Maç Analizi | Manchester United 2-1 Liverpool

Ada’da haftanın maçında Manchester United, Düşler Tiyatrosu’nda ezeli rakibi Liverpool ile karşılaştı. İlk yarıda oynadığı futbolla taraftarlarına eski günlerini hatırlatan Manchester United, ilk yarıda skoru almış olmanın avantajıyla ikinci yarıda vites düşürdü. Liverpool hücumcularının aksadığı maçta, Manchester United rakibi ile olan puan farkını 5’e yükseltti ve 2.lik şansını yükseltmiş oldu.

Maçı InStat verileriyle incelemeye başlayalım.

Ortalama Pozisyonlarİlk 10 dakikada oyun dengeli ve genelde orta saha mücadelesi şeklinde geçti. İki takım da, 3. bölgelerde top kayıpları yaptı ve ceza sahalarına yaklaşamadılar. Manchester United orta sahayı hızlı geçerek, Lukaku üzerinden Rashford ve Mata’yı kullanmak için uzun toplar denedi. Savunmada ise orta saha bloğunda Matic ve McTominay, ikinci karşılamada doğru alanları savunarak, boş alan bırakmadılar. Tekrar formasını geri alan Bailly ve partneri Smalling doğru hamleler yaparak Liverpool hücumcularını etkisizleştirdi. Savunmanın merkezinde bu kadar diri ve hamleli bir anlayışla oynayan Manchester United’a karşı merkezden hücum etmek isteyen Liverpool etkisiz kaldı. Liverpool da kanat beklerin hücuma katkısız oyunu da skor bulamamalarının nedenlerindendi.

Atak YönleriLiverpool’un hücum hattı bu sezon gerçekten “ateş ediyor” ama bu maçta son derece etkisiz kaldılar. Hücumları genelde merkezden denediler ve kalabalık Manchester United savunmasını aşamadılar. Hücumda Mane-Firmino-Salah üçlüsünden bir tanesini 2. bölgeye yakınlaştırarak top aldırmak istediler. Genelde topu alan Mane ve Firmino oldu. Aldıkları toplarda hücumu yine merkezden ilerletmek istediler. Kanatta aldığı topları içeri sürerek etkili olmak isteyen M.Salah, bu maçta A.Young duvarına çarptı. Girdikleri 11 ikili mücadelenin 9’unu A.Young kazandı ve hiç faul yapmadı. M.Salah sadece bir tane başarılı dribbling yapabilidi ve o da kendi yarı sahasındaydı! Boşluk bulamayan Liverpool hücumcuları driblingler deneyerek kaleye yaklaşmaya çalıştılar. Bu denemelerde de genelde başarısız oldular.

Kısa ve Öz! Manchester United’ın attığı iki gol de, haftaiçi antrenmanlarda çalıştıkları ve maçtan önce soyunma odasında planladıklarının aynısıydı diye tahmin ediyorum. Çünkü bu kadar ezber paslar ve koşular başka türlü skor yaptırtmaz. De Gea’nın isabetli uzun paslarında, Lukaku iki pozisyonda Lovren’e rağmen istediğini yapabildi. Seken toplardan ilkini Rashford aldı ve harika bir çalımla uzak köşeyi buldu. İkinci golde yine Lukaku indirdi ve bu sefer Mata topu aldı. Dijk’in hamlesi yeterli olmadı ve top yine Rashford’un önünde kaldı. İlk golün benzeri bir şut açısından, aynı köşeye topu gönderdi. Gollerden sonra Manchester United iki tane daha gol olabilecek pozisyon buldu ama tabelayı değiştiremediler.

Uzun PaslarManchester United iki golü de, kaleden yapılan uzun pasla başlayan pozisyonlarda buldu. Maçın genelinde de ortalama 21.5 metre pas uzunluğuyla oynadılar. Bu sezon, Manchester City maçından sonra (22.2mt) en uzun pas uzunluğu ortalamasıydı.

Topla OynamalarÖzellikle ikinci yarı top çoğunlukla Liverpool’daydı. Rakip yarı sahada yaptıkları kısa paslarla kaleye yaklaşmaya çalıştılar. Manchester United, Mane-Firmino-Salah arasındaki pas bağlantılarını keserek, tehlike oluşmadan pozisyonları bitirebildi. Liverpool 19 defa rakip ceza sahasına girdi. Bailly’nin ters vuruşunda gelen gol dışında tehlikeli pozisyonları bulunmuyor.

Mane-Firmino-SalahLiverpool’un pas haritasında ileri 3’lüden sadece Mane’yi görebiliyoruz. O da Milner’la yaptığı paslar sayesinde ilk 5’e girebilmiş.

Liverpool’un hücumda etkisiz kalmasının nedenleri arasında eksik kalan özellik; toplu yapılan koşulardı. Mane-Firmino-Salah’ın toplamda yaptıkları 14 driblingten, 10 tanesi başarılıydı.

Ancak 10 başarılı driblingin sadece 2 tanesinin “Half-space” olarak adlandırılan altın koridorlarda gerçekleştiğini görüyoruz. (Half Space ve Altın Koridor için detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler linkleri ziyaret edebilir.)

ŞutlarLiverpool’un çektiği 13 şutun sadece 2 tanesi kaleyi buldu. Bu şutlardan 7 tanesini, Manchester United savunma oyuncuları engelledi.

Kırılma Anları37. dakikada Manchester United savunma dengesinin bozulduğu bir anda, Mane defans arkasında oluşan boşluğa koşu yapıyor ama Ox’un pasını zamanında bir hamleyle Smalling engelliyor. Bu pozisyonda Salah’ın konudan uzak olmasının nedeni; A.Young’ın bu dakikaya kadar onu hem fiziksel hem de mental olarak çok yormasından kaynaklı olabilir. Pozisyon gol olsa, Liverpool soyunma odasına moralli gidebilir ve 2. yarıya iştahı daha kabarmış şekilde çıkabilirdi.

Hemen arkasından gelen pozisyonda bu sefer, Manchester United gole çok yaklaştı. Liverpool savunmasının uyuduğu anda, A.Sanchez Mata’ya harika bir pas attı. Boşluğu değerlendirmek isteyen Mata, röveşata denedi ancak çerçeveyi bulamadı. Savunma yerleşimini yapmak için zamanı olmasına rağmen, yanlış alanlara koşu yapan Liverpool savunması büyük bir hata yaptı.

RashfordAttığı iki gol ve 366 InStat Index puanı ila maçın adamı oldu. Akan oyunda yaptığı koşular sürekli tehlike oluşturdu. Top ayağına geldiğinde ve boş alan bulduğunda ne kadar etkili olduğunu tekrar göstermiş oldu.

LukakuLukaku gol atamasa da takımına 3 puanı getiren önemli isimlerdendi. Lovren’le girdiği 8 hava topu mücadelesinden 4’ünü kazandı ve 2 tanesinde golü hazırladı. Dijk ile girdiği 8 hava topu mücadelesinden sadece 1 tanesini kazanabildi. Bu paylaşım belki saha içi dizilimle alakalı ancak bu kadar bariz bir farkı görememek Klopp’a yazar gibi geliyor.

Sonuç

Manchester United kritik bir haftada önemli 3 puan aldı. Rashford-Fellaini değişikliğine tepki gösteren Manchester United taraftarları skordan memnundu ancak ikinci yarıdaki oyun tatmin etmedi. Liverpool az pozisyona girebildiği maçta çok fazla Mane-Firmino-Salah 3’lüsünün ayağına baktı. Akan oyunda pozisyona giremeyince ve bireysel olarak skor katkısı yapamadıklarında, Liverpool hücumda etkisiz kalıyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş