Maç Analizi | Atalanta 0-1 Napoli

İtalya Serie A’da 21.Hafta mücadelesinde Napoli, zorlu deplasmanda Atalanta ile karşılaştı. Napoli maçı Mertens’in 65.Dakikada attığı golle 1-0 kazandı. Böylelikle puanını 54 yapan Napoli haftayı zirvede kapattı.

Her iki takımda ideale yakın kadrolarıyla maça çıktı. Gasperini alışılagelmiş 3-5-2/ 5-3-2 sistemiyle sahada yer aldı. Napoli’de ise uzun süreli sakat olan Ghoulam yerine yine Mario Rui maça başladı. Kaptan Hamsik hastalığı sebebiyle maça yedek kulübesinde başladı. Sarri yine 4-3-3 formasyonunu bozmadı.

Atalanta özellikle son 2 yıldır Napoli’ye çok zorluklar çıkardı. Son 4 karşılaşmada 3 galibiyet aldılar. Böyle bir istatistiği özellikle Sarri’nin Napoli’sine karşı tutturmak çok zor. Gasperini’nin fizik güce dayalı yüksek baskılı oyunu Sarri’ye karşı çok etkili oluyor. Bu ikili arasında oynanan 12 maçta Sarri sadece 3 galibiyet alabilmişti.

ORTALAMA POZİSYONLAR VE OYUN PLANLARI

Ortalama pozisyonlara baktığımızda Atalanta’nın kanatlara dayalı oyununu görüyoruz. Sağ taraftan Hateboer, Cristante, Ilicic ve Cornelius ile ataklar geliştirmeye çalıştılar. Ancak hücumda yeterince akıcı bir oyun oynayamadılar. Baskı oyunları özellikle ilk yarıda çok iyiydi ve Napoli’yi zorladılar.

Napoli ise baskı altında topa sahip olmaya çalışan bir oyun oynamaya çalıştı. Hatlar birbirlerine yakındı ancak Atalanta baskısı onların çok şans üretmesine engel oldu. Yine 4 tane net şans yakalamayı başardılar. Alışılagelmişin aksine bu kez oyunu sağ taraftan oynaya çalıştılar. Hysaj’ın daha önde olması bu durumu gösteriyor.

TOPA SAHİP OLMA

Topa sahip olma konusunda Napoli ligde açık ara lider. Onların oyun gücü topa sahip olmaktan geliyor. Geçen sezon topa sahip olamadıklarında kırılgan bir takım olduklarını gördük. Nadir olsa da bu maçta rakiplerinden daha az topa sahip oldular. Atalanta’nın topa daha çok sahip olmasının iki nedeni vardı.

Birincisi, Atalanta yüksek baskı yaptığında Napoli’yi çok zorladı ve onları top kaybına zorladı. Diğeri ise Sarri’nin Atalanta’ya karşı daha reaktif davranmasıydı. Maç içerisinde Atalanta’nın hücumda dağınık görüntü vermesi, Sarri’nin oyunu özellikle golden sonra daha çok 1.ve 2.Bölge savunmasına odaklanmasına neden oldu.

ATALANTA’NIN YÜKSEK BASKI OYUNU

Gasperini yönetiminde Atalanta yüksek baskı oyunu tercih ediyor. Genoa’da bu oyunla başarılar yakalayan Gasperini bu sistemi Atalanta ile de uyguluyor. Maçın ilk yarısında da bu oyunu gördük.

Atalanta yüksek baskıda adam odaklı bir yaklaşım izledi. Stoperleri ve Jorginho’yu adam markajına aldılar. Napoli’nin merkezden oynamasını engellemeye çalıştılar. Bu baskı sayesinde ilk yarıda Napoli’nin oyununu bozdular.

Bu adam odaklı baskı birçok ikili mücadele ortaya çıkardı. Atalanta rakibine bu konuda %59’a %41 üstünlük sağladı

DERİN SAVUNMA VE BASKI

Atalanta’nın bir diğer iyi uyguladığı baskı ise derin baskı. Napoli’ye karşı oynayan çoğu takım sadece derin savunmada pas kanallarını kapatıp kalmaktan oluşuyor. Atalanta aslında yapılması gerekeni yaptı. Derin savunmada pas kanallarını kapatıp kalmadı aynı zamanda doğru zamanda baskısını ileriye çıkartarak bir anlamda rakibini geri püskürttü.

NAPOLİ OYUNU

Napoli bu maçta rakibin gücünü de hesaba katarak ufak değişiklikler yaptı. Ama değiştirmediği şey ise karşı baskı ve yüksek baskısıydı.

Napoli topa sahip olamadığında geri yaslanıp topu kazanmayı beklemek yerine yüksek baskı uyguluyor. Bu maçta da maç boyu yüksek baskı yapıp Atalanta’nın oyun kurmasını engellediler. Atalanta hücumunun bir diğer zayof yanı ise bu baskıyı kıramamaları oldu.

2. yarıda Sarri oyun yapısında biraz değişikliğe gitti. İlk yarıda sağ kanattan atak yapmaya çalışan Napoli, ikinci yarıda soldan Insigne ve Rui ile etkili olmaya başladı.

Atalanta ikinci yarıda yüksek baskı yapmaya dayanamadı ve ikinci yarıda biraz daha geri çekildiler. Napoli bu geri çekilmeyle biraz daha kendi oyununa geri döndü. Defans hattını ileriye çıkan Napoli oyunu kontrol etmeye başladı.

Sarri’nin ikinci yarı değişikliklerinden diğeri ise derine yapılan yani savunma arkasına atılan koşulardı. İlk yarıda bu koşular neredeyse yok gibiydi. Bu koşular sayesinde ise gol geldi. Orta sahada kazanılan topu Callejon savunma arkasına koşan Mertens’e aktardı. Mertens de iyi bir vuruşla golü buldu.

MAÇIN ADAMI       

Özellikle ikinci yarıdaki oyunuyla takımının orta saha ile hücum bağlantısı olan, geriye gelip oyun kurması, stoperleri çıkarmasıyla, savunma arkasına koşularıyla ve maç kazandıran golüyle Mertens oldu.

Mertens maç boyunca 1 gol, 3 şut, 1 kaleyi bulan şut, 3 adam eksiltme, 2 anahtar pas ve 313 InStat Index’i istatistiklerini tutturdu.

SONUÇ

Napoli çok zorlu bir deplasmandan 3 puanı çıkarttı. Napoli açısından çok büyük bir test oldu. Geçen sezon topla oynayamadıkları zaman çok kırılganlardı. Belki de şampiyonluk bu yüzden gitti. Mertens’in maç sonunda söylediği gibi bu sene psikolojik açıdan daha güçlü bir takım var.

Sarri her zaman rotasyon konusunda çok eleştirilse de oyun planı ve oyuna müdahaleleriyle bu sezon takımını zirvede tutuyor.

Gasperini ve Atalanta ise çok büyük işler yapıyor. İyi bir akademisi olan Atalanta, Gasperini gibi bir hocayla çalışarak orta sıra takımı olmaktan artık Avrupa Ligi için mücadele eden bir takıma dönüştü.

Taktik savaşını bu kez Sarri kazandı ancak Gasperini’nin oyunu her zaman ona ters gelecektir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş