Analiz | Portekiz 1-0 Fas

2018 Dünya Kupası B grubu ikinci maçında Portekiz, Fas’ı Cristiano Ronaldo’nun golüyle 1-0 yendi. İlk maçlarda Fas sürpriz bir şekilde İran’a uzatmalarda yediği golle 1-0 yenilmişti.  Grubun diğer ki bence turnuvanın bugüne kadarki en zevkli maçında İspanya ile Portekiz 3-3 berabere kaldı. İkinci maçlara başlamadan önce İran 3 puanla lider, İspanya ve Portekiz 1’er puanla 2 ve 3. , Fas ise puansızdı. Nitekim bu maç gruptan kimlerin çıkacağını belirleyecek maç haline geldi.

Dizilişler

Portekiz İspanya maçında olduğu gibi 4-4-2 düzeni ile sahaya çıktı. Sadece sol kanatta Bruno Fernandes’in yerine Joao Mario oynadı. Bence buradaki en büyük problem Guedes’in oynadığı pozisyon. Sezon başında acaba Renato Sanchez gibi kaybolur mu dendi. Çünkü o da PSG gibi büyük bir takıma gitmiş mevkisinde 3. 4. alternatif olarak gösteriliyordu. Zaten çok fazla süre alamadı. Kendisine en uygun olabilecek Valencia tercihini yaptı. Sezon boyu gösterdiği harika performansla milli takıma seçildi, bununla da kalmayıp 11’e adını yazdırdı. Ancak Ronaldo ile çift forvet olarak en uçta görev aldı. Guedes’in Valencia’da gösterdiği performansın ana nedeni sol kanatta oynamasıydı. Hem bu maç hem ilk maç bence seviyesinin altında oynadı çünkü uç forvet oyuncusu değil. Guedes’in beklenen oyununu oynayamaması, Ronaldo’nun her ne kadar golleriyle takımını ayakta tutsa da oyun içinde aktif olamaması her iki maçta da Portekiz’in pozisyon olarak kısır kalmasına sebep oldu.

Bence Joao Mario sezon boyunca takıma seçilecek kadar iyi bir performans sergilemedi ancak tercih edildi. Belki de nedenini bu maç gördük. Fas’ın oyun kurucu oyuncularının çokluğu, ara paslardaki fazla girişimi teknik direktörün kanatlara ekstra savunma yüklemesine neden oldu. Merkezde oynayan Mario bu maç kanatlardaki direnci arttırmak adına tercih edildi.

Fas cephesine bakacak olursak birkaç değişiklik vardı. Defansta Başakşehir’den bildiğimiz Da Costa, sağ bekte Fenerbahçe’den Dirar, sağ kanatta Harit’in yerine ilk maçta bekte görev alan Ambrabat vardı. Son olarak forvette Yeni Malatya’dan Boutaib oynadı. Anlaşılan Fas teknik direktörü ilk maçtaki performanstan pek memnun kalmadı. Birkaç değişiklik yaptı ancak bu da çare olmadı. Bence temel problem beklerin tercihiydi.  Ne Ambrabat ne de Dirar sağ bek oyuncusu değil. Real Madrid’ten Hakimi esas sağ bek. Ancak niyeyse milli takımda sol bek olarak oynatılıyor. Hakimi zaten gelişmekte olan bir oyuncu ve yavaş yavaş esas mevkisinde kendisini gösterirken sol bekte oynatılması performansını düşürüyor. Sol bek olarak bence tercih edilmesi gereken kişi Mendly. Belki Dirar yada Ambrabat kadar tecrübesi, maç sayısı iyi olmasa da Mendly’i izleyenlerin bildiği gibi daha doğru tercih olurdu. Esas sürpriz Harit idi. Almanya’da yılın genç oyuncusu seçildi. İlk maçta Ziyech ile birlikte sahanın göze çarpan ismiydi ancak bu maç kenara çekildi. Zaten Portekiz’in Mario tercihinin temel sebebi bu ikilinin ürettiği tehlikeleri önlemekti. Harit’in olmayışı Portekiz’i iyice rahatlattı.

Gol Anı

Maç henüz başlamış 2 takım da oyununu oturtmaya çalışırken gol geldi. İlk maçta takımını sırtlayan Ronaldo yine sahneye çıktı. Size göstermek istediğim Ronaldo’nun vuruş anı. Hepinizin bildiği gibi Ronaldo akıl almaz kafa vuruşları yada havada asılı kalıp çektiği volelerle sezon boyu harika goller attı. Yine böyle bir gol atsaydı onun için çok normal bir durum der geçerdim. Ancak bu pozisyonda bomboş ve hiç yükselmeden topu ağlarla buluşturdu. Ronaldo’yu bu kadar boş bırakırsanız çok büyük bir ihtimalle topu kalenizde görürsünüz.

