Maç Önü Analizi | Liverpool – Chelsea

Premier Lig’te son iki haftaya girilirken çok kritik bir maç ile karşı karşıyayız. Bir tarafta istim üzerinde, ilk Premier Lig şampiyonluğunu almak için çok motive olmuş bir Liverpool, diğer tarafta yara almış olsa da, şampiyonluk şansı zora girmiş olsa da Mourinho’nun kişiliği gereği sonuna kadar savaşacak olan Chelsea.

Bu önemli karşılaşma Manchester City için de çok kritik. Bir maç eksiği ile liderin 6 puan gerisinde. Bu karşılaşmada Liverpool’ub olası bir yenilgisi durumunda sonra haftada şampiyonluk hesapları iyice karışacak.

İki takımı istatistiksel olarak inceleyecek olursak;

Liverpool, 35 maçta 96 gol gibi önemli bir gol sayısına erişmiş durumda. Maç başına 2.74 gol. Chelsea ise 67 gol attı. Maç başı gol ortalaması 1.91 gol.

Günümüz futbolunda çok önemli bir yer tutan duran toplarda gol bulma sayısı Liverpool’dan yana; 23 gol. Chelsea ise 15 gol buldu. Liverpool’un aynı zamanda kontra ataklarda buldukları 9 gol ile Premier Lig’in en fazla gol atan takımı olduğunu söylememiz gerek.  İkinci sırada ise 4 gol ile Chelsea geliyor.

Saha içi kullanım oranlarına baktığımızda iki takımın da orta alanı aynı oranda kullandığını görüyoruz. orta alanda ciddi bir savaş olacak gibi görünüyor. 3. bölgede ise Chelsea’nin daha fazla oynadığını görüyoruz.

Şut çekilen alan oranlarına bakacak olursak;
Chelsea’nin dış şutlara daha fazla başvurduğunu görüyoruz. Altıpas dışı ceza alanında ise Liverpool’un daha fazla şut tercihi yaptığını görüyoruz.

Son olarak oyuncuların şut sayılarına bakalım;
Liverpool’da Suarez her iki takım içinde 5.5 şut ortalaması ile en fazla maç başı şut sayısına sahip oyuncu. İkinci sırada Sturridge 3.5 şut ile ikinci sırada yer alıyor. Chelsea’da en yüksek maç başı şut ortalaması olan oyuncu ise 2.8 şut ile Eto’o.

Bu büyük karşılaşma öncesinde sizlere bazı fikirler verebilecek bilgileri paylaştık. Tabiki maç anı geldiğinde çok farklı sonuçlar ortaya çıkabilir, izleyip göreceğiz.

Futbol’u bunun için çok seviyoruz!

Veriler ve görseller “Whoscored” tan alınmıştır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş