Trabzonspor’da hedef 50. yıl

5008125

Muharrem Usta’nın yönetimi devralmasıyla birlikte 50. Yılına şampiyonluk parolasıyla çıkacak olan Trabzonspor bu hedefi doğrultusunda kadrosunu şekillendirmeye yeniden başladı. Özellikle sezon başında kurulan scout ekibinin katkılarıyla birlikte takım kadrosunda yenilenmeye gidilmişti. Fakat Scout Ekibi & Ersun Yanal iş birliğiyle transfer edilen oyuncuların takıma katkılarının düşük seviyede olması nedeniyle eleştiriler artmıştı. Bu eleştirilerin ardından scout ekibi dağıtıldı ve başkan yardımcısı Nevzat Aydın yönetim kurulundaki futbol ile ilgili görevlerinden çekilmeye karar vermişti. Trabzonspor adına doğru bir sistemi değiştirmek yerine tamamen lav etmek ne kadar doğru tartışılır.

Devre arası transfer döneminde savunmanın sağına ve soluna João Pereira & Emmanuel Mas hamleleri yapan Trabzonspor özellikle sorun yaşadığı hücum bölgesine yaptığı Olcay Şahan & Hugo Rodallega takviyeleriyle kadrosunu güçlendirdi.

Yaptığı takviyeler sonrası, ligdeki son 2 karşılaşmadan galip gelerek çıkışa geçen ve sezon başında teknik ve taktik anlamdaki sorunlarını analiz ettiğimiz Trabzonspor’a tekrar göz atalım;

Genel anlamda duran toplarda alan ve adam savunması yapan bir Trabzonspor görüntüsü var karşımızda.

1

Trabzonspor’un sezon başındaki zaaflarından birisi duran topların öncesinde – sonrasında adam paylaşımları ve özellikle arka direkte rakibe sıkça alan bırakmasıydı.

2

3

Ligin 2. Devresinin başlarında son olarak Kasımpaşa karşılaşmasını analiz ettiğimiz Trabzonspor’un bu sorunu gözle görülür bir biçimde devam ediyor. Özellikle rakibin oyunun yönünü hızlı değiştirmesinde ve ve duran topların öncesinde – sonrasındaki adam paylaşımlarına yönelik taktik stratejiler geliştirilerek sahaya yansıtılmalıdır.

4

5

Öneri: Duran Top Taktiği

 

Trabzonspor’un başka bir savunma sorunu ise bek oyuncularının alanlarını sıkça boşaltarak 4’lü zinciri bozmasıydı. Rakibin hücum anında özellikle takım savunmasına katılamayan oyuncu sayısı bir hayli fazla olabiliyor. Bu anlarda bek oyuncularının alanlarını boşaltarak rakip oyuncuyla arasında oldukça mesafe olmasına rağmen baskıya gitmesiyle savunmada bozulmalar başlıyor. Rakip eğer tehlike alanına girmediyse baskıya gitmenin anlamsız olduğunu düşüyoruz. Eğer rakip tehlike alanına 5 mt veya 7,5 mt yaklaştıysa bek oyuncularının baskıya gitmesi gerektiğini düşünüyoruz. Dünyada bunu en iyi uygulayan takımların başında ise kompakt futbolu çok iyi oynayan Atletico Madrid geliyor.

Trabzonspor’da tehlike alanının olmadığı bölgede 4’lü zincirin koptuğu an. Bu anlarda kenar oyuncularının savunma geçişine katılaması sonrası 2. Bölge oyuncularının alanı ve rakibin pas opsiyonunu kapatması gerekiyor.

6

Kasımpaşa karşısında kenar merkez hücum sonrası Trabzonspor’un savunma pozisyonu. Trabzonspor’un ikinci bölgesinde kesici özelliği bulunan oyuncu eksikliği bir gerçek. Hücuma sıkça destek veren João Pereira & Emmanuel Mas gibi bekleri bulunan Trabzonspor’un savunmaya geçiş anlarında 2. Bölge oyuncularının desteğiyle bu bölgeleri kapatması gerekiyor.

7

Örnek: Baskı – Kademe – Denge


 

Merkezi savunma konusunda eksiklikleri bulunan Trabzonspor’un futbolda en tehlikeli alanlardan birisi sayılabilecek yay üzeri ve çevresini boş bırakmasına örnekler;

8

9

Trabzonspor’un kuşkusuz en büyük sorunu ‘GOL’.

Trabzonspor son 5 sezonda forvet hattına ciddi harcama yapmasına rağmen aradığı golcüyü bir türlü bulamadı. Ramil, Muhammet Demir, Suk, N’Doye bunlardan yalnızca birkaç isim..

Kazandığı toplardan sonra hızlı hücuma oldukça çabuk çıkabilen Trabzonspor, 3 bölgede final paslarına ve vuruşlarına henüz bir çare bulmuş değil. Son olarak Rodallega transferini gerçekleştiren Trabzonspor bu sorunu aşmak istiyor. Rakip yarı alana kalabalık halde çabuk şekilde girebilen Trabzonspor özellikle kenar organizasyonlardan sonra ceza alanına fazla adam sokmakta zorluk çekiyor. Mehmet Ekici’nin kadro dışı kalmasından sonra hücumda daha derli toplu bir görüntü veriliyor. Bunda ise Mehmet Ekici’nin topa sahip olduğu anlarda tehlikeli kontra ataklar gerçekleştiren Trabzonspor’u yavaşlattığı ve ayağında top tutma süresinin oldukça fazla olduğunu biliyoruz.10

Genel Yorum:

Gelecek sezona iddialı bir takım olarak çıkmayı hedefleyen Trabzonspor oluşturacağı kadronun temelini oluşturmaya şimdiden başlamış durumda. Kupada iddiası kalmayan Trabzonspor, Avrupa Kupasına katılmak hedefi adına lige kilitlenmiş durumda. Trabzonspor’un savunma ve hücumdaki taktik – teknik sorunlarını inceledik. Özellikle ‘Gol’ sorununa çare olması adına Rodallega transferini gerçekleştirmiş olsa da gelecek sezon adına bu bölgeye takviye yapmak zorunda. Mehmet Ekici’nin kadro dışı kalmasından sonra forma şansını iyi değerlendiren Yusuf Yazıcı’nın ise formayı kolay bırakmayacağını düşünüyorum. Fakat hedefler doğrultusunda Trabzonspor’un lider bir 10 numaraya ihtiyacı olduğu bir gerçek. Trabzonspor ayrıca ikinci bölgede Onazi – Okay – Aytaç bulunmasına rağmen bu bölgeyi güçlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle rakibin hücuma çıkış anlarında kesici rol üstlenebilecek bir oyuncuya da ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Trabzonspor ciddi bir yarışın içine girmeye hazırlanıyor. Oyun anlamında istikrarsız bir görüntü veren Trabzonspor ilk devreye nazaran biraz daha toparlanmış durumda.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş