Maç Analizi | Barcelona 1-0 Atletico Madrid

La Liga’nın 27. haftasında Barcelona evinde Atletico Madrid’i ağırladı. Şampiyonu belirleyecek olarak görülen maçı Barcelona, Messi’nin golüyle 1-0 kazandı. Böylelikle, Atletico Madrid ile aradaki puan farkını 8’e çıkaran Barcelona, şampiyonluk yolunda çok büyük bir adım atmış oldu.

Bu sezon iki takımda savunma anlamında ligin en iyileri. Bu savunmaları bu maçta da gördük. İlk yarıda Atletico Madrid’in dip savunması, Barcelona’nın topa sahip olarak rakibini durdurmasını izledik. İkinci yarı da ise işler değişti. Barcelona dip savunmaya geçerken, Atletico Madrid topa daha çok sahip oldu.

İki takımda bu kadar güçlü birer oyun ortaya koyduklarında genelde sonucu çok ince detaylar belirler. Bu maçta ise bu detay Thomas’ın gereksiz bir faul yapması ve Messi’nin kazanılan serbest vuruşu gole çevirmesi oldu.

Ortalama Pozisyonlar ve İstatistikler

Ortalama pozisyonlardan göreceğimiz üzere Barcelona diğer maçlara göre daha geride oynadı. Busquets ile Rakitic merkezde ikili olarak oynadılar. Sergi Roberto ve Jordi Alba takımın hücum genişliğini sağladı. Messi merkeze yakın bir nevi 10 numara gibi oynarken, İniesta-Coutinho-Suarez ise sol kanadı atak merkezi haline getirdi.

Atletico Madrid ise alışık olduğumuz üzere stoperleri derinde bıraktı. Filipe Luiz ve Vrsaljko takımın kanat oyuncuları gibi oynarken, kanat oyuncuları Koke ve Saul merkeze yakın oynadılar. Thomas ve Gabi’nin de varlığıyla merkezde kalabalık olan bir Atletico Madrid gördük. Diego Costa ise ilk topları indirebilmek için geriye gelerek oynadı. Greizmann ise Costa’nın açtığı alanlara koşu yapmak için en uçta gezgin bir oyun oynadı.

İlk yarı Barcelona topu alarak oyuna hükmetti. Atletico Madrid derin savunmayı güzel uyguladı. Barcelona’nın birçok girişimi olsa da bu girişimler gerçek bir tehlike yaratmadı. Atletico Madrid ilk yarıda hücumda yoktu

Atletico Madrid ilk yarıda 1 şut atabilirken, Barcelona 11 şut attı. İkinci yarı ise biraz daha zorladılar ancak toplam sadece 5 şut atabildiler. Atletico Madrid maç boyunca toplam 1 korner atabildi. Barcelona ise 12 köşe vuruşu kullandı. 7 kez de ofsayta düşen Atletico Madrid, hücumda hiç etkili olamadı.

İlk yarı Barcelona topa ve oyuna tamamen hakimdi. %69 oranını yakaladılar. Ancak, ikinci yarıda Atletico Madrid topu daha çok tuttu. Bunun nedeni olarak Barcelona’nın bu maça final gözüyle bakıp daha temkinli oynamasını aynı şekilde Atletico Madrid’in daha saldırgan olmasını sayabiliriz. Bir de Barcelona’nın Las Palmas deplasmanından daha geç dönmesiyle oluşan ve sahada da hissedilen yorgunluk belirtisiydi.

İkinci yarıda topa daha fazla sahip olmasına rağmen Atletico Madrid set hücumdan sadece 1 atak üretebildi. Bu istatistik Atletico Madrid’in hücumda ne kadar etkisiz olduğunu gösteriyor.

Pas istatistiğinde dikkat çeken nokta Barcelona 10 anahtar pas yaparken, Atletico Madrid sadece 2 anahtar pas yapabildi. Bir diğer nokta ise Barcelona ceza sahasına 19 top atarken, Atletico Madrid 7 top atabildi.

Barcelona

Barcelona maçta iki farklı yüzünü gösterdi. İlk yarıda topa ve oyuna hakim olup genellikle yarım şans olsa da daha çok şans yaratan takımdı. İkinci yarıda ise daha temkinli bir Barcelona vardı. Topu rakibine bırakıp savunmasıyla ön plana çıktılar.

Maçın kilit noktalarından biri Barcelona’nın geriden oyun kurabilmesi oldu. Valverde bu konuyu çok iyi çalışmış olacak ki maç öncesi Atletico Madrid’in önde baskı yapan bir oyun oynamasını istediğini söylemişti. Öyle de oldu Atletico Madrid önde baskıya geldikçe Barcelona hep bir çözüm bularak bu baskıyı kırmayı başardı.

Atletico Madrid ön alan baskısını ayarlayamayınca Barcelona sürekli extra oyuncuyu bulup baskıyı kırdı. İlk önce Alba ve Roberto ile extra oyuncu yaratan Barcelona, Atletico Madrid’in buna adapte olmasıyla diğer planını uyguladı. Bu plan ise Rakitic’in merkezde pas istasyonu olarak Busquets ile ikili olarak oynamasıydı.

Barcelona ikinci yarıda daha reaktif bir oyun oynadığını belirttik. Bu dip savunmada da Barcelona çok başarılıydı. Hem merkezi iyi kapattılar hem de doğru zamanda yaptıklarıyla kaymalarla kanatlarda iyi savunma yaptılar.

Merkezden gelemeyen Atletico Madrid, beklerinin kanat bindirmeleriyle etkili olmaya çalıştı. Barcelona burada da iyi savunma yaparak Atletico Madrid’i etkisiz hale getirdiler.

Atletico Madrid

Diego Simeone ilk yarıda ileride basmak istedi. Barcelona’ya karşı erken dip savunma yapmak istemedi. Atletico Madrid ileride bu baskını ayarlayamayınca Barcelona çıkmayı başardı. Ter Stegen’in varlığı bu baskının etkisiz olmasında en önemli etken oldu.

Çift forvetle oynayıp baskı yaparken rakip bekler çoğu zaman boşta kalacaktır. Alba ve Roberto çoğu zaman boş kaldılar. Ter Stegen’in pas yeteneğiyle onları bulması,Atletico Madrid orta sahasının sürekli geçiş yapmasına,pozisyonlarını yeniden ayarlamasına neden oldu. Böyle olunca Atletico Madrid orta sahası arkasında boşluklar verdi. İlk yarıda Barcelona bu boşlukları iyi kullanıp oyunu ileri taşımayı başardı.

Diego Simeone bu baskıdan memnun olmadı ve takımını geriye çekti. Atletico Madrid en iyi silahını oynadı ve dip savunmaya geçti. Barcelona bu savunma karşısında istatistiksel olarak çok iyi gözükse de net bir şans yaratamadı.

Savunmayı iyi yapan Atletico Madrid, hücumda ilk olarak Diego Costa’ya atılacak direkt topları denedi. Pique ve Umtiti bu topları iyi sezerek engellediler. Bu planı işe yaramayınca Simeone, bekleri ileri çıkarıp onların ortalarıyla etkili olmayı denedi. Barcelona kanat oyuncuları bekler karşısında iyi durarak onları oyuna sokmadı.

Set hücumunda çok iyi olmayan Atletico Madrid maça girebilecek tehlike yaratamadı. Durum böyle olunca Barcelona savunmasını aşamadılar.

Maçın Adamı

Maçın adamı kuşkusuz Lionel Messi oldu. Detayların belirleyeceği bu maçta o detay olmayı başardı ve takımına hayati bir galibiyet getirdi. Kariyerinin 600.golünü atan Messi belki de bu golüyle Barcelona’ya şampiyonluğu getirdi.

Messi maç boyunca 1 gol, 7 dripling, 4 top kazanma, 52 pas (%90 pas başarısı), 5 anahtar pas, 7 ceza sahasına top ve 401 InStat Index’i tutturdu.

Sonuç

Barcelona şampiyonluk yolunda çok büyük bir adım attı. Ancak asıl mesajı Valverde gönderdi. Bu Barcelona’nın savunmada yapabileceğini gösterdi. Barcelona DNA’sını koruyarak takıma başka yönlerde kazandırmaya başladı. Ligde henüz mağlubiyet almadılar. Özellikle büyük maçlarda çok iyi performans gösterseler de dip savunmalar karşısında zorlanıyorlar.

Atletico Madrid bu sezon biraz geç açıldı. Savunma olarak çok sağlam olsalar da son birkaç maç hariç hücumları aynı seviyede değil. Belki de bu maçı hücumları yüzünden kaybettiler. Yine bir şekilde şampiyonluğa ortak oldular ama ümitlerini bu maçta yitirdiler.  Ancak onlar gelişmeye devam ediyorlar ve daha güçlü döneceklerdir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş