Maç Analizi | Eskişehirspor – Beşiktaş

Eskişehir Atatürk Stadyumu’nda yaklaşık 8 bin futbolseverin izlediği maçta Eskişehirspor, Beşiktaş’ı tek golle yendi. Beşiktaş liderlik koltuğunu kaptırırken Eskişehirspor da düşme hattından uzaklaştı.

bjk

90 dakika boyunca top kontrolünün Beşiktaş’ta olduğu, Eskişehirspor’un ani ataklarla ve duran toplarla Beşiktaş kalesini yokladığı bir maç oldu. Maçın skoru aldatıcı olabilir, Eskişehirspor’un topa Beşiktaş’tan daha az sahip olmasına rağmen geliştirdiği ciddi ataklar vardı. Sonuç olarak toplamda 1 golü hak edecek bir maç izlemedik.

Eskişehirspor

%26 topla oynama istatistiğine rağmen toplam 12 şut çeken ve bunların 7 tanesi isabetli olan Eskişehirspor 90 dakika boyunca 1 gol atabildi. Atılan gol ise oldukça ilginçti. Cenk’in hatası Ersan’ın hatasıyla birleşti ve Kaan golü attı. Bu golden sonra Eskişehirspor tamamen savunmaya çekildi ve Beşiktaş’ın set oyununu izledi. Eskişehirspor’un kontra atak taktiğine döndüğü bu dakikalarda Skibbe Sissoko’dan yararlanabilirdi ancak Alman hoca tercihini Sezer’den yana kullandı.

Eskişehirspor’da kaleci Boffin’e fazla iş düşmemesine rağmen Belçikalı kalecinin kalede güven vermesi ise ayrıca önemli. Eğer Beşiktaş Demba Ba veya Cenk Tosun’u sahaya sürebilseydi işler çok daha farklı olabilirdi. Eskişehirspor, Beşiktaş’ın set oyununu tıpkı Beşiktaş’ın Liverpool’a yaptığı gibi savundu ve bu zorlu maçtan 3 puanla ayrıldı.

Beşiktaş

Demba Ba’nın sakatlığından dolayı forma giyemediği, Gökhan’ın dinlendirildiği, savunmada rotasyona gidildiği Beşiktaş’ta işler yolunda gitmedi. Maça sol kanatta başlayan Kerim’in verimsizliğine Sosa’nın düşen formu eklendi ve Beşiktaş’ın üçüncü bölgedeki tek yaratıcı gücü Oğuzhan kaldı. Oğuzhan geçtiğimiz haftalara göre toparlasa da beklenen ve istenen performanstan hala çok uzaklarda.

“Sabaha kadar oynasak gol atamayız!”

10 kişiyle savunmaya çekilen Eskişehirspor’a karşı orta sahayı kalabalıklaştıran Slaven Bilic bu mağlubiyetin baş sorumlularından oldu. Beşiktaş golü yedikten sonra topu tutmuştu, oyunu ve tempoyu zaten kontrol edebiliyordu. Bilic buna rağmen kontrol takviyeleri yapınca ortaya absürt bir 2. bölge takımı çıktı. Başlıkta verdiğimiz demecin sahibi Veli Kavlak da durumun farkındaydı. Beşiktaş ceza sahasını kalabalıklaştırmak yerine orta sahayı kalabalıklaştırınca set oyunundan öteye gidemeyen ataklar ortaya çıktı.

Nerede Eski Sosa?

Beşiktaş’ın orta sahadaki en önemli güçlerinden olan Arjantinli Sosa’nın formu düşmeye devam ediyor. Liverpool maçındaki isabetsiz oyununa dün gece bir yenisini ekledi. %66 isabetli pas ile oynayan Arjantinli futbolcu Beşiktaş’ın hücumdaki en etkisiz elemanlarından biriydi.

bjk2

Mustafa Pektemek Israrı

Mücadelesine, hırsına, çalışkanlığına ve karakterine kimsenin laf edemeyeceği Mustafa Pektemek’in Beşiktaş’ta teknik anlamdaki verimi içler acısı. Yıllardır boğuştuğu sakatlıklar nedeniyle beklenen düzeye çıkamayan Mustafa ile bildiğiniz üzere yeni bir sözleşme imzalandı. Bu maçtaki performansını dabaz alarak sormak istediğim bazı sorular var:

  • Mustafa Pektemek bugüne kadar Beşiktaş’a ne verdi?
  • Mustafa Pektemek’in sürekli sakatlanmasının sebebi nedir?
  • Esnekleşen kontenjan ile Mustafa’dan daha iyi ve ucuz bir forvet bulunamaz mıydı?

Önder Özen’in istifasından beri Beşiktaş’ta bu sorulara cevap alabileceğimiz bir merci bulunmuyor. Ortada profesyonelce yapılmayan bana göre bir iş kazası var. Bu iş kazasını telafi etmenin yolu ise artık var mıdır orası meçhul.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş