Analiz | Galatasaray 6-0 Kayserispor

29. haftada son haftayı bay geçen lider Galatasaray evinde kısıtlı imkanlarla ligde destansı işler yapan Çağdaş Atan’ın Kayserispor’unu ağırladı. Maçın başında skoru almayı başaran Okan Buruk’un öğrencileri üç puanı görkemli bir gövde gösterisi ile aldı. Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Galatasaray ideale yakın bir kadro ile sahaya çıkarken geride Boey – Nelsson – Abdulkerim – Adekugbe hattını kurdu. Savunma önünde Torreira ve maçın gizli kahramanı Sergio Oliveira görev alırken on numara pozisyonuna Mertens yerleşti. Hücumun kanatlarında Kerem ve Rashica birer golle takımlarına katkı verirken hat – trick yapan golcü Icardi en uçta maça damga vuran isim oldu.

Ön alan baskı tercihleri

Maça iyi hazırlandıklarını belirten Çağdaş Atan rakibini karşılarken orta blokta 4-1-4-1 ön alanda ise resimde görüldüğü gibi adam adama eşleşme sağlayarak baskı yapmayı tercih etti. Bu sayede Galatasaray’ın geriden sağlıklı oyun kurmasını engellemeyi planlayan konuk ekip ilk dakikalarda rakibini kalesinden uzak tutmayı da başardı ancak bu riskli tercih bazı problemlere de neden oldu.

Orta blokta ise Kayserispor özellikle Torreira ve Oliveira’ya sıkı markaj uygulattı. İlk pozisyonda Mertens’in de rakibin yoğun orta bloğuna karşı oyun kurulumuna destek vermek için derine geldiğinde ona da agresif bir baskı uygulanıyor ve Torreira’ya geri dönmek zorunda kalıyor sonrasında yapılan baskı ile konuk ekip topu kazanıp geçiş hücumuna başlıyor.

Diğer pozisyonda ise yine aynı bölgelerde bu kez Oliveira topla buluşmak için konumlanıp pas opsiyonu olduğunda bir anda kalabalık bir baskı üzerine geliyor. Sonrasında Oliveira mecburen geri dönmek zorunda kalıyor. Ama buradaki riski Oliveira’ya baskı yapmak için öne çıkan Kolovetsios kendi bölgesini boşaltıyor. Bu cesur tercihler maçın devamında Kayserispor savunmasına büyük problemler çıkarttı.

Galatasaray maçın ilk 5 10 dakikasından sonra yavaş yavaş oyunu eline almaya başladı ve az önce bahsettiğimiz riskli tercihlerin ceremesini konuk ekip çekmeye başladı.

Maçın henüz ikinci dakikasında atak yönüne göre sol kenardan Torreira oyun kurarken topu çizgiye yaklaşan Oliveira’ya aktarıyor. Sonrasında 3v3 eşleşme olmasına rağmen pozisyon rotasyonlarını çok güçlü uygulayan Galatasaray Adekugbe’nin iç koridordan yaptığı koşusuyla rakibi adam paylaşım hatasına zorluyor ve bu sayede rakibin sağ savunmasında derin bir boşluk yaratıyor.

Diğer pozisyonda ise maçın yıldızı Rashica’nın iç koridorda konumlanıp rakip sol stoper ve sol bek arasındaki yaptığı koşuyla iki oyuncuyu buraya kanalize edip Mertens’e iç koridorda boş alan yaratıyor. Bu sayede Mertens demarke topla buluşup topu diğer bölgeye yönlendirebiliyor.

14. dakikada ise sağ taratan oyun kuran Galatasaray bir üçgen oluşturup son pas Torreira’ya geldiğinde çalışılmış olduğu bariz görülen savunma arkasına koşular ile rakip kalede tehlikeli bir atak gerçekleştiriyor. Burada Rashica’nın koşusuna ek olarak Icardi’nin de çizgide hazır bulunup hemen koşuya başladığını görebiliyoruz.

Anlatmaya çalıştığımız adam adama baskı riskinin getirdiği problemleri burada daha net görebiliriz. Galatasaray geriden oyun kurarken kısa paslar ile rakibi kendi üzerine doğru çekiyor ve Kayserispor 5 oyuncuyla aktif bölgeye çekiliyor. Sonrasında Boey çizgiden uzun top kullanıyor. Bu anda Mertens’in çizgiye gelmesi ile sol beki de geri hattan koparması Icardi’nin stoperlerle baş başa kalmasına neden oldu. Sol bekin geride bıraktığı bölgeye atılan pasa yine maç önü hazırlandığı belli olan Icardi vakit kaybetmeden koşu yapıyor ve bu pozisyonun devamında Galatasaray yine çok ciddi bir tehlikeyi rakip kalede yaratmayı başardı.

Uzun pas tercihleri ve ikinci topların önemi

Galatasaray bulduğu ilk iki golü rakibin kaybettiği toplar sonrasında dinamik geçiş hücumları ile buldu. Maç sonu Çağdaş Atan da maça iyi başladıklarını ancak bireysel hatalar sonucunda yenen goller sonrasında Galatasaray’ın kalitesi ile maçı aldığını belirtmişti. Bireysel hata konusunda sadece Kayserispor’un hatalarına odaklanmak ev sahibinin yaptığı ikinci toplar için havuzda konumlanmalarını kaçırmamıza neden olabilir.

Yukarıda görülen ilk pozisyonda maç henüz 0-0 iken savunmanın çok amatörce top kaybı yaptığını görüyoruz. Kerem sonrasında savunma arkasına pası geçirebilmiş olsa skor çok daha erken alınmış olacaktı. Ancak burada rakip top kaybı yaptığında Galatasaray’ın aktif bölgede çok doğru konumlandığını görüyoruz.

Diğer pozisyonda ise kendi yarı alanında Kayserispor topu kafa ile yere indirmeye çalışırken Oliviera ve Torreira’nın yüksek ivme ile aktif alana gelip rakibini top kaybına zorladığını görüyoruz. Devamında ise Oliveira topu hızlıca Kerem’e aktarıyor ve devamında Icardi ile maçın ilk golü geliyor.

İkinci golden önce ise yine Kayserispor atılan yüksek top sonrasında topu yere indirmeye çalışırken sırtı dönük topla buluşan Mensah’a ikili sıkıştırma geliyor ve Oliveira’nın ayak koyması ile kazanılan top sonrası Rashica klasına yakışır bir vuruşla skoru 2-0’a getirdi.

Yukarıda bahsettiğimiz uzun top sonrası topu yere indirmeye geçen süredeki top kaybetme riskini Galatasaray sezon boyunca maksimum fayda ile yararlanıyor. Uzun toplar sonrasında havuzda ikinci toplar için Torreira ve Oliveira’nın önderliğinde doğru konum alıp sonrasında rakibin savunmada yerleşmesine izin vermeden hızlı geçiş hücumları sergiliyorlar. İlk pozisyonda Muslera uzun pas attığında Torreira savunmaya yakın olsa da yüksek konsantrasyon ile rakipleri topa daldığı anda süratle aktif bölgeye koşu yapıyor. Mertens de savunmanın kafa ile indirebileceği opsiyonlara doğru agresif bir koşu başlatıp bu alana rahat bir pas yapmasını engelliyor sonrasında havuza gelen topa Torreira tek pasla hemen Icardi’ye iletiyor ve o da tek pasla Rashica’yı görüyor ancak pasın şiddetini ayarlayamıyor. Diğer pozisyonda ise yine atılan uzun pas sonrası Torreira’nın şiddetli koşusu ile rakibin top kontrolü hatasını yine tek pasla değerlendirip takımını yine ciddi bir tehlikeli bir atak başlangıcına sokuyor.

Galatasaray sezon boyunca obsesif kısa pas yapmak yerine uzun pas tercihini kullanmaktan hiç çekinmiyor. Rakip çok adamlı baskı yaptığında ileride yakalanan sayısal dengeyi uzun paslar ile kullanmaya çalıştı. Bunu da şans eseri gelişi güzel uzun paslar sonrası da yapmıyor. Atılan uzun pasın düştüğü bölgelere organize şekilde yerleşip rakibin topu rahatça indirebileceği yer bırakılmıyor. Yine top kaybetmeye en müsait olan yüksek topu yere indirme denemelerinde Galatasaray agresif baskı oluşturup rakiplerinden bu anlarda top kazanıp çalışılmış şekilde organize geçiş hücumları gerçekleştiriyor.

Sergio Oliveira

Maçın gizli kahramanlarından Sergio Oliveira yukarıda bahsettiğimiz sahipsiz top kazanımları ve ikinci top baskılarında Torreira ile birlikte Kayserispor orta sahasına karşı dominasyon kurdu. Geriden oyun kurarken de takıma çok katkı veren Portekizli savunma anlamında da görselde görülen bir kaç pozisyonda oyun vizyonu sayesinde rakibin pas opsiyonlarını kapatarak pas arası ve top kazanımları da gerçekleştirdi. Yıldız isim %85 pas isabeti, 9 geri kazanılan top, 5 top kapma, 7 pas arası ve 10 sahipsiz top kazanma istatistikleri ile maça damga vurdu. Özellikle sahipsiz kazanılan top miktarındaki yüksekliği az önce bahsettiğimiz ikinci toplara verilen önemin neden olduğu gösteriyor.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.