Analiz | Manchester City 4-1 Liverpool

Son yıllarda futbolun taktiksel gelişiminin en üst düzeyini gösteren ve farklı tarzda oynayan rakiplerin birbirine üstünlük sağlayamadığı eşleşmede artık sona geldik sayılır. Kazanan yine maviler oldu. Maçı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

 

Kadrolar

Ev sahibinde Kalede Ederson vardı. Sol ayaklı Libero kaleci kalesinde görev yaparken takım üçlüye döndüğünde zaman zaman dördüncü adam olarak oyun kurulumuna yardım etti. Stoper ikilisi Dias ve Akanji’ydi,sol bek Ake top takıma geçtiğinde çoğu zaman üçüncü stoper gibi görev aldı. Sağ bek Stones ise toplu oyunda içeri, Rodri’nin yanına dahil oldu zaman zaman ondan daha da ileri gitti.Savunmanın önünde Rodri oynadı, İspanyol ön libero zaman zaman üçlü stoperlerin arasına girerek oyun kurulumunu dörtledi. Rodri’nin önündeki İlkay ve Kevin de çok dinamik rollere sahiplerdi. Genişliği veren oyuncular solda Grealish ve sağda Riyad Mahrez’di. Erling Haaland’ın yokluğunda en uçta Alvarez görev aldı.

 

Deplasman takımında kalede Alisson vardı. Ederson ile benzer role sahipti ama aynı etkiye sahip değildi.Stoper ikilisi Van Dijk ve Konate’ydi. Sol bekte Robertson,sağ bekte zaman zaman baskıda ileri çıkan Trent oynuyordu. Orta sahada Henderson ve Fabinho ikilisi yer alıyordu. Sol kanatta Jota, sağ kanatta Elliot, ileri ikili ise Gakpo ve Salah’tan oluşuyordu.

 

Liverpool presi

 

Liverpool yüksek baskı yaparken Klopp’un bahsettiği gibi öncellikle rakibin oyununun yönünü belirlemeleri gerekiyordu. Sonrasında ise tercihen kendi seçtikleri fakat City’nin oyun kurulumu sebebiyle rakibin belirlediği alan doğru takımca yükselerek ve daralarak baskı yapmaları gerekiyordu.

Baskı başlarken Salah, City’nin kalecisi Ederson’u pozisyonel olarak efektif bir şekilde kullanması hasebiyle Dias ve Ederson’a karşı baskı yönünü belirlemeye çalıştı. Kanat oyuncuları ise topun oyun kurulumundaki geniş kenar stoperlere gelmesini bekliyorlardı. Gakpo ise oyunun yönüne göre Rodri veya Stones ikilisinden birine baskı yapması gerekiyordu.

 

 

Orta-Yüksek blokta Liverpool baskı yaparken top kenar stoperlere geldiğinde kanat oyuncularının baskıya çıktığını söylemiştik. Bu durumuda Salah ve Gakpo iki oyun kurucu Rodri ve Stones’u gölgeliyorlar. Fabinho ve Henderson ise iç oyuncularını savunuyorlar fakat topun ilk baskı hattını aşma ihtimaline karşı Stones ve Rodri’ye baskıya çıkmak için hazırlıklı bir şekilde bekliyorlar. Liverpool’un bek oyuncuları ise Henderson ve Fabinho Stones ve Rodri’ye baskıya çıktıkça İlkay ve Kevinle aralarındaki mesafe artacağı için hem City’nin genişleyen iç oyuncularını hem de genişlik veren kanat oyuncularını savunmaktan sorumluydular. Bek oyuncuları genişlik veren kanat oyuncularını savunurken çoğu zaman yalnız değildi. Yüksekte savunurken ofsayt tuzağı, derinde savunurken ise kanat oyuncularının geriye doğru pres yapması beklerin savunmasına yardımcı olmaya çalıştı.

 

Genişleyen iç oyuncuları

 

 

City’nin Liverpool baskısını kırmasında en önemli etmenlerden biri de  genişleyen iç oyuncuları oldu. Gakpo, Salah, Jota ve Elliot’ın oluşturduğu ilk baskı hattı merkezden kırılmakta zorlanıldığı zamanlarda devreye Kevin ve İlkay girdi. Top geri üçlünün geniş stoperlerine geldiğinde Liverool’da baskıya Jota ve Elliot çıkıyordu bu pozisyonda da Jota baskıya çıkıyor. Kevin De Bruyne’nin genişlemesinin iki avantajı da ortaya çıkıyor. Kevin genişleyerek hem Jota’nın gölgelemesi gereken alanı genişleterek savunmayı zorlaştırıyor hem de orta sahadan Henderson’u baskı sırasında bir karar vermeye zorlayacak 2v1 oluşturuyor.

 

 

Bu pozisyonda da ters kanattan İlkay genişliyor. Elliot’un gölgelemesi gereken alan çok büyük bu yüzden top İlkay’a rahatça ulaşabilir. Fabinho ise Rodri ve İlkay arasında 2v1 kalmış durumda.

 

 

 

City’nin ilk golü de Kevin De Bruyne’nin genişleyerek topla buluşmasından geliyor. Henderson Stones’u da düşündüğü için Kevin’e yetişemez Robertson ise Mahrez’i gölgeleyerek baskıya çıkıyor fakat top altından geçerek Mahrez’e ulaşıyor. Savunma hattı yüksek fakat Mahrez ofsayttan kaçıyor. Devamında ise City’nin ilk golü geliyor.

 

Gölge presten çıkmak

City’nin bu maçtaki ana stratejilerinden biri de rakibin ilk baskı hattının arkasındaki çift pivotu kullanarak rakibin baskısını kırmaktı. Bunun için de oyuncular rakibin nasıl savunma yaptığının farkında olmalıydılar. Oyuncular pozisyonlarının ne zaman ilerlemelerine yardımcı olacağını veya ne zaman bir takım arkadaşlarına fayda sağlayacağını anlamalıydılar. Nitekim öyle de oldu.

“Fayda sağlayan/faydalanan ikiliğinin anlaşılması. Kendiniz için ne zaman hareket edeceğinizi ve başkaları için ne zaman hareket edeceğinizi bilmelisiniz. Ek olarak, rakibin gözetimi altında kalmanın başkalarının daha iyi olanaklar bulması veya genişlikte durmanın beni boşa çıkacak oyuncu yapabileceği anlamına gelmesi gerektiği anlaşılmalıdır”.

-Oscar Cano Moreno

 City Salah’ın baskısını bir tuzak olarak kullanıp arkasını savunan Gakpo’nun etrafındaki boşlukta birleşerek merkezdeki baskıdan çıkmanın yolunu buluyor. Bu pozisyonda Gakpo arkasındaki boşluğu savunmak için merkeze hareketleniyor fakat Stones stoperine yaklaşarak pas opsiyonu oluyor.

 

 

Bu pozisyonda ise yine Salah Rodri’yi gölgeleyerek baskıya çıkıyor fakat Stones çok zeki. Salah ve Gakpo’nun arkasındaki ve Liverpoollu iki merkez orta sahanın önündeki boşlukta topla buluşarak topu rakip kaleye yüzü dönük ve üçüncü adam olan Rodri’ye veriyor.

 

Bu sefer ise hem Rodri hem Stones hem de İlkay Salah’ın baskısıyla beraber merkezdeki boşluğa hareketleniyor. Dias’dan Rodri’ye pas açısı olduğu için Dias topu Rodri’ye oynuyor fakat Dias’ın aynı zamanda üç pas opsiyonu birden pas açılarıyla beraber oluşuyor. Oyuncuların ne zaman birleşeceklerini bilmeleri ise koordinasyonu sağlarken birkaç oyuncun birden çok kısa mesafelerde bulunması birbirlerini kullanarak yeni pas açıları yaratmalarına olanak sağlıyor.

 

Sonuç

Pres tetikleyicileri ve pres tuzakları çok önceden futbolun taktiksel literatürüne girmiş tabirler. City’nin Brighton vari oyun kurulumu, pres tetikleyicilerine ve tuzaklarına karşı oyun kurulumunda rakip ilk baskı hattının manipüle edilebiliyor olması ve bunu kusursuz yaparak son beş sezondaki en büyük rakiplerini alt etmeleri bize yeni taktiksel tabirlerin gerektiğini söylüyor olabilir.

 

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.