Analiz | Belçika 3-0 Panama

2018 Dünya Kupası’nda G Grubu’nun ilk maçı Belçika ile Panama arasında oynandı ve müsabakaya favori çıkan Belçika, turnuvaya ilk kez katılan Panama’yı 3-0’lık skorla alt etti. Belçika’nın ilk golü Dries Mertens’den gelirken diğer iki golü ise Romelu Lukaku attı.

ORTALAMA POZİSYONLAR

İlk olarak kadrolara baktığımız zaman Kompany’nin yokluğunda sahada Boyata yer aldı. Dendoncker’in pas kalitesi Boyata’dan daha yüksek olmasına rağmen pas oyunu oynayan Belçika’da Roberto Martinez’in Dendoncker’i tercih etmedi. Martinez; Vertonghen ve uzun bir sakatlık dönemi geçiren Alderweireld gibi iki harika pasör stoperin arasına pas kalitesinden çok fizik gücü daha yüksek olan bir süpürücü koymayı tercih etmiş…

Oyuncuların ortalama pozisyonlarını gösteren yukarıdaki görsele baktığımız zaman ise Belçika’nın oyun planı olan 3-4-3 dizilişi ortalama pozisyonlardan da anlaşılabilir. Burada sadece Lukaku ve Mertens’in ortalama pozisyonlarının çakıştığını görüyoruz. Ayrıca hücumda oyunu açamadığı ve Panama savunmasını zorlayamadığı anlarda Belçikalı oyuncuların sürekli yer değiştirip oyunu açmaya çalıştığını da gördük.

Yukarıdaki görselde Mertens’in sol kenarda olduğunu görüyoruz. Belçikada oyuncularının yer değiştirmeleri Mertens ile sınırlı da değildi. Bazen Meunier sağ kenarda Mertens daha içte, bazense Meunier daha içte Mertens sağ kenardaydı. Mertens ve Meunier ikilisi gibi sol tarafta da Hazard’ın kenara Carrasco’nun içte olup yer değiştirdiler. De Bruyne ve Witsel’in de sık sık yer değiştirdiğini gördük…

Ayrıca ortalama pozisyonlarda stoper oyuncularının orta saha çizgisine yakın olduğunu görüyoruz. Belçika maçın büyük bir çoğunluğunda oyunu tüm hatlarıyla rakip sahaya yıkarken Panama da tüm hatlarıyla savunmaya geçti.

Belçika savunmada 5-4-1 şeklinde dizildi.

İlerideki beş oyuncu beşgen şeklinde dizilerek merkezi kapattı ve Panamalı oyuncuları kanatlara yönlendirdi.

TOPLA OYNAMA YÜZDELERİ

Topa sahip olup pas oyunu oynayan Belçika maça da beklenildiği gibi başladı ve maçın ilk anından itibaren topun hakimi oldu. Özellikle oyunun ilk 15 dakikalık kısmında topla oynama oranları %67’ydi. Godoy dışında iyi bir ayağa sahip olmayan ve hücuma sadece gene bu oyuncunun uzun toplarıyla çıkmaya çalışan Panama ise topu Belçika’ya verip 4-1-4-1 şeklinde kompakt bir savunma yaptı. Bu savunma maçın ilk yarısında rakibi geçit vermese de 60-75 dakika aralığında Belçika’nın topla oynama yüzdesi %84’e kadar çıktı ve iki gol de bu dakikalar arasında geldi.

PAS YÜZDELERİ VE PAS KOMBİNASYONLARI

Belçika 524 pas yaparak %86 isabetli pas yüzdesiyle oynadı; toplamda da 13 kilit pas yaptı. 13 kilit pasın yedisi Hazard’a, dördü De Bruyne’ye ait. Turnuvanın en büyük sıkıntılarından olan yaratıcı oyuncu sayısının azlığında iki oyuncunun da rol alması Belçika için olumlu bir durum.

Hazard’a için eklemek gerekirse onu oyunun sıkıştığı Belçika’nın oyunu açamadığı anlarda derine gelip top aldığını gördük.

Belçika oyunu birinci bölgeden kurdu. Pas kombinasyonları haritasına baktığımız zaman da bu durum daha netleşiyor.

ATAK YÖNLERİ

Atak yönlerine baktığımız zaman Belçika’nın özellikle sağ kanat-bek rolünde oynayan Meunier’nin olduğu kanattan ataklarını gerçekleştirdiğini görüyoruz. Belçika’nın turnuva kadrosunun genelinde kanat-bek rolündeki oyuncu eksikliği görülüyor. Sol kanat-bekte oynayan Carrasco bir kenar oyuncusuyken sağ kanat-bekte oynayan Meunier kanat-bek rolüne uygun bir oyuncu değil. Durum böyle olunca da maç içinde de sıkıntılar yaşadılar. Özellikle maçın başında oyuncular alan paylaşımı sırasında yaptıkları hatalardan sonra kendi aralarında tartıştılar.

Yukarıdaki görselde Carrasco’nun alan paylaşımında olması gereken yerde durmadığını görüyoruz. Hazırlık maçlarında Carrasco her ne kadar sol kanat-bek oynasa da maç başlayınca arkasında bıraktığı alanı sürekli Vertonghen kapattı. Hücum opsiyonları zayıf olan Panama’ya karşı pek sıkıntı yaşamasalar da turnuvanın devamında bu durum sıkıntı yaratabilir…