Maç Analizi | Atletico Madrid – Roma

Şampiyonlar Ligi C Grubu maçında, bu haftaya kadar galibiyeti olmayan ve tura tutunmak için mutlak galibiyete muhtaç Atletico, grubun yenilgisiz ekibi Roma’yı ağırladı. Alacağı beraberlikle dahi gruptan çıkmayı garantileyecek olan Roma, sahadan 2-0 mağlubiyetle ayrıldı. Simeone’nin değişiklikleriyle maçın son çeyreğinde dört hücumcuyla sahada olan Atletico adına 1 gol 1 asistle oynayan Griezmann, maçı ve tur umudunu Madrid temsilcisine getiren oyuncu oldu.

Planlar – Uygulamalar

Bir futbol takımının oyunun duruyor olduğu anlarda almış olduğu şekil, antrenörün planlarını anlamak için büyük önem taşır. Özellikle maçı başlatan santrada oyuncuların konumları, o maçta takım olarak neyi hedeflediklerinden izler taşır.
Bu sebeple oyuncuların maç süresince birey ve takım bazında ortalama olarak bulundukları alan ile maça başlarken aldıkları pozisyonlarının karşılaştırılması bize bir veri verir: Uygulamaları planlarıyla ne kadar örtüşüyor? Çünkü maça başlarken aklınız hafta boyunca ezber ve idrak ettiğiniz planlarınızdadır ama oyun hareketlendikçe; siz ve rakip hareket ettikçe, maç içi değişkenlerin de etkisiyle, maç özelindeki planlar unutulabilir; alışılmış ezberler tatbik edilir.

Santra anındaki görüntüden, Atletico Madrid’li oyuncuların sahanın dikey orta alanında konumlanarak maça başladığı görülüyor.

Bu açıdan baktığımızda Roma’nın maça başlarken, sol bek ve sol açığının ilk saniyelerdeki hareketlenmeleri Atletico’yu bu kanattan yakalamak istediğini gösteriyor.

Maçın ilk 10 dakikası da sürekli sol alandan son çizgiye inmeyi ve Atletico’nun disiplin abidesi savunmasını deplase etmeyi hedeflediler. Tıpkı ilk saniyelerde olduğu gibi devamında da Kolarov ve Perotti soldan çizgiye inip topu içeri açmayı hedefledi. Ancak Atletico’nun sıkı savunması sonucunda Roma golü bulamayınca ve bu iyi başlangıcın devamını da getiremeyince maç belli bir dengeye oturdu ve bir süre daha denge seyrinde izlemeye devam etti.

Kim nerede oynadı?

Atletico Madrid esame listesinde Koke’nin sağda olduğu bir 4-4-2 ile diziliyormuş gibi gözükse de sahada daha ziyade kanatları tamamen beklerine bırakmış, Koke’yi sağ içe çekmiş ve Carrasco’yu da ikinci forvetmiş gibi içerde konumlamış olduğu görülüyor. Griezmann ise biraz arkalarında. Zaten Griezmann’ın saha içi aksiyon haritası takip edildiğinde rakip sahanın neredeyse her yerinde bulunduğu görülüyor.
Simeone, oyuncularından orta sahada kalabalıklaşmasını ve hücumları da burdan gerçekleştirmesini istemiş olacak ki Madrid ekibinin ataklarını sıkılaştırdığı yer, kaleyi cepheden gören alan oldu.

Üstelik bu atakları şutla neticelendirme konusunda Atletico Madrid, istediğini almış görünüyor. Atletico’nun Griezmann’ın şık volesindeki asist öncesi pasının da yay çevresinde Torres’ten çıktığını hatırlatalım.
Roma ise grafikte de görüldüğü üzere maç planında olduğu gibi sol kanattan Kolarov-Perotti ikilisiyle çizgiye inmeyi denedi.

Kanatların altında

 

Bu ikili son çizgide daha isabetli paslar çıkarsa Roma erken bir gol bulabilir ve maçın seyri değişebilirdi. Ancak Atletico savunması da kale önünü iyi kapattı. Dzeko’yu topla buluşturamayan Roma maçın devamında golü getirecek atakları gerçekleştiremedi. Atletico da kazanmak zorunda olmanın getirdiği itkiyle ikinci yarı dengeyi bozdu; Roma’yı bunalttı, daha etkili ve net hücumlar üretti. Bunun sonucunda da skoru almayı bildi.

Ortayı kalabalık tutarak kapatan Atletico karşısında Roma kanatları işletmek istedi. Maç planı doğrultusunda en çok pas yapılan bölge sol kanat. Roma’da en çok pas alışverişini de Kolarov ve Perotti yaptı.

Tam sahada adam adama savunmayı tercih eden Atletico, orta sahada sayısal üstünlüğü sağladı. Bunda Koke’nin maçı orta sahada geçirmesinin katkısı büyük. Griezmann tehdidi sebebiyle Nainggolan’ın sürekli onu gözetmesi zorunluluğundan, Atletico sayısal üstünlüğüyle orta sahayı ele geçirdi ve Carrasco’nun da içeri doğru oynamasıyla kale önünde de başarılı ataklar gerçekleştirdi. Filipe Luis de sol kanatta yaptığı bindirmelerle Atletico’nun hücumlarına derinlik kattı. Ki ilk golün hücum aksiyonu, önünde boş alan bulan Filipe Luis’in kaleye doğru hareketlenmiş arkadaşlarına verdiği pasla başladı. Plan neticesinde gelen organize bir golle, Atletico öne geçmeyi başardı.

Golün Anatomisi

Roma’nın kilidini açan gol, bahsettiğim bu planın uygulamasında geldi. Sol kanatta boş alan yakalayan Filipe Luis, yay civarına koşu yapan Torres’e pası veriyor. Torres savunma arkasına koşu gösteren Correa’ya topu yolluyor. Hızlı bir pas olmasına rağmen Correa topu çizgiden içeri çevirmeyi başarıyor ve Griezmann’ın golü geliyor.

Simeone’nin hücum alanı seçimi de meyvesini verdi. Yay çevresinde 6 anahtar pas denemesi, kale sahası alanında özellikle sol taraftan 5 teşebbüs ve 4’ü adresi buldu. Bunlardan biri 69. dakikada Griezmann’ın şık golüyle neticelendi.

Griezmann’ın golü.

Filipe Luis’e baskı yok. 4 Atletico’lu orta alandan koşu gösteriyor.

Luis, topu Fernando Torres’e oynuyor.

Torres’in pasında Correa, topu son çizgiden çevirmeyi başarıyor ve …

Maçın özeti

Roma topu kanatlardan kaleye götürmeye çalışırken Atletico, oyunu kanatlara açıp genişlettikten sonra topu ortaya yönlendirerek anahtar paslarını buradan çıkardı ve iki golü de bu alandan gelen paslardan buldu. Madrid ekibi böylece hem kendi orta alanını kalabalıklaştırıp başarıyla savundu hem de pozisyonlarını burdan yaratmış oldu. Orta sahadaki sayısal üstünlüğünü oyun üstünlüğüne dökmeyi başarınca da Roma maç öncesinde de hazırlandığı gibi çareyi kanatlara inmekte buldu ama Atletico kale sahasını cepheden çok sıkı kapatıp boşluğa yer vermediği için son çizgiden gelen toplar da Roma hücumcularıyla buluşmadı.

Atletico, planlarını sahaya daha iyi yansıtmayı başarıp neticesinde golü bulurken; Roma biraz kendi beceriksizliği, çokça da Atletico’nun savunma disiplini sebebiyle golü bulamadı. Roma’nın  sol kanat planı sonuç getirmezken Simeone’nin maç öncesine ek olarak maç içinde hücumcu değişiklikleriyle kurduğu yeni oyun, tam düşündüğü şekilde sonuç verdi ve Atletico planlarının karşılığını aldı.

Son olarak

Şampiyonlar Ligi’nde bu maça kadar galibiyeti bulunmayan Atletico Madrid, bu galibiyetle ikinci tur umutlarını son maça taşıdı. Artık Chelsea’yi Londra’da yenip Roma’nın Karabağ karşısında puan kaybetmesini bekleyecekler.

Roma ise Azerbaycan’da 2-1 yendiği Karabağ’ı, Roma Olimpiyat Stadı’nda mağlup ederek İngiltere’den gelen sonuca takılmadan grubu geçmek için sahaya çıkacak.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.