Maç Analizi | Antalyaspor 1-2 Beşiktaş

Düşme hattına girmek istemeyen Antalyaspor, şampiyonluk yarışındaki Beşiktaş’ı ağırladı. Geri düşmesine rağmen Talisca’nın golleriyle 2-1 kazanan Kara Kartal oyun anlamında istenen seviyede olmasa da gelecek adına umut verdi.

Maçı iş ortağımız InStat’ın verileri ışığında inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

Beşiktaş savunma kurgusu dışında beklenen kadroyla sahadaydı. Şenol Güneş; Tosic ve Pepe’nin yokluğunda savunmada Medel ve Vida’ya şans verdi. Özellikle Vida ilk maçı olmasına rağmen rakibi en çok karşılayan ve en çok top kapan futbolcu olarak iyi bir performans sergiledi. Ortalama pozisyon haritasında da gördüğümüz gibi Caner maç boyunca sol kanadı hücum katkısıyla işlemeye çalıştı. Zaman zaman bunu başarsa da arkasında ciddi boşluklar verdi ve burada da devreye Vida girdi. Siyah-Beyazlılar her zamanki gibi savunma hattını önde kurdu.

Beşiktaş adına sahanın en iyisi Talisca oldu. Ortalama pozisyon haritasında da gördüğümüz gibi Talisca ikinci forvet rolünü, yardımcı oyun kuruculuk rolüyle çok iyi birleştirdi dün akşam ve fark yaratan bitiriciliğiyle Beşiktaş’a galibiyeti getirdi.

Antalyaspor’da Djourou, William, Salih ve Eto’o dışında Maicon da kart cezalısı olduğu için forma giyemedi. Ev sahibi ekip bunca eksiğe rağmen öne geçmeyi başarsa da skoru tutamadı. Atılan gol ve girilen pozisyonlarda da Beşiktaş savunmasının payı(!) büyüktü. Beşiktaş adına Fabri fark yaratmasa Antalyaspor adına mutlu bir akşam olabilirdi.

Beşiktaş Neden Umut Verdi?

Beşiktaş’ın sezon boyunca ligdeki temel sorunu puan kayıplarından çok “olmayan oyunu” ve bu “oyunsuzluğu” da tek kişi üzerinden yürütmesiydi. Bu maçta tek hücum planı kanat ortaları ve Quaresma olmayan bir takım vardı. Oğuzhan – Talisca – Negredo üçlüsü ile merkezden organize ataklar izledik. Beşiktaş bu yüzden umut verdi ancak sezonun geri kalanı için yeterli olmayan bir umut bu. Beşiktaş’ın Babel’i ceza sahasında topla buluşturamaması takımın hücumda istenen seviyede olmadığının çok güzel bir özeti.

Topla Oynama

Maçın geneline bakıldığında alışkın olduğumuz gibi Beşiktaş topa hakim olsa da özellikle Oğuzhan’ın oyundan alınmasıyla orta sahanın pas oyununda gözle görülür değişiklikler oldu. Oğuzhansız oynanan son 20 dakika Beşiktaş adına sezonun ilk yarısının özeti gibiydi.

Antalyaspor üzerinde, topla oynamada yarattığı farkı; üçüncü bölgeye ve rakip yarı alana girişlerde yaratamadı Beşiktaş. Bunun en önemli sebebi atağa çıkışlarda yapılan ciddi top kayıpları oldu. Bu durumda özellikle Caner’in isabetsiz ve önde oyunu; yenilen golde Quaresma’nın rakibe attığı müthiş(!) pas, Beşiktaş savunmasının ilk defa birbiriyle oynayan isimlerden oluşması gibi sebepler etkiliydi.

Paslar

 

Beşiktaş’ın umut verdiğini genel hatlarıyla belirtmiştim. Şimdi de bu umudun arkasındaki nedenlerden en önemlisine yani pas konusuna geçiyorum.

Beşiktaş’ın bu sezon plan tembelliği yaparak oyunu sürekli kanatlara yıktığından ve yarınlar yokmuşçasına orta yaptığından sitemizdeki çoğu Beşiktaş yazısında bahsettik. Antalyaspor maçında da az orta yapmadı Beşiktaş ancak artık ana hücum planı yapılan ortalar değildi. 19 ortada 5 isabet yakalandı ve bunlardan biri gol oldu. Bunun temelinde Talisca’nın merkezdeki rolünü üstlenmesi ve alışkın olduğumuz hayalet profilinin ötesinde işler yapması yatıyordu. Talisca’nın bu performansında da Oğuzhan ve Negredo’nun pas oyununa yatkınlıklarından söz etmek mümkün.

Önceki başlıkta Antalyaspor’un topla az oynamasına rağmen hücum aksiyonlarının yakınlığından söz etmiştik. Aynı durum burada da karşımıza çıkıyor. Anahtar pas sayılarına baktığımızda iki takımın da yakınlığını görebiliyoruz. Antalyaspor’un bu pasları gole çevirememesinde Fabri’den ve son tercih hatalarından söz etsek yeterli olacaktır. Yani geçen seneki Eto’o dün akşam sahada olsaydı Antalyaspor sahadan puan ve puanlarla ayrılabilirdi.

Şenol Güneş’in ve Beşiktaş’ın bu sezondan önceki iki yılda başarılı olmasının temelinde yatan pas oyunu bu sezon yerini ligde başka bir şeye bırakmıştı. Ortalama pas uzunluğuna baktığımızda Beşiktaş’ın halen daha eski kısa pas oyunundan uzakta olduğunu görüyoruz. Üstelik savunma hattını önde kuran ve beklerini de çok aktif kullanan bir Beşiktaş varken Şenol Güneş’in bu konuda ısrarcı olması gerektiğini düşünüyorum.

Kanat Aksiyonları

 İki takımın kanat organizasyonlarına baktığımızda birbirlerini tamamladıklarını görüyoruz. Caner alışkın olduğumuz kanat bek tanımının hücum tarafını iyi yapsa da yaşattığı savunma zaafı nedeniyle Antalyaspor’un sağ kanadı işlediği belli oluyor. Tabii Caner’in önünde bir kanat forvet olan Babel’in varlığı da burada etken.

Beşiktaş adına şaşırtıcı detay ise sahada dominant oyun karakteriyle bildiğimiz Quaresma olmasına rağmen hücum aksiyonlarının sol kanada yığılması. Beşiktaş adına umut veren etkenlerden bahsederken Quaresma bağımlılığının azalmasından da söz etmiştik. O durumu özetleyen bir nokta bu.

 Caner ve Quaresma

Beşiktaş umut verdi ama yetmez dememizin arkasında yatan sebebi de az önce söz ettiğimiz iki oyuncuyla açıklamak mümkün: Caner ve Quaresma.

Caner’in sol kanadı iyi işlediğinden, Quaresma’nın daha az orta yaptığından söz ettik ancak bu ikili hem kafasında hem de sahada takımla alakasız bir futbol oynuyor. Yani sahada 3 top olsa birini Caner’e, birini Quaresma’ya diğerini de takımın geri kalanına vermelisiniz. İşte bu bireysel oyuncu sayısının artması da Beşiktaş’ın umut veren futbolunu 90 dakikaya yayamamasını özetliyor. Zaman zaman bu duruma Babel’in katıldığını söylemek de mümkün.

Quaresma ve aykırı oyunundan söz etmişken bu pozisyona değinmezsek Negredo’nun golsüz geçmesine rağmen iyi performansına haksızlık etmiş oluruz. İşte yukarıda bahsettiğimiz durumu özetleyen bir atak bu. Quaresma kaleyi cepheden gördüğünde kafasında ne varsa onu yapıyor. Benzer pozisyonları geçtiğimiz sezon Galatasaray ve Antalyaspor maçlarında da gördük. O maçların mağduru da Aboubakar’dı.

Pas Bağlantıları

Pas bağlantılarına baktığımızda Antalyaspor’da orta saha oyuncularının çok pasif kaldığını görüyoruz. Ev sahibi ekip savunma ve orta saha arasında bağlantı kuramamış ve kopuk bir oyun sergilemiş.

Beşiktaş’ta ise iki stoperin de pasa yatkınlığı, özellikle de Medel ve Adriano’nun %94 pas isabetiyle oynamasının etkilerini görüyoruz. Pasa yatkın savunma ikilisi ve köprü işlevini çok iyi gören kanat bekler Beşiktaş’ın atağa çıkmasını kolaylaştırıyor. Aynı durum merkezdeki Atiba & Oğuzhan ikilisi için de geçerli.

Son Söz

Sezonun Şampiyonlar Ligi kısmını müthiş geçen Beşiktaş ligde özlenen oyunundan uzaklardaydı. Bu maçın ardından taraftarlarına umut aşılasa da sezonun geri kalanı için yetersiz bir performans söz konusu. Haftaya Kasımpaşa karşısında oynanacak futbola göre daha net konuşmak mümkün olacak.

 

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş