Analiz | Kayserispor 0-4 Fenerbahçe

Fenerbahçe’nin İsmail Kartal yönetimindeki yükselişi, Kayserispor maçında da devam etti. Fenerbahçe, son haftalarda formsuz olan rakibini deplasmanda 4-0 yendi ve son 7 haftadaki 6. galibiyetini almış oldu. Üstelik Fenerbahçe, bu maça Ozan Tufan ve Mesut Özil’in kadro dışı kaldığı bir kaos döneminin etkisiyle çıkmıştı. Taktik ve teknik boyutların yanında İsmail Kartal’ın takımı, saha dışı olaylar nedeniyle demotive olmadı ve net bir galibiyet aldı.

Fenerbahçe’ye net galibiyeti getiren oyun taraftarları da tatmin eden bir oyun oldu. Maç boyunca oyunun kontrolünü rakibine vermeyen Fenerbahçe, oyunun temposunu korumakta güçlük çekmedi ve derbi haftasına eksiksiz bir şekilde girmeyi başardı.

Fenerbahçe’ye net galibiyeti getiren oyunu global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılımı ile birlikte analiz edeceğiz.

İlk 11’ler

İsmail Kartal’ın takımı sahaya yine 4-2-3-1 dizilimiyle çıkmıştı. Fenerbahçe’de dizilişin yanında kadro istikrarı da dikkat çekti. Özellikle Fenerbahçe’nin bu sene en zayıf noktası olan merkez ikilide Crespo ve Zajc, iyi performanslarını sürdürüyorlar.

Kim Min-Jae, Crespo-Zajc, Serdar Dursun Fenerbahçe’nin merkez iskeletinin değişmez isimleri oldular. Fenerbahçe’nin yükselen formunun en önemli nedenlerinden biri de bu iskeletin oturması oldu. Bu iskeletin etrafındaki oyuncular değişse de Fenerbahçe, oyununu korumaya devam ediyor.

Fenerbahçe’de kadronun sürpriz ismi Filip Novak’tı. Milli takım arasından yorgun dönen Szalai’nin yerine sol bekte ilk 11’de başlayan Novak, maç boyunca da iyi bir performans sergiledi. Elbette bu iyi performansı sergilemesinde İsmail Kartal’ın planlarının da payı büyüktü.

Savunma gelişiyor

İsmail Kartal’ın Fenerbahçe’de yaptığı ilk işlerden biri savunma organizasyonunu değiştirmek olmuştu. Pereira’nın rakibi 3-4-3 (5-2-3) şeklinde karşılayan düzeninden, rakibi 4-4-2 (4-2-4) şeklinde karşılayan düzene geçilmişti. Fakat ilk maçlarda bu savunma organizasyonundan sonuç alınamamıştı. Bu nedenle İsmail Kartal savunma organizasyonunu, rakibi 4-3-3 (4-1-4-1) şeklinde karşılayacak bir düzene geçmişti.

Zamanla ilk 11’in oyuncu profilinin daha tempolu isimlerden oluşması ve oyuncuların yeni savunma prensiplerine uyum sağlamasıyla beraber rakibi 4-4-2 karşılamakta daha başarılı olan bir Fenerbahçe izliyoruz.

Hikmet Karaman’ın takımı maçın başlarında Fenerbahçe’ye karşı geriden oyun kurmak istiyordu. Kayserisporlu oyuncuların birbirlerine oluşturdukları pas açılarında sorun yoktu. Fakat geriden oyun kurulumunun – ve diğer topa sahip olma bileşenlerinin – statik bir yapıyla başarıya ulaşması mümkün değil. Kayserispor geriden oyun kurulumu için yeterince rotasyon yapamayan, alan açamayan ve hareketsiz bir görüntüdeydi.

Fenerbahçe ise rakibini dar bir 4-4-2 ile karşılıyordu. Forvet arkası İrfan Can, Serdar Dursun ile beraber presin ilk hattını oluşturuyordu. Fenerbahçe’nin kanat oyuncuları Mert Hakan ve Rossi genellikle iç koridorlarda konumlanıyorlardı. Böylece Fenerbahçe merkezi kapatıp rakibini kanatlara yönlendiriyordu.

Rakip kanatlara yönlendirildiğinde Fenerbahçe presinin ilk hattı, rakip 6 numaranın topla buluşmasını engellemeye çalışıyordu. Yukarıdaki pozisyonda İrfan Can’ın rakip pivotu gölge markaj ile kapattığını görüyoruz.

Mert Hakan iç koridorda aldığı pozisyon sayesinde hem merkezi hem de çizgiyi kontrol ediyor. Crespo ise Kayserispor’un sol iç oyuncusu Kemen ile eşleşmiş durumda. Böylece topla oynayan stopere geriye dönmekten başka seçenek kalmıyor.

Fenerbahçe’nin rakibi 4-4-2 (4-2-4) şeklinde karşılamasının en önemli avantajlarından biri kontratak sırasında kalabalık bir şekilde rakip kaleye ulaşabilmek oldu. Fenerbahçeli oyuncular topu kaptıklarında genellikle 2 kanat ve 2 forvet oyuncusu kontratağa hazır bir şekilde bekliyor. Yukarıdaki pozisyonda Fenerbahçe’nin sol kanat oyuncusu Rossi pozisyona uzak olduğu için kontratağa katılamıyor. Fakat onun yerine merkezden Crespo katılıyor ve Fenerbahçe rakip kaleye 4’e 2 hücum imkanı buluyor.

Fenerbahçe’nin maçın ilk dakikalarında bulduğu pozisyonlar, savunma organizasyonunun sayesinde geldi. Yukarıdaki pozisyonda da Fenerbahçeli oyuncular yine rakiplerini 4-4-2 şeklinde karşılıyor. Ön alan presinde Serdar Dursun 2 stoperin arasına girerek stoperler arasındaki bağlantıyı kesiyor. Öndeki pres hattının diğer ismi Mert Hakan, rakip defansif orta sahayı marke ediyor. Kayserisporlu Mert Çetin’in tüm opsiyonları kapalı olduğu için driplingle çıkmaya çalışıyor fakat topu kaptırıyor. Topu kapan Fenerbahçeli oyuncular rakip kaleye 4’e 3 hücum imkanı buluyor.

Maksimum verim

İsmail Kartal’ın Fenerbahçe’deki en büyük başarılarından biri, oyununu esnek bir şekilde tüm oyuncularına uyumlayabilmesi oldu. Kadrodaki her oyuncu maksimum verim verebileceği bir şekilde oynuyor. Özellikle Serdar’ı derine indirerek ondan aldığı bağlantı performansı, Fenerbahçe’nin son haftalardaki oyun gelişimini sağlayan faktörlerin başında geliyor. Ayrıca Serdar Dursun’un derine inmesi üzerinden gerçekleşen rotasyonlar da günden güne gelişmeye devam ediyor.

Yukarıdaki pozisyonda bu rotasyonlardan birini görüyoruz. Crespo derine inerek rakip savunmanın presini üstüne çekiyor ve açılan alana Serdar Dursun giriyor. Fakat bu kez bağlantıyı hatların arasındaki bir diğer oyuncu İrfan Can sağlıyor. Fenerbahçe güzel bir pas kombinasyonuyla savunmadan çıkıyor.

İsmail Kartal’ın Kayserispor maçında maksimum verim aldığı isimlerin başında, haftalar sonra kadroya giren Filip Novak geliyor. Fenerbahçe maç boyunca Novak’ın duran top becerilerinden oldukça faydalandı. Öyle ki Novak’ın attığı uzun mesafeli taç atışlarından bile Fenerbahçe için ciddi fırsatlar oluştu. Yukarıdaki pozisyonda bu fırsatlardan birini görüyoruz. Fenerbahçeli oyuncular Kayserispor’un taç atışı sırasındaki birebir markajını manipüle ediyorlar. Böylece Rossi demarke bir şekilde kalıyor ve Fenerbahçe taç atışından tehlikeli bir pozisyona giriyor.

Fenerbahçe’nin ilk golü de yine Novak üzerinden geldi. Çizgiye yakın bir serbest vuruşta Fenerbahçeli oyuncular ön direkte toplandılar ve ön direğe doğru koşular attılar. Novak arka direkte kendisinden daha kısa rakibiyle birebir kalacak şekilde izole edildi. Böylece Novak’ın içeri çevirdiği topta Zajc golü buldu. Fenerbahçe bu duran top organizasyonuyla 1-0 öne geçti. Bu organizasyonda İsmail Kartal’ın takımı Novak’ın hava toplarındaki hakimiyetinden maksimum verim aldı.

Geçtiğimiz hafta Alanyaspor maçında Fenerbahçe’de Ozan Tufan sağ bekte, Osayi-Samuel ise sağ kanatta maça başlamıştı. Kayserispor karşısında Osayi-Samuel maça sağ bek olarak başladı. İsmail Kartal, Osayi’yi bir kanat bek oyuncusu kullanmayı hedeflemişti. Osayi-Samuel maç boyunca sık sık savunmanın arkasına koşular attı. Bu koşuları atarken takım arkadaşları da ona alanlar açtı. Yukarıdaki pozisyonda Osayi-Samuel’e alan açılan bir rotasyonu görüyoruz.

Osayi-Samuel ileri çıkıyor, onun boşalttığı alana Zajc yaklaşıyor. Zajc rakip savunmanın presini üzerine çekiyor. Bu sırada sol kanatta bulunan İrfan Can ise içe yaklaşıyor ve rakip sol beki manipüle ediyor. Böylece Osayi-Samuel’e büyük bir alan açılıyor. Açılan bu alan üzerinden Fenerbahçe bir uzun topla Kayserispor kalesinde pozisyon oluşturuyor.

Fenerbahçe’nin 2. golü de Osayi-Samuel’in bu koşuları üzerinden geldi. Topu Zajc’a aktaran Osayi önce iç koridora attığı koşuyla İrfan Can’a topla buluşabileceği ve topla oynayabileceği bir alan açtı. Sonrasında attığı ikinci koşuyla rakip savunmayı manipüle etti ve Rossi’ye alan açtı. Bu alanda topla buluşan Rossi, farkı 2’ye çıkardı.

Sonuç

Fenerbahçe’nin İsmail Kartal yönetimindeki yükselişi devam ediyor. Bu yükseliş de elbette her gün gelişen bir oyunla destekleniyor. Fenerbahçe’nin oyun gelişimini sadece tempolu oyuncular üzerinden okumak, eksik bir yorumlama olur. Oyun içi rotasyonlardaki ve hareketlilikteki gelişim gözle görülür bir şekilde devam ediyor. Bu gelişim çok net bir antrenör dokunuşu ve İsmail Kartal’a bu noktada hakkını teslim etmek gerekiyor.

İsmail Kartal, gelecek sezon Fenerbahçe’nin başında olmasa bile yeni teknik direktöre oldukça iyi bir takım bırakacak gibi gözüküyor.

Kaynak: Maçkolik

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.