılan gollerde Oğuzhan ve Tolgay’ın etkisini yoğun şekilde hissettik. İki oyuncu da bugün çok değerli paslara imzalarını attılar.

%63 topla oynama oranı ve %87 pas başarı oranıyla Beşiktaş maçın mutlak hakimiydi. Bu hakimiyeti de 4 golle süsledi. Beşiktaş bu maçta özellikle sağ kanadını çok aktif kullandı. Beşiktaş’ın 777 numaralı Gökhan & Quaresma kanadı Berkan & Donald kanadına zor anlar yaşattı.

4

Beşiktaş Quaresma’yla işlediği sağ kanadından hem tehlikeli ortalar yaparak ceza sahasında gol aradı hem de o çizgiden fazlaca korner kazandı.

Pas oyunu ritmini yakalamış Beşiktaş’ta Cenk’in sakatlığı bir ara dengeleri bozacak gibi olsa da Tolgay hamlesiyle orta alana canlılık geldi. Tolgay’ın Oğuzhan’la girdiği forma rekabeti iki isme de çok olumlu yansımış durumda. Beşiktaş rakip yarı alanda %70 pas isabeti ile oyunun Alanyaspor yarı alanında oynanmasını sağladı.

– Alanyaspor’un Eksileri

Alanyaspor özellikle sol kanadının aksaklığının bedelini ödedi. En tehlikeli ortalar hep o kanattan geldi. Orta alanda Atiba ve Oğuzhan’a üstünlük kuracak bir ikili yoktu. Orta alan kontrolünü önde basarken kaybeden Alanyaspor bunun bedelini savunmasında verdiği bolca boşlukla ödedi.

%37 gibi oldukça az bir topla oynama oranına sahipseniz ve 10 tane şut fırsatı elinize geçiyorsa bunları değerlendirmek zorundasınız. Bunlar değerlendirilemediği için akan oyunda gol bulamadı Alanyaspor.

5

Bugün atılan goldeki penaltıda olduğu gibi özellikle Tosic’in aksadığı anları golle sonuçlandıramadı Alanyaspor. Bunun için yeterli sayıda pozisyona da girildi üstelik.

– Beşiktaş’ın Eksileri

Oyunu önde kurup rakip yarı alanda baskı yapmak isteyen Beşiktaş’ta bu plan oyunun genelinde işlese de özellikle Tosic’in pas hatalarıyla arkada çok tehlikeli alanlar bırakıldı. Bu pas hatalarının bedeli daha ağır olabilirdi. Nitekim yenilen tek gol de yine bu tip bir pas hatasının ardından gerçekleşti.

• Kırılma Anı

Maç 90 dakika boyunca Beşiktaş kontrolünde geçtiği için net anlamda bir kırılma anı yoktu ancak Beşiktaşlı taraftarların arkasına yaslanması 2. golün ardından gerçekleşti. Babel’in golünden sonra devreye girildi ve Beşiktaş 2. yarıya rahat bir kafayla çıktı. 3. gol ise fişin çekildiğinin göstergesiydi.

6

+ Alanyaspor’un En İyisi > Vagner Love

Kaçırdıklarından dolayı maçtan sonra eleştirilecek olsa da tek golü atan ve çekilen 10 şutun yarısının sahibi olan Vagner Love Alanyaspor adına sahanın en iyi ismiydi.

7

Yıldız oyuncu Alanyaspor formasıyla bu sezon 7. golünü kaydetti.

+ Beşiktaş’ın En İyisi > Ricardo Quaresma

Beşiktaş’ta 1 gol 2 asistle gecenin yıldızlaşan ismi Portekizli oyuncu Quaresma oldu. Beşiktaş’ın gole en çok yaklaştığı anlarda da onun ortaları etkiliydi. Sağ kanatta bulduğu madeni çok güzel işledi Q7 ve Beşiktaş’ın bu galibiyetinin baş mimarı oldu.

8

– Alanyaspor’un En Kötüsü > Berkan Emir

Akdeniz ekibi maç boyunca Quaresma’nın sağ kanattan yaptığı ortaları izledi. Buradaki hata da kuşkusuz o kanadı savunan bek Berkan Emir’in oldu. Önündeki Donald’dan da doğru desteği alamayınca Beşiktaş bu kanadı çok iyi işledi ve tehlike yarattı.
Berkan Emir maç boyunca top kapamadı ve ikili mücadele kazanamadı.

– Beşiktaş’ın En Kötüsü > Dusko Tosic

Beşiktaş’ın ideal tandeminin sol tarafındaki isim olan Tosic bugün stoper performansıyla kötü maçlarından birini çıkardı. Atağa çıkılırken yapılan top kayıplarıyla kalesinde tehlikeli anlar yaşadı Beşiktaş. Yenilen tek goldeki penaltı da Tosic’in kaptırdığı bir topla gerçekleşti. Kısacası isabetsiz oyunuyla Tosic, Beşiktaş en etkisiz ismi oldu. Şenol Güneş de sonradan yaptığı Mitrovic hamlesiyle Tosic’i beke çekerek Mitrovic’e şans vereceğinin sinyallerini verdi. Cenk’in sakatlığıyla sahte 9 görevini üstlenen Talisca da pek etkili olamadı. Al-ver işine girmeden arkada alan aradı ancak ona alan açacak bir hedef oyuncu olmadığı için savunmanın arasında kayboldu. İsytediği şut şansını da bulamadı.

Beşiktaş, Alanya’da zorlanmadan, 90 dakikasına hükmettiği bir oyunla, 3 puanı 4 golle aldı ve liderlik koltuğuna oturdu. Alanyaspor ise bu mağlubiyetle düşme hattına yaklaşarak 14. sıraya yerleşti.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş