Pep Guardiola’nın Yeni İcadı: “Sahte Stoper” & Manchester City’nin Yeni Kurgusu

Pep Guardiola’nın yeni icadı: “Sahte Stoper”

Pep Guardiola’yı “overthinking” yaparak futbola getirdiği güncellemelerle, yeniliklerle ve “possession” oyununa yaptığı katkılarla tanımışızdır hep. Salı günü Bayern Münih’e karşı oynanan Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final eşleşmesinin ilk ayağında bu güncellemelere bir yenisini daha ekledi. Sahte Stoper. Şimdi bu rolün saha içinde uygulanışına, Pep’in bu rolü neden icat ettiğine, avantajlarına ve “sahte bek” rolünden ne farkı olduğuna göz atalım. Bu yeni anlayışı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Saha içinde uygulanışı

 

Manchester City topa sahipken arka üçlüyü Ake, Ruben Dias, Akanji ile ve çift pivotu John Stones – Rodri ikilisiyle oluşturarak 3+2’lik oyun kurulumunu gerçekleştiriyor.

Top rakibe geçtiğinde ise, çift pivotu oluşturan Stones savunma 4’lüsünü oluşturmak adına Ruben Dias’ın yanına gelerek stoper tandemini oluşturuyor. Sağ kenar stoper Akanji’nin sağ beke, sol kenar stoper Ake’nin sol beke geçmesiyle birlikte savunmayı 4’lüyor City.

Peki bu Pep’in yeni buluşu “Sahte Stoper” ne işe yarıyor? “Sahte Bek” rolünden farkı ne?

En büyük avantajı savunma – hücum geçişlerinin çok daha hızlı ve çabuk yapılabiliyor olması. Neden mi? Görselde gördüğünüz gibi top kaybından sonra Stones ön libero mevkiinden çabucak stoper mevkisine geçiş yapabiliyor. Sahte bek rolünde ise bu pek mümkün değildi. Hücum geçişlerini hızlı ve iyi yapan takımlara karşı zaman zaman sorun yaşanabiliyordu. Çünkü sahte bek top kaybından sonra ön libero mevkiinden, bek mevkisine geçmekle ya vakit kaybediyordu, ya da stoperin onun mevkisine kaymasıyla beraber, sahte bekin stoper mevkisini doldurması gerekiyor ve stoper orjinli olmamasından dolayı pozisyon alma konusunda sorun yaşayabiliyordu. Sahte stoper rolüyle birlikte bu sorun ortadan kalktı. Topsuz oyunda sağ kenar stoper direk sağ beke, sol kenar stoper sol beke ve ön liberonun da direk stopere geçmesiyle hızlıca savunmayı 4’leyebilmesi ve savunma geçişini 1-2 saniyede çabucak sağlayabilmesiyle birlikte savunmada çok daha güçlü bir takım haline geldi artık Manchester City.

Manchester City’nin yeni kurgusu

Hatırlarsanız Pep Guardiola daha önceden bek mevkiinde Cancelo, Zinchenko, Lewis gibi defansif özelliklerinden çok ofansif özellikleriyle ön plana çıkan oyuncular kullanıyor ve bu oyuncuları toplu oyunda sahte bek olarak merkeze çekiyordu. Manchester City bu yapıyla birlikte ofansif anlamda çok güçlü bir takım haline gelse de defansif anlamda kusursuz bir takım değildi. Belki de şuana kadar Şampiyonlar Ligi’ni kazanamama sebeplerinin ana nedenlerinden biri fazla ofansif olmasıydı Manchester City’nin. Şimdiki mevcut düzene baktığımızda ise 3+2’lik yapının arka 5’lisinin tamamı defansif özellikleri kuvvetli oyunculardan oluşuyor. Bu da zaten ofansif anlamda çok güçlü bir yapıya sahip olan City’nin, defansif anlamda da neredeyse kusursuz bir takım haline bürünmesine neden oluyor. Mesela 1v1’lerde fark yaratan kenar oyuncularının, City maçlarında efektifliğinin düşmesi buna iyi bir örnek. Bunun en büyük sebebi şüphesiz ki Ake ve Akanji gibi tabiri caizse 1v1’lerde “hayvani” güce sahip oyuncuların bek oynaması ve karşı kenar oyuncularına zorluk çıkarmaları. En yakın örnek Salı günü Ake’nin Coman’ı sahadan silmesi diyebiliriz. Rakipler bu arka 5’liyi geçmekte inanılmaz zorlanıyor. City topu çabucak geri kazanabiliyor ve hücum devamlılığını sağlayabiliyor. Hücum hattında zaten 5 tane makina gibi adam + Rodri varken ekstra ofansif bir oyuncuya gerek kalmıyor. Büyük ihtimalle bu yüzden Zinchenko – Cancelo gibi ofansif sahte bek tercihlerinden vazgeçme kararı aldı Guardiola. Alınan bu karar da nokta atışı gibi gözüküyor.

 

Sonuç

Manchester City bu arka 5’linin birlikte oynadığı 5 maçta 19 gol atıp sadece 3 gol yedi, 4 galibiyet 1 beraberlik aldılar ve rakipleri Leipzig, Liverpool, Southampton, Bayern Münih gibi takımlardı. Pep Guardiola’nın yarattığı bu kusursuz kurgu, zaten ofansif anlamda güçlü olan Manchester City’i defansif anlamda da inanılmaz bir noktaya çekti. Daha iyi futbol oynamıyorlar fakat yenilmesi daha güç bir takım haline geldiler ve bu sezon Şampiyonlar Ligi’ni kazanabileceklerinin sinyallerini verdiler. Şüphesiz ki Şampiyonlar Ligi’nin en büyük favorisi onlar. Söylemek için daha erken fakat mevcut durumda onları durdurabilecek bir takım yokmuş gibi duruyor yeryüzünde. Tabi Real Madrid gerçeğini unutmamak gerek. Bakalım Manchester City’nin bu oyununa hangi takım antitez üretebilecek.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.