Teknik adamların mücadelesi | Manchester City 2-2 Liverpool

Premier Lