Analiz | Giresunspor 1-2 Fenerbahçe

Giresunspor’u deplasmanda 2-1 mağlup eden Fenerbahçe, İsmail Kartal yönetimindeki 2. galibiyetini aldı. Fenerbahçe maçın henüz başında 1-0 geriye düşmesine rağmen ligin ilgi çekici oyunlarından birine sahip olan Giresunspor’a karşı maçı kazanmayı başardı. Galibiyetin yanında Fenerbahçe’nin oyununda da belli başlı gelişimler vardı. İsmail Kartal önceki haftalardan farklı planlar ortaya koydu. Tecrübeli teknik adam bu planlarından sonuç almayı da başardı.

Maçı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılımı ile birlikte analiz edeceğiz.

İlk 11’ler

İsmail Kartal’ın takımı sahaya 4-3-3 dizilişiyle çıktı. Bu dizilişin tercih edilmesinin en önemli sebebi Crespo’nun yokluğu gibi gözüküyor. İsmail Kartal, Crespo gibi savunma yönü güçlü bir oyuncunun yokluğunu merkezdeki sayıyı artırarak tolere etmeye çalıştı. Merkezde Sosa-Zajc-Mert Hakan Yandaş’ı tercih eden İsmail Kartal, kanatlarda Rossi ve Osayi-Samuel’i tercih etti. İkinci yarının başında Serdar Dursun’un oyuna girmesiyle Fenerbahçe’nin dizilişi yeniden 4-2-3-1 (4-4-2)’e döndü.

Sol bekte Novak’ın yokluğunda yine Ferdi Kadıoğlu vardı. Altay Bayındır da uzun bir aranın ardından sahaya ilk 11’de çıktı.

Karşı Pres

İsmail Kartal’ın Fenerbahçe’deki ilk 3 maçını incelediğimiz yazıda Fenerbahçe’nin savunma geçişlerindeki problemlerinden bahsetmiştik. Sahayı olabildiğince genişletmeye çalışan Fenerbahçe, önceki maçlarda karşı pres yapmakta zorlanıyordu. Bu nedenle Fenerbahçe’nin rakipleri kontrataklarla rahatça pozisyon üretebiliyordu. Giresunspor maçında Fenerbahçe’nin hücum yerleşiminde bazı değişiklikler vardı.

Fenerbahçe hücuma yerleştiğinde 2-3-5 şeklinde diziliyordu. Bu hücum yerleşimi, kontratakları savunma adına, en sık gördüğümüz yerleşimlerden biri. Özellikle Guardiola takımlarının hücumda sık sık 2-3-5 şeklinde dizildiğine şahit oluyoruz.

Fenerbahçe’nin 2-3-5’i genellikle Kim-Szalai, Sosa-Mert Hakan-Zajc, Nazım-Osayi-Valencia-Rossi-Ferdi şeklinde oldu. Fakat Mert Hakan veya Zajc’ın hücum hattına katıldığı pozisyonlarda Nazım veya Ferdi orta sahaya yaklaşarak takımın hücum şeklini korumaya devam etti. Yukarıdaki pozisyonda da Zajc’ın hücum hattına katıldığını, Zajc’ın yerine ise Nazım’ın orta sahaya yaklaştığını görüyoruz.

Ferdi’nin de merkeze yaklaştığı kesitler izledik. Yine yukarıdaki pozisyonda Mert Hakan ve Zajc’ın hücum hattına katıldığını görüyoruz. Ferdi ise rakibin olası kontrataklarını engelleyebilmek adına merkezde pozisyon alıyor.

Fenerbahçe savunma geçişlerine odaklanmanın ödülünü de aldı. 30. dakikada Valencia’ya doğru atılan uzun topun ardından Fenerbahçeli oyuncular agresif bir şekilde karşı pres yapmaya başladı. Bu karşı presin ilk aşamasında sonuç alınamasa da Fenerbahçeli oyuncular alan daraltarak prese devam etti. Rossi’nin kaptığı topun ardından Mert Hakan topu Valencia’ya aktardı ve Valencia kaleciyle karşı karşıya pozisyonda topu ağlara gönderdi. Böylece Fenerbahçe topa sahip olmadan çok net bir pozisyon üretti ve golü buldu.

Ligimizde savunma geçişlerinin önemini Futbol Akademi Scouting (FAS)’den Sezer Unar’ın yaptığı çalışmada görmüştük.

Valencia

İsmail Kartal’ın, hücum yerleşiminin yanında, sahaya en önemli dokunuşlarından biri de Valencia üzerinden oldu. Valencia’yı sahaya tek forvet olarak süren İsmail Kartal, önceki haftalarda forvet arkası oyuncularına verdiği serbest rolü bu kez Enner Valencia’ya vermişti.

Sahada bulunduğu 89 dakika 68 kez topla buluşan Valencia’nın topla buluştuğu noktalar ceza sahasından oldukça uzak noktalardı. Valencia sıklıkla derine indi ve kanatlara deplase oldu.

Valencia’nın derine inmesinin öncelikli amacı bağlantı sağlamaktı. Derine inen Valencia, defans hattından aldığı topları kanatlara ve ileri hatta aktarmaya çalıştı. Yukarıdaki pozisyonda da Valencia’nın topu almak için geriye yaklaştığını gördük. Giresunspor’un savunma hattı derine inen Valencia’yı takip edemedi. Topu Szalai’den alan Valencia, çizgideki Ferdi’ye aktardı ve takımının topu 2. bölgeye geçirmesini sağladı.

Maç boyunca Valencia’nın farklı alanlara deplase olmasıyla rakip savunma hattında alanlar açıldı. Açılan bu alanlara ise sıklıkla Osayi-Samuel ve Rossi hareketlendi. Özellikle Osayi-Samuel ikinci bir santrfor gibi oynadı.

Yukarıdaki pozisyonda Valencia’nın kanada deplase olduğunu görüyoruz. Giresunspor stoperi Diarra’nın Valencia’yı takip etmesiyle rakip savunmada açılan alana Osayi-Samuel hareketleniyor.

İlk yarıda Fenerbahçe, Valencia üzerinden bağlantı sağlama konusunda başarılı olsa da Valencia’nın boşalttığı alanlar etkin bir şekilde doldurulamadı. Osayi-Samuel ve Rossi açılan alanlara doğru zamanlarda koşu yapamadı, yaptıklarında ise topla buluşamadılar. İkinci yarının başında İsmail Kartal, Serdar Dursun’u oyuna aldı. Valencia maçın ikinci yarısında yardımcı santrfor olarak oynadı. Böylece hem Valencia’nın boşalttığı alanlar etkin bir şekilde kullanıldı hem de Fenerbahçe ileride kalan santrforu (Serdar Dursun) sayesinde kontratak tehditi oluşturabildi.

İsmail Kartal’ın bu hamlesi sonuç verdi ve Fenerbahçe ikinci yarıda öne geçti. 53. dakikadaki pozisyonun başında Valencia yine derine indi ve bağlantı oluşturarak topu Pelkas’a aktardı. Valencia derine indiğinde açılan alan bu kez doluydu. Bu alanı dolduran Serdar Dursun attığı çapraz koşuyla Pelkas’a alan açtı ve Pelkas çok rahat bir vuruş yaptığı pozisyonda golü buldu.

Savunmadaki sorunlar

Giresunspor karşısında hücumda iyi işler çıkaran Fenerbahçe’nin savunma organizasyonundaki problemler devam etti. Özellikle Fenerbahçe’nin savunma hattının önünde açılan alanlar, Fenerbahçe’yi savunmada yine zorladı.

Giresunspor maç boyunca oyunu çizgiden kurmaya çalıştı. Hakan Keleş’in bu tercihinin Fenerbahçe’nin savunmadaki problemlerini maskelediğini söyleyebiliriz. Nitekim çizgileri rahat savunan Fenerbahçe rakibine çok sık pozisyon vermedi. Fakat maçın son dakikalarına doğru Giresunspor, biraz daha merkeze yönelmeye başladı. Bu dakikalarda Fenerbahçe daha fazla pozisyon vermeye başladı.

Yukarıda da Giresunspor’un oyunu merkezden kurduğu pozisyonlardan birini gördük. Kanattan merkeze doğru yaklaşan Muhammed Gümüşkaya’ya pres gecikti. Muhammed topu aldığı sırada aynı zamanda merkezde Giresunspor’un sayısal üstünlüğü mevcuttu. Muhammed ile başlayan atakta Giresunspor topu rahatlıkla tekrar çizgiye indirdi ve Fenerbahçe kalesinde ciddi bir tehlike yarattı.

Giresunspor’un maçın ilk dakikalarında bulduğu golde, her ne kadar oyun çizgiden kurulmuş olsa da, merkezdeki boşluk dikkat çekti. Savunma önünde Fenerbahçe orta sahasından kimse bulunmadığı için sol bek Ferdi, pozisyonunu bırakarak pres yapmak zorunda kaldı. Ferdi’nin boşalttığı alandan Giresunsporlu Chiquinho’nun çok rahat vuruş yapabileceği bir pozisyon oluştu ve Chiquinho da golü buldu.

Sonuç

İsmail Kartal’dan beklenen dokunuşlardan birini Giresunspor deplasmanında gördük. Fenerbahçe ligin iyi oynayan ekiplerinden birine karşı deplasmanda, geri düşmesine rağmen, galip geldi. Galibiyetin yanında oyunda da kayda değer gelişmeler vardı. Yine de Fenerbahçe’nin hala önemli sorunları var. Özellikle savunmada organizasyonundaki problemler çözülmediği sürece, Fenerbahçe hücumdaki gelişmelerden de istediği sonucu alamayabilir.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.