 

Maçta akan oyunda heyecanlandıran ataklar olmadı. Duran toplarla her 2 takım da pozisyonlar bulmaya çalıştı. Ancak bunlar bile hücum eden takımın yaptığı organizasyonlar değil de savunan takımın hatalarından kaynaklandı.

Pas Trafiği-Portekiz

Aşağıdaki görselde Portekiz’in en fazla pas kombinasyonuna giren oyuncuları gösteriyor. Fas oyunu kanatlara yayan bir ekip değil. Attığı çapraz paslarla savunmanın arkasına sarkmaya çalışırlar. Merkezi kullandıkları için Portekiz’in kanatlarında görev alan isimler merkeze doğru yaklaşırlar. Pas yapan isimlere bakacak olursak ileride oynayan 3’lü bu trafiğe girememiş. Zaten daha önce de dediğim gibi oyunu öne aktarmakta zorlandılar. Bununla birlikte 2 maçta da kontra ataklarla etkili olmaya çalıştılar. Zaten kontra ataklarda temel prensip en az pasla atağı sonuçlandırmak olduğu için ilerideki isimler çok az topa dokunuyor. Pas kombinasyonunda ilk 5 toplam 60 pas yapmış.

Pas Trafiği-Fas

Hem üstteki hem de alttaki görsel aynı zamanda oyuncuların ortalama pozisyonlarını da göstermektedir. Fas’ın şablonuna baktığımızda kendi sahasında sadece 3 oyuncu kalmış. Geri kalan 7 oyuncu genelde ileride olmuşlar. Rakip sahada bu kadar yer almışken atak üretememek Fas açısından düşündürücü bir durum. Pas kombinasyonunda ilk 5 toplam 96 pas yapmış. Fas hem bu maç hem de ilk maçta fazla pas yapmasına rağmen bir türlü etkili olamadılar. Çünkü pas trafiğine herkes girmesine rağmen kilit pas olarak tabir ettiğimiz paslar sadece Ziyech tarafından atılıyor. Ona da yapılan iyi bir savunma takımı pasifleştiriyor.

Top Kayıpları

Şimdi de her iki takımın ön bölgede yaptığı top kayıplarına bakalım. Ceza sahası ve çevresinde Portekiz toplam 14 top kaybı yapmış. Orta sahada yapılan top kayıpları daha fazla ancak topu ön bölgeye aktardıklarında topu daha iyi tutmuşlar.

Fas’ın top kayıplarına baktığımızda ise ceza sahasında kaybedilen topun çok fazla olduğunu görüyoruz. Portekiz’de bu sayı 3 iken Fas’ta 12. Bununla beraber ön tarafta toplam 29 top kaybı var. Portekiz’e oranla bu sayı 2 kat fazla.

Maçın Adamı

Bir oyuncu takımı için daha ne yapabilir ki? Portekiz toplam 4 gol attı ve 4’ünü de Ronaldo attı. İlk maç Portekiz varlık bile gösteremedi. Ancak Ronaldo takımını ipten aldı. Takımını öne geçirdi, İspanya yakalayıp galibiyete doğru giderken Ronaldo Portekiz’e hayat verdi. Bu maç da takımının kazanmasında en büyük pay sahibi ona aitti. Bence Ronaldo ilerleyen yaşından dolayı 90 dakika oyuna etki edemiyor. Zaman zaman sahada kayboluyor ancak ne zaman sahne alması gerekiyorsa o zaman ortaya çıkıyor. Her Dünya Kupası’nda yıldız isimler -ki ben bu terime pek inanmam- takımını nereye kadar sırtlayacak diye merak edilir. Neymar ve Messi takımının şuana kadar sıradan bir oyuncusu olmaktan öteye geçemediler. Ancak Ronaldo bu 2 oyuncunun aksine sivrilen isim oldu.

Son Durum

2. maçlar bitti. İspanya da İran’ı yenince Portekiz ile beraber ilk 2 sırayı paylaşıyorlar. Fas’ın gruptan çıkma ihtimali kalmadı. Son maçlarda İspanya Fas, Portekiz de İran ile oynayacak. Gruptan kimin lider çıkacağını averajlar belirleyecek. Gruptan çıkma ihtimali olan İran maça tutunmak, sürpriz yapmak adına çok iyi konsantre olacağı açık ancak gücü Portekiz’i özellikle Ronaldo’yu durdurmaya yetecek mi? Çok zor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş