MAÇ ANALİZİ | Tottenham – Liverpool

tottenham liverpool ile ilgili görsel sonucu

Son üç Premier League maçından galibiyetle ayrılan ve Şampiyonlar Ligi’nde Real Madrid beraberliği ile iyice moral düzeyi yükselen Tottenham, bu sezonun hayal kırıklığı olma yolunda ilerleyen Liverpool ile Wembley Stadı’nda karşılaştı. Premier League seyirci rekorunun(80,827 kişi) kırıldığı maçta, futbol nedir sorusuna cevap olabilecek bir ilk yarı vardı. Tottenham 90 dakikanın sonunda 4-1 galip geldi ve 2. sırada yer alan Manchester United ile puanlarını eşitledi. Liverpool ise kötü gidişatını devam ettirdi.

1

InStat verilerini kullanarak yapmaya çalışacağım analize başlamadan önce bir konuya değinmek istiyorum. Santrayla birlikte, 5 Liverpool’lu oyuncu rakip sahaya doğru süratle koşmaya başladılar. Matip’in sol kanada doğru uzun oynadığı top artık Liverpool’un klasik santra başlangıcı oldu. Bugüne kadar yapılanlardan farkı, daha önce 3 oyuncudan fazlası bu koşuları yapmıyordu. Bu görüntü soyunma odasında Klopp tarafında saldırıyoruz emrinin verildiğini gösteriyor. Belki de, Lovren ilk 12 dakika içerisinde Tottenham’a iki gol hediye etmeseydi, Liverpool adına biraz daha elle tutulur bir maç izleyebilirdik. Hesaplar tutmadi ve ilk 12 dakikada çarşı pazar karıştı! 

Ortalama pozisyonlar ve ezber Liverpool atakları!

2

Liverpool’un sezon başından itibaren kısır hücum varyasyonları var. Temel olarak hücumda yapmaya çalıştıkları; 3. bölge yakınlarında topu Coutinho ve Salah’a vererek, kaleye yakın bölgelerde Firmino’ya pozisyon yaratmalarını beklemek ya da ilk fırsatta şut çekmek. Ortalama pozisyonlara baktığımızda da Liverpool’un yine bütün maç boyunca Salah kanadına yüklendiği görebiliyoruz. Ancak kalabalık ve bloklar arası mesafeyi koruyabilen Tottenham savunması, Liverpool hücumcularının sevdiği boşlukları pek fazla vermedi. Tottenham’ın oyunun çoğunluğunda hatasız oynamasıyla, Liverpool hücum anlamında üretken olamadı. 

Topla Oynama

3

İlk dakikalarda gelen iki golün rehavetine kapılmayan Tottenham, zaten iyi yaptığı kontra atak denemelerine bütün maç boyunca devam etti. Kaptıkları topları çok hızlı şekilde hücuma aktarmaya çalıştılar. 10 saniye ve altında 48 defa top kullanmışlar ve bu kısa sürede etkili paslaşmalar yapabildiler. Liverpool’un ise 20 saniye ve üzerinde 38 defa paslaşma yaptığını görüyoruz. Bu paslaşmaların büyük çoğunluğunu set hücumunda yapılan hazırlık pasları oluşturuyor. Maç boyunca da zaten Liverpool’un daha çok topla oynayan taraf olduğunu görüyoruz. Liverpool çok pas yaptı ama kaleye yakın bölgelerde doğru pasları yapamadılar.

 

İkili Mücadeleler

4

İki takımın da ikili mücadele kazanma oranları bir birine çok yakın. Skora etki eden fark ise kaybedilen ikili mücadelelerin hangi bölgelerde yapıldığıydı. Liverpool hücumda ve savunmada kaleye yakın bölgelerde 101 tane ikili mücadele kaybederken, Tottenham ise aynı bölgelerde sadece 43 tane kaybetti. 

Paslaşmalar ve kaliteli pas gerçeği!

5

Tottenham hücumda yaptığı baskıyla(zaman zaman Gegenpress) ve kendi sahasında kazandıkları toplarla hızlı hücum ederek pozisyonlar bulmaya çalıştı. Az pas yapmalarına rağmen anahtar pas oranında Liverpool’a göre daha başarılılar. Ceza sahasına atılan pasların isabet oranı ise skorun değişmesinde temel faktördü. Tottenham 18 pasta 13 isabet yakalarken, Liverpool 35 pasın sadece 13 tanesinde isabet yakalayabildi.

 

Pas bağlantıları

6

7

Liverpool hücumcularının kendi aralarında paslaşmalarına bakalım. Dört isim kendi aralarında toplamda 49 defa paslaşmışlar. Ancak aynı dörtlü birbirlerine sadece 4 tane anahtar pas vermişler ve %8 gibi bir düşük oran yakalamışlar.

8

99

Tottenham’da ise, hücumcu 4 isim kendi aralarında 29 defa paslaşmışlar ve bu paslaşmaların 6 tanesini anahtar pas yaparak %20’lik bir oran yakalamışlar. Atılan 4 golün de, Liverpool’un savunma hataları sonucunda geldiğini söyleyebiliriz  ama Tottenham hücumcularının doğru bölgelerde bulunmalarını ve doğru pasları vermelerini de göz ardı etmemeliyiz.

Anahtar Pas!

anatar

11

shoot

İkinci golü, kaleden itibaren hızlı hücum anlayışına harika bir örnek olarak verebiliriz. Lloris kazandığı topu hızlı şekilde Kane’e doğru atıyor. Lovren’in ıskası sonucunda topu önünde bulan Kane, direk kaleye yöneliyor. Tam bu esnada Son ceza sahasına doğru %100 bir sürat koşusu başlatıyor. 4-5 metre önünde olan Henderson’u 5 saniye içerisinde geçerek, ceza sahası içerisinde harika bir gol vuruşu yapıyor. 

 

Harry Kane

kane

2 gol ve 1 asist ile Harry Kane, InStat oyuncu puanlamasında 551 puanla maçın adamı oldu. Kendi sahasında Liverpool’a ilk gollerini atan Kane, tabelayı değiştiren adam olarak maça damgasını vurdu.

Jordan Brian Henderson

henderson

Liverpool adına elle tutulur işler yapan üç isimden biriydi. İkinci yarıda hiç dikey pas atmamasını eleştirsem de, Klopp’un sahada verdiği görevleri yerine getirdi.

Son Söz

Tottenham doğru pasları yapmakta ve anahtar pas oranında Liverpool’a göre daha başarılıydı. Liverpool sadece Coutinho ve Salah’ın bazı bölümlerde yaratıcılıklarıyla pozisyonlar buldu. Tottenham kazandığı topları hızlı şekilde hücuma taşıyarak ve isabetli paslar sonucunda skoru elde etti. Savunmada da kalabalık kalarak Liverpool hücumlarını olgunlaşmadan bitirebildiler. Hataların ön plana çıktığı ama Tottenham’ın hızlı şekilde sonuca gitmek isteyen ve bunu başaran oyun anlayışına taktir gerektir. Tottenham haftaya aynı puanda olduğu Manchester United ile ikincilik mücadelesi verecek. Liverpool ise bu hafta Manchester United’a bu sezonun ilk mağlubiyetini yaşatan Huddersfield Town ile Anfield’ta oynayacak. Eğlenceli bir hafta daha bizi bekliyor!

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş