Maç Analizi | Başakşehir 2–0 Göztepe

Süper Lig’de Başakşehir, Göztepe’yi ağırladı. Kaleci Günay’ın yıldızlaştığı maçta Başakşehir, Göztepe’yi 2-0 mağlup etti. Goller ilk yarının sonunda Epureanu ve 81.dakikada Mevlüt’ten geldi.

 

Maçın istatistiki hikayesi

 

İki takımın ortalama pozisyonlarına baktığımızda Caicara’nın maç boyunca ne kadar çok ileri çıktığı ve hücuma katıldığı göze çarpıyor. Başakşehir atak organizasyonlarını da bu kanattan geliştirdi. Maç boyunca ağırlıklı olarak Caicara ve Visca’nın kullandığı sağ kanadından hücum eden Başakşehir karşısında Göztepe ise merkezden rakibini zorlamayı denedi.


Bu halde Demba Ba’nın varlığı ve geçen hafta olduğu gibi Sabri’yle ve Günay ile kurduğu bağ etkili oldu. Yanı sıra Göztepe’de Günay’ın attığı uzun paslar dışında Göztepe takım olarak da topu uzun paslarla Ba’ya ulaştırıp onun indirdiği yerde çoğalmayı hedefledi.

Geçen hafta olduğu gibi Günay-Ba hattı yine Göztepe’nin en çok tercih ettiği oyun oldu. Bu veri pas uzunluklarında da karşılığını buluyor. Başakşehir kendi olağanından daha uzun olsa da ortalama 18.6 m’lik paslar yaparken Göztepe’de ortalama pas uzunluğu 20.4 metre.

Başakşehir toplam pas sayısına kıyasla uzun pasları tercih etmezken Göztepe son zamanlarda olageldiği üzere paslarının %10’undan fazlasını (410/44) uzun oynadı. Pas ve pozisyon oyununun temsilcilerinden Başakşehir’de ise bu oran %5 (31/600).

Ortalama pozisyonlara tekrar baktığımızda, Göztepe’de forvet pozisyonunda Demba Ba ile birlikte Göztepe’nin takım olarak daha geride kaldığını görüyoruz. Göztepe, Başakşehir’in topa sahip olma ve pozisyon oyununu sekteye uğratabilmek için, maçın çoğunluğunda 4-1-4-1 dizilimiyle rakibini karşıladı.

Başakşehir’i zaman zaman ileride baskı yaparak karşılasa da maçın çoğunluğunda kendi yarı sahasında ağırlayan Göztepe, rakibinin toplarını keserek pozisyonları sonlandırdı. Göztepe’nin 1. alanında kestiği Başakşehir pasları, Başakşehir’in kilidi açmasını engelledi ve akan oyunda tehlike yaratmasını önledi.

Göztepe’nin disiplinli takım savunmasıyla alanları kapatması sonucunda Başakşehir son paslarında isabet bulmakta zorlandı. Bu hal de Başakşehir’in özellikle ilk yarıda anahtar paslarının kilidi çözememesine ve Göztepe’nin direncinin artmasına yol açtı.

Özellikle ilk yarıda soluk renkli anahtar pas denemeleri dikkat çekici. Göztepe bu topları kesmeyi başardı ve Başakşehir’in akan oyundaki tehdidini azalttı.

 

Göztepe, Başakşehir’in pas bağlantılarını dağıtabilmek için disiplinli bir savunma uygulamaya çalıştı. Bu alanda başarı sağlayabilse de akan oyunda ve özellikle de duran toplarda hava toplarını uzaklaştırmakta zorlandı. Her ne kadar faul pozisyonu yanlış bir karar olsa da, o ana kadar olduğu gibi, serbest vuruşta Epureanu yine rahatça kafa vurdu ve ilk yarı Başakşehir’in üstünlüğüyle geçildi.

Maç boyunca Başakşehir köşe vuruşu ve duran top organizasyonlarında, özellikle Epureanu ile, tehlike yarattı. Göztepe kalesine gelen hava toplarına çare üretemedi. Bunun neticesinde gol geldiği gibi, 15 duran topun 9’unda Başakşehir şut imkanı yakaladı. Lig ortalaması maç başı 0.7 şut olan Epureanu bu maç 4 kafa vuruşunda 3 kez kaleyi buldu.

Başakşehir’de ilk yarıda Epureanu’dan daha çok kaleyi bulan oyuncu bulunmuyor. Epureanu, Mossoro’yla birlikte Başakşehir’in rakip kaleyi en çok ve en yüksek yüzdeyle bulan oyuncusuydu.

 

Ancak Göztepe kalesinde Günay, Beto’yu aratmayacak bir performans sergiledi. Özellikle arka arkaya gelen şutları reflekslerini konuşturarak çıkardı ve savunmasını rahatlattı.

Günay’ın başarılı müdahaleleri (açık maviler), Başakşehir’in duran toplardaki üstünlüğünün skora dönüşmesini engelledi.

 

Son 

Şampiyonluk mücadelesi veren Başakşehir, kıymetli bir “3 puan” kazandı. Başakşehir, Göztepe’nin duran toplardaki “bug”ını yakalayınca Epureanu ile öne geçti ve rakibinin direncini kırdı. Göztepe ise rakibi karşısında ilk yarıda iyi bir “takım savunması” örneği sergilese de son dakikada gelen golle gardı düştü ve ikinci yarıda gol çabalarına rağmen dengeyi bulamadı. Her ne kadar Göztepe son haftalarda sallantılı bir performans sergilese de şampiyonluk yolundaki rakibine karşı iyi bir ilk yarı performansı çizdi. Başakşehir ise şampiyonluk yolculuğuna kayıpsız devam etti.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.