Tempo ve Hamleler | Adana Demirspor 1-1 Beşiktaş

Beşiktaş’ta Alex’in golüne son dakikalarda Samet’le yanıt veren Adana Demirspor, oyuna büyük ölçüde hakim olurken Adana’da gergin bir atmosferde oynanan mücadelede temponun hakkı verildi…

Maçın taktiksel hikayesini iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte inceleyeceğiz.

Genel

Beşiktaş’ta Pjanic, Josef ve Oğuzhan’ın yokluğunda orta sahada Necip, Atiba, Alex üçlüsünü görürken Adana Demirspor’da Stambouli ve Gökhan İnler ile oluşturulan bir orta saha hattı vardı. Beşiktaş, orta sahadaki oyuncu grubu dolayısıyla her zamanki topu isteyen profilinden uzaktaydı. Adana Demirspor özellikle ikinci yarıda topu daha fazla isteyen ve kullanan taraf oldu.

Maçın temel hikayesini tempo belirledi. İç saha atmosferinin de etkisiyle birlikte fizik kalitelerin ön plana çıktığı bir maç izledik. Bu noktada Stambouli & İnler ve Atiba & Necip ikililerinin mücadelesi ekstra önemliydi.

Öte yandan Beşiktaş’ta Kerem, Welinton, Vida, Rıdvan dörtlüsünden oluşan savunmada bariz bir hava hakimiyeti zafiyeti yaşandı.

Maç oynanırken de altını çizdiğim gibi, 179 cm. boy ortalamasına sahip Beşiktaş ilk yarıda hava toplarının yalnızca %25’ini kazanabildi. Adana Demirspor’un kafa golü bulması da sürpriz olmadı…

Kurgu

Çoğunlukla yaptığımızın aksine bu sefer Beşiktaş’ı önce top kullanırken değil rakibi karşılarken anlatıyorum çünkü Necip & Atiba ikilisinin rakibe karşı kullanım şekli, bu ikilinin top kullanırken yaptıklarından daha önemliydi. Topla değil, rakibe göre yaptıklarıyla ön plana çıkan bir ikili çünkü Necip & Atiba ikilisi.

Beşiktaş, Adana Demirspor’u karşılarken özellikle orta sahadaki ikili eşleşmelere dikkat ediyordu. Daha defansif bir oyuncu olmasına rağmen Necip’in öne atılması onun dinamik profiliyle alakalıydı. Ayrıca geçişlerde bu şekilde Atiba da daha az mesafe kat etmek durumunda kalıyordu.

Özellikle ilk yarıda önde baskıda gördüğümüz Beşiktaş’ta Stambouli ve İnler’e uygulanan kısmi markaj önemliydi. Buna rağmen Stambouli ve İnler parlarken aslında maçın kırılma anı da ikinci yarıda Necip’in sağ beke geçmesiyle yaşandı. Mehmet Topal’ın orta sahaya geçmesiyle oyuna bütünüyle hakim olan Adana Demirspor’da Gökhan İnler ve Stambouli oyunun iki yönünü de istedikleri gibi oynayabildi. Necip’in orta sahadaki varlığı maç özelinde Beşiktaş adına belirleyici oldu.

Adana Demirspor Beşiktaş’ı karşılarken 442’yi korudu. Beşiktaş zaten derinden oyun kurmakta zorlanıyordu, temelde bunu da amaçlamıyordu, bu katı hattı zaman zaman oyunu genişleterek kenardan aşabildi. Bu noktada iki bekinin de topla ilişkisinin önemi ortaya çıkarken Ghezzal’ın merkezde top alabildiği sekanslar değer kazandı. Gol de böyle geldi zaten.

Beşiktaş top kullanırken de Necip’i önde kullanıyordu çünkü atak başlangıçlarının pek çoğunda uzun topa başvurulduğunu gördük. Hem ilk geçişlerde hem de bu topların süpürülmesinde Necip yine öndeydi. Necip’in Beşiktaş adına belirleyiciliği bu maçta oyunun iki yönünde de geçerliydi yani.

Golde Atiba farkı

Beşiktaş’ın golünü adım adım işleyen isim Atiba Hutchinson oldu. Önce ceza sahasında bağlantı olarak boştaki Kerem’e orta şansı tanıyan Atiba sonrasında ceza sahasında koşuya devam etti ve her zamanki gibi ön direğe doğru yöneldi. Ceza sahasında Larin, Alex ve Batshuayi beklerken Atiba’nın ön direğe yaptığı koşu Alex’in yanındaki savunmacıyı erken bir hamleye zorladı ve Alex boşta kaldı. Atiba sadece koşarak Alex’i boşta bırakırken Kerem Kalafat’ın orta kalitesi de gayet iyiydi.

Kerem Kalafat #37

Beşiktaş’taki ilk lig maçında ilk asistini yapan Kerem Kalafat topla ilişkisi konusunda iyi bir sınav verdi. Ancak hafta içinde Göztepe ile oynanan 120 dakikalık maç ve Adana’daki yoğun tempoyla birlikte maçı tamamlayamadı. Beşiktaş’ın iki bekinin de boyunun dezavantajından söz ettim. Çabukluğu, pasa yatkınlığı ve ortalarıyla iyi bir alternatif profili çizdiğini söyleyebiliriz ancak karşısındaki Vargas’ın sahanın en iyi oyuncusu olmasında Kerem’e bu temponun fazla gelmesinin de etkisi olabilir.

Yukarıda yaptığı 3 güzel ortayı derledim ancak bu sadece Kerem’in tekniğine dair bize fikir verecektir. Bunun ötesinde eşleşeceği görece fizik kapasitesi yüksek ve atletik bir rakip karşısında doğal olarak savunma zafiyeti yaşatması muhtemel. Şimdilik 2 maçlık performansını değerli buluyorum çünkü bir sağ bek alternatifi olarak görüyorum. Rosier’in dönüşüyle birlikte süre alamayacak olması onun bu tempoya ayak uydurmasını zorlaştırabilir.

Matias Vargas #77

%83’ü başarılı 6 dripling yapan Vargas, 3 anahtar pas, 3 ortayla oynarken toplamda 21 hücum aksiyonuyla sahada topla en etkili olan oyuncu oldu. Yukarıda fark yaratıp gollük bir pasla Balotelli’yi pozisyona soktuğu sekansı görüyoruz. Adana Demirspor golü Vargas oyunda değilken buldu belki ama topla olan aksiyonlarıyla bariz olarak fark yarattığını söyleyebiliriz.

Final

Adana Demirspor’un özellikle maçın ikinci yarıda oynadığı oyunla galibiyete daha yakın taraf olduğunu söylemek gerek. Golü son dakikalarda Beşiktaş yemiş olsa da 2 puanı kaybeden taraf bence Adana Demirspor’du ve bu açıdan Vincenzo Montello’yu da tebrik etmek gerek.

Maçın kırılma anı olarak gördüğüm Topal hamlesine ve Necip’in sağ beke geçmesine değindim. Maçtaki bütün performanslara ayrı ayrı değinmenin ötesinde belirleyici faktörler üzerinden giderek yazıyı da fazlaca uzatmamaya gayret ettim…

Finalde maçla ilgili söylenebilecek en net şey, Adana Demirspor’un bariz oyun üstünlüğüne karşı Beşiktaş’ta Önder Karaveli’nin oyuna dokunamamış olması olabilir. Burada kast ettiğim şey yalnızca kulübeden yapılacak bir hamle değil çünkü her hamle yalnızca kulübeden yapılmaz. Kulübe eleştirisi yapacaksak da anlamsızca karikatürize edilmiş Kenan Karaman’ın onun profiline uygun olan bu maçta neden süre almadığını sorarak yapabiliriz.

Necip’in sağ beke geçmesiyle birlikte orta sahayı kaybeden Beşiktaş önce oyunu sonra da tabelayı kaybetti.

Maçın ötesine geçip meseleyi genişlettiğimizde ise çok daha önemli bir soru karşımıza çıkıyor: Kaybedilmiş bir sezonda Beşiktaş neyi kazanabilir? Benim bu soruya verdiğim ve vereceğim cevap net, önümüzdeki sezon için parçalar kazanabilir. Önder Karaveli’nin de bu misyonla görev alması gerektiğini düşünüyorum.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.