Önder Karaveli’nin Beşiktaş’ı | Fenerbahçe 2-2 Beşiktaş

Kadıköy’de iki kez geriye düşen Beşiktaş Josef’in golleriyle 1 puana ulaştı. Derbi sonrasında Fenerbahçe’de Vitor Pereira ile yollar ayrılırken Beşiktaş’ta Önder Karaveli’nin sezonu tamamlamayı hak ettiği konuşuluyordu…

Önder Karaveli’nin Beşiktaş’ını iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte inceleyeceğiz.

Genel

Beşiktaş’ta Önder Karaveli’nin en net dokunuşu Pjanic ve Josef’in rolleri üzerinde oldu. Pjanic derinde regista olarak kullanılırken Josef önde bir 8 numara olarak kullanıldı. Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’ında muadili olmayan Josef rolü ortadan kalkarken Beşiktaş en güçlü silahının pasör özelliklerinden maksimum fayda sağlamak istiyordu.

Oyunu rakip yarı alanda oynama ısrarının törpülenmesiyle birlikte daha sürdürülebilir bir yapı gördüğümüz Beşiktaş’ta dinamik profiliyle Can Bozdoğan yine ilk 11’de kendine yer buldu. Can ve Josef’i önde kullanan Beşiktaş, Pjanic’e geride oyun kurma fırsatı tanırken öndeki bu ikilisinin kesici özelliklerine güveniyordu. Detaylıca ve görüntülerle bunlardan bahsedeceğim ancak Önder Karaveli’nin planının büyük ölçüde tuttuğunu söylemem gerek. Tabii savunmadaki bireysel hatalarla tabelada asla Beşiktaş’ı önde göremememizi saymazsak…

Topa büyük ölçüde sahip olan Beşiktaş beklenenin aksine top hakimiyet kalitesinde de Fenerbahçe’nin önündeydi. Bunun başlıca sebebi Fenerbahçe’nin orta sahada sayısal üstünlüğü Beşiktaş’a bırakan oyun anlayışıydı. Sayısal üstünlük tercihini savunmadan yana kullanan Vitor Pereira özellikle KMJ’in varlığıyla Beşiktaş ataklarını savunmayı başarsa da oyun üstünlüğünü alamadı.

Bireysel performanslara baktığımızda alev alan bir Rachid Ghezzal performansı izledik. Ghezzal’ın Szalai üzerindeki hakimiyetinden birazdan detaylıca bahsedeceğim ancak aksiyon değerindeki pas metriğinin altını çizmek gerekiyor. Aynı şekilde Pjanic’in pasörlüğü de grafiğimize yansımış durumda.

Regista Pjanic & 8 numara Josef

Önder Karaveli’nin Beşiktaş’ını tarif ederken bahsedeceğimiz başlıca iki detay Pjanic ve Josef’e verilen rollerde yaptığı radikal değişiklik. Pjanic’i, İtalya’daki gibi derinde kullanmak isteyen Önder hoca 2 maçtır istediğini alıyor gibi.

Görselde temel Beşiktaş kurgusunu görüyoruz. Pjanic’in varlığı ve önündeki Josef – Can ikilisinin konumlanışı Fenerbahçe’nin merkezde kümelenmesini sağlıyor. Pjanic top alamıyorsa bile kanatlarda işlenebilecek boşluklar var. Burada Önder Karaveli’nin sol bek tercihi de değer kazanıyor. Beşiktaş iki bekinin de pas özelliklerine güvenebiliyor çünkü Rosier de Rıdvan da top kullanmayı seven oyuncular. Yani Beşiktaş derinde Pjanic’i topla buluşturamasa bile bekleriyle oyun kurabiliyor. Özellikle sağ kanatta oyun kurucu Ghezzal gerçeği de düşünülürse alanlar bulup bunları işleyebiliyor Beşiktaş.

Pjanic 75 pasla en fazla pas atan oyuncu olurken onu 71 pasla Rosier, 69 pasla Rıdvan izledi. Beşiktaş’ın oyun kurulum aşamasında bahsettiğim kurguyu bu veriler doğrudan açıklıyor. Kullanabiliyorsa Pjanic üzerinden kullanamıyorsa bekleri üzerinden oyun kuruyor Beşiktaş.

Elbette Pjanic derinde top alabildiğinde her şey daha kolay… Temel kurguyu bu adım oluşturuyor zaten çünkü Önder Karaveli, Pjanic’le derinden oyun kurmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyor. Haksız da sayılmaz.

Pjanic’in bazı paslarını derledim. Oyun kurulumu aşamasındaki pek çok pas türünü görebiliyoruz. %87’si isabetli toplam 75 pasla oynarken riskten kaçınmadığını da görüyoruz. Pjanic karşısında Fenerbahçe orta saha ikilisi olan Crespo & Zajc ise toplamda 56 pas atmış. Vitor Pereira’nın oyun tercihini de bu sayılardan rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Josef’i önde kullanmanın tabela üzerindeki etkisini Beşiktaş’ın 2. golünde çok iyi görüyoruz. Tabii oraya gelmeden konu yine Fenerbahçe orta saha tercihine geliyor. Ghezzal’ın sevdiği toplardan birini aldığı sekansta ters kanatta Rıdvan’ın nasıl boş olduğunu, orta sahada devasa boşluklar bırakıldığını görüyoruz. Rıdvan top kullanırken önde 4 Beşiktaşlı var. Josef olmasa Batshuayi de tehlike yaratacak ancak mesele bu zaten. Hücumda ekstra adam olabilmek. Josef’in koşusu bu yüzden çok değerli. Rıdvan’ın orta kalitesi de aynı şekilde.

Josef’i önde kullanmak sürdürülebilir bir plan olmayabilir ancak maç özelinde bunun tabelaya ve oyuna olumlu yansıdığını görüyoruz. Josef 2 golle yıldızlaşırken Pjanic de derinde parlayan isim oldu. Beşiktaş’ın yediği iki gol de rakibin kurgusuyla değil bireysel hatalarla geldi.

Ghezzal x Szalai

Takımı ipten alan adam konumunda olmadığı için yeterince konuşulmasa da Attila Szalai üzerinde pek alışkın olmadığımız bir hakimiyetle derbinin en iyi oyuncularından birisi oldu Ghezzal. Yukarıda 4 sekansı derledim, Vitor Pereira’nın Novak – Szalai konusunda oynadığı kumarın tutmadığını düşünüyorum. Seyirci kalınmaması gereken bir hakimiyet söz konusuydu o tarafta.

Rachid Ghezzal rakip seçmeden büyük oynamaya devam ediyor. 4 top kapmayla oynayan Ghezzal, oyunun savunma yönünde de olduğunu gösterirken 12 ikili mücadele kazanarak ne kadar baskın bir derbi çıkardığını ispatlıyor.

Önder Karaveli üzerine

Önder Karaveli alışkın olduğumuz bir nöbetçi teknik direktör profili çizmiyor. Baskın taktiksel dokunuşları var. Pjanic’i derinde, Josef’i önde kullanmak gibi radikal bir hamleyle çıkıyor Kadıköy’e. Doğru veya yanlış olmasının ötesinde bir çözüm önerisi var. İdare etmek için değil, çözmek için davranıyor. Saha dışında da Beşiktaş’ın tarihsel kimliğini özümsemiş; bunu söylemlerine ve en önemlisi eylemlerine yansıtıyor. Özkaynak diyor. Rıdvan ve Serdar’da ısrarcı gözüküyor. Can’ı monte etmeye, Oğuzhan’ı kazanmaya çalışıyor. Saha içi diyor. Fikirleri var.

Beşiktaş teknik direktörlüğü ve Önder Karaveli üzerine konuşmak, yazmak, çizmek ve en önemlisi düşünmek gerekiyor. Sonrasında da sormak gerekiyor; neden olmasın?

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.