Analiz | Alanyaspor 3-0 Başakşehir

Son şampiyon Medipol Başakşehir 16. haftada sezonun flaş ekiplerinden Aytemiz Alanyaspor’a konuk oldu. Bu sezon ligde çıktığı 14 maçta 16 puan toplayabilen İstanbul temsilcisi bu maçta da eli boş Alanya’dan ayrıldı. Çağdaş Atan’ın öğrencileri ise 3 golle aldıkları 3 puan ile hafta içi çıkacakları Fenerbahçe karşılaşması öncesi moral depoladı. Bu karşılaşmayı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Ortalama pozisyonlar ve kadrolar

Ev sahibinde Çağdaş Atan sol bekte Moubandje sağ bekte ise Juanfran’a forma şansı verirken tandemi Caulker-Tzavellas ikilisinden oluşturdu. Çift pivot olarak Siopis ve Berkay oynarken kanatlarda Efecan ve Davidson oynadı. Forvet arkası pozisyonunda Yunan futbolcu Bakasetas şans bulurken, Alanyaspor ileride Bareiro ile gol aradı.

Okan Buruk savunmayı Cemali-Epureanu-Ponck-Rafael hattından oluşturdu. Tek pivot olarak Azubuike oynarken, orta sahanın merkezinde İrfan Can ve Mahmut görev aldı. Kanatlarda Visca ve Deniz Türüç oynarken en uçta Crivelli forma şansı buldu.

İlk yarı ve ana planlar

Ev sahibi her zamanki gibi 4-2-3-1 şeklinde sahaya yayılırken çoğunlukla savunma önünde oynayan Salih’in son haftalarda düşen formundan dolayı bu maçta da ilk 11’de olmaması, onun yerine Berkay’ın oynaması pas kalitesini biraz daha düşürmüş olsa da dinamizmi ve direnci arttırmış gibi görüldü. Ligde en etkili ön alan baskısını oynayan ekiplerden biri olan Çağdaş Atan’nın öğrencileri bu maçta da rakibin düzgün bir şekilde atak olgunlaştırmasını engellemeyi başardı. Yukarıdaki görselde olduğu gibi adam paylaşımını organize bir şekilde yapan ev sahibi, görselde görüldüğü gibi rakip kaleciyi sürekli uzun pas atmaya zorladı. Görseldeki sekansta Volkan’ın uzun oynadığı pozisyonun devamında konuk ekip önce Bareiro ile gole yaklaştı. Sonrasında kullanılan köşe vuruşunda ise yine Bareiro ile maçın ilk golünü buldu.

Başakşehir 4-1-4-1 dizilişi ile sahaya çıktı. Rakibi karşılarken 4-4-2 formasyonuna evrilen konuk ekip merkezi tutup rakibin buradan oyun kurmasını engellemeye çalıştı. Derinde ise Azubuike’nin savunma hattına girmesi ile 5-4-1 şeklinde rakibi karşılamaya çalıştılar. Kanat oyuncularının savunmaya olan desteğinde aksamalar olunca rakip bekler boş alanlar yakaladı. Hücumda rakibin pres gücüne karşılık veremediler ve etkili ataklar genelde geçiş hücumları ile geldi. Crivelli’nin de etkisiz kaldığı maçta birçok kez ceza sahasına girmeyi başarsalar da etkili atak üretmekte zorlandılar. Ön alan baskısında ise sürekli rakibin Marafona yada savunmacıların baskıyı kırması ile eksik yakalanmalar ve bloklar arasında açılan boşluklar problemler yaşattı.

Ev sahibi daha önce paylaştığımız yazımızda da olduğu gibi ceza sahası içinde 4 oyuncu konumlandırarak geriden oyun kurdular. Bu şekilde rakibi üstlerine çekip Marafonayla birlikte 5v4 sayısal üstünlüğü kazanan Akdeniz temsilcisi rakibin boyunu da bu şekilde uzatıp daha rahat alan yaratabildi. Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi Marafona gibi temiz ayaklı bir kalecinin varlığı da Çağdaş Atan’ın öğrencilerini geriden oyun kurmakta daha etkin kıldı. Francesco Farioli’nin de teknik ekipte verdiği katkıyı ve antrenman kalitesini bu karşılaşmada da bir kez daha görmüş olduk. Başakşehir bu girdapta sürekli ön alan baskıları kırılınca 25-30. dakikalardan sonra daha çok 2. bölgede rakibini beklemeye başladı. Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere ön alan baskısı iyi özveri ve organizasyonla yapılmadığı zaman hele Alanyaspor gibi geriden rahat oyun kuran bir ekibe karşı büyük zaaflar doğurabilir. Bu açıdan Medipol Başakşehir’in 2. bölgede rakibini karşılaması daha gerçekçi bir önlem oldu.

Alanyaspor dar bir kadroya sahip olmasına karşın pas temposu, pozisyon rotasyonu ve takım halinde pres gücü olarak ligin çok üstünde performans gösteriyor. Kadro kısıtlılığı olmasa muhtemelen şuan çok daha fazla puan ile lider olabilirlerdi. Ancak kompakt savunma takımlarına karşı gösterdikleri performans ile hücum oynamaya çalışan takımlara karşı gösterdikleri performans arasında ciddi farklılıklar var. Derin blokta savunan ve geçiş hücumları ile gol arayan takımlar Alanyaspor’a daha çok sorun çıkarırken görece daha güçlü takımlara karşı daha etkin maçlar çıkardılar. Şuana kadar oynadıkları Galatasaray, Beşiktaş ve Başakşehir’i yenmeyi başaran Çağdaş Atan’ın öğrencileri yalnızca Trabzonspor ile berabere kaldı. Bu karşılaşmada da Trabzonspor derin blokta rakibini karşılayarak bir puanı almıştı. Bu karşılaşmada Okan Buruk’un öğrencilerinin ön alanda oynamaya çalışması ve erken yedikleri gol maçı tamamen ev sahibi ekibin lehine çevirdi. Görselde görüldüğü gibi ev sahibi ekip Efecan ve Davidson’un merkeze yaklaşması ile kanatlarda yaratılan boşluklara, hızlı pas temposu sonrası atılan paslar ile tehlikeler yarattı. 2. golde görselde gerçekleşen atakta geldi. Pozisyon rotasyonu sonrasında yaratılan boşluğa Juanfran topsuz penetre oldu ve sonrasında arka direğe yaptığı ortada diğer bek Moubandje skoru 2-0’a taşıyan golü attı. Bu gol Alanyaspor’un Galatasaray ile birlikte ligde en iyi rotasyon yapan takımlardan biri olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Rakibin dengesini çok etkili şekilde bozup sonuca gidebiliyorlar.

İkinci yarı ve değişiklikler

İkinci yarıya konuk ekip Chadli/Cemali ve Gulbrandsen/Azubuike değişiklikleriyle başladı. Bu değişiklikler sonrası Guldbrandsen Crivelli’nin partneri olurken Deniz’in sol bek pozisyonuna geçmesi ile ikinci devrede klasik 4-4-2 dizilişinde maçı çevirmeye çalıştılar. Şampiyonlar liginde zorlu gurupta beklentinin üstünde performans gösteren Medipol Başakşehir’de hala düzenli bi formasyona karar verilememesi zaman zaman esneklik sağlasa da bazı taşların yerine oturmasına mani oluyor. 75. dakikada ise Berkay ve Aleksic’i oyuna alan Başakşehir skor anlamında bir kazanç sağlayamadı. Ev sahibi ekip ise 70. dakikada Tayfur ve Salih ile tazelenirken çıkan Bareiro yerine Davidson en uçta Berkay ise sol kanatta oynadı. Maçın son golünü ise golden 2 dakika önce oyuna giren Fatih Aksoy asisti ile yine sonradan oyuna giren Tayfur kaydetti.

13 şut atıp sadece 2 isabet sağlayan konuk ekip rakibine 5 isabetli şut imkanı verdi. 29 orta yapıp %20,7 başarı oranı yakalayan konuk ekip atakların %77,7’sini kanat bölgesinden gerçekleştiren İstanbul temsilcisi rakip yarı sahada %67,2 pas isabet oranıyla oynadı. Alanyaspor’un ise Juanfran-Efecan kanadından daha çok atak ürettiğini görebiliyoruz.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan dakika başına maksimum gol ihtimali grafiğinde görüleceği üzere Çağdaş Atan’ın ekibi topa daha fazla sahip olurken bunu aksiyon değeri bazında da daha kaliteli şekilde yapmayı başarmış. Konuk ekipte Visca attığı paslarla kattığı aksiyon değeri, Crivelli’nin ise kötü bir performans gösterdiği açık bir şekilde görülüyor. Akdeniz temsilcisinde ise Bareiro ve Davidson’un ofansif olarak yüksek aksiyon değeri ürettikleri görülüyor.

Başakşehir puan kayıplarına bu maçta da devam etti. Taktiksel yapı sıkıntısına ek olarak geriye düştüğü maçlarda aşırı kırılgan bir yapıda oldukları göze çarpıyor. Ofansif aksiyon konusunda yetenekli ayaklar sayesinde bir şekilde kısa vadede problem çözebilseler de büyük resme bakıldığında hem savunma da hem de hücum konusunda problemler göze çarpıyor. Alanyaspor için ise yazımızın içinde bahsettiğimiz gibi bu tarz maçlardan çok kapalı savunmalara karşı yaşanan sorunlar dikkat çekiyor. Özellikle ön alan baskısı yapmaya çalışan takımlara karşı, geriden oyun kurarak hem rakibi yorup hem de geniş alanlar yakalayabiliyorlar. Geçiş savunmalarında ise Siopis’in  yüksek dinamizmine rağmen bu maçta da zaman zaman problemler yaşadı.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.