Tarihlerinin ilk Avrupa Şampiyonası’nda İzlanda Milli Takımı

izlanda 1

İzlanda zamanında kadrosunda yıldız olarak bir tek Eidur Gudjohnsen’i bulunduran bir takım hüvviyetindeydi. Daha önce ne bir Dünya Kupası’na ne de bir Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılabilmişlerdi. 9 Eylül 2014’te Ay-Yıldızlılarımızı 3-0la geçerken herkes bunun İzlanda’nın başarısı değil Türkiye’nin hatalarının sonucu olarak görüyordu. Ancak İzlanda, elemelerde bu performansı devam ettirdi ve grubu Türkiye ve Hollanda’nın önünde tamamlayarak Euro 2016’ya doğrudan katılmayı başardı. Portekiz, Avusturya ve Macaristan ile aynı grupta mücadele edecek olan İzlanda neler yapacak sorusu önümüzdeki günlerde de yanıt bulacak.

Kilit Oyuncu: Gylfi Sigurdsson

izlanda 2

Henüz 26 yaşında ve İzlanda tarihinin en golcü yedinci oyuncusu ve kadroya baktığımızda Gudjohnsen’den sonra en golcü oyuncu. Ayrıca onun için “duran topların usta ismi” klişesini dillendirsek, bu tabirin daha önce kullanıldığı oyunculara haksızlık etmiş olmayız. Ayrıca Euro 2016 elemelerinin her bir dakikasında sahada kalan Ragnar Sigurdsson ve nispeten genç sayılabilecek Arnór Ingvi Traustason dikkat edilmesi gereken diğer oyuncular.


İLGİLİ HABER | İzlanda Milli Takımı’nın başarı kaynağı


Teknik Direktör: Lars Lagerbäck

izlanda 3

İsveçli teknik adam, ülke takımı yönetmekle tanınıyor ve farklı seviyelerde İsveç’e 19 yıl hizmet etti. 1990’da İsveç U21 ile başlayan dönem 2009 yılında 2010 Dünya Kupası’nın kaçmasıyla sona erdi ve Lagerbäck, Nijerya aktarmalı olarak İzlanda’nın başına geçti. İzlanda’daki 4. senesinde şu ana kadar 1,38lik bir puan ortalaması tutturdu. Elemelerin çoğu maçında ve hazırlık maçlarında 4-4-2’yi tercih eden teknik adam Euro2016’da da bu ısrarından vazgeçecek gibi görünmüyor.

Güçlü Yanlar – Güçsüz Yanlar:

Orta sahada birbirini iyi tanıyan ve turnuvada mücadele eden bir çok orta sahaya üstünlük kurabilecek Aron Gunnarson ve Gylfi Sigurdsson ikilisi göz önüne alındığında bu bölge İzlanda’nın en güçlü bölgesi olabilir.

Son hazırlık maçında forvet ikilisini Kolbeinn Sigthórsson ve Alfred Finnbogason oluşturdu ve muhtemelen 4-4-2den vazgeçmeyen Lars Lagerbäck’ın gol umudu muhtemelen yine bu ikisi olacak. Ancak Sigthórsson’un Nantes formasıyla 29 maçta 4 gol atmış olması ve sezon içinde geçirdiği sakatlıklar ve Finnbogason’un da sezonu 9 golle kapamış olması İzlanda’nın en büyük handikapı gibi duruyor.

Fikstür

EURO_2016_TAKVIM

Kadro

izlanda 4

Kaynak: Maçkolik

Nasıl Geldiler:

İzlanda 3 – 0 Türkiye

Letonya 0 – 3 İzlanda

İzlanda 2 – 0 Hollanda

Çek Cumhuriyeti 2 – 1 İzlanda

Kazakistan 0 – 3 İzlanda

İzlanda 2 – 1 Çek Cumhuriyeti

Hollanda 0 – 1 İzlanda

İzlanda 0 – 0 Kazakistan

İzlanda 2 – 2 Letonya

Türkiye 1 – 0 İzlanda

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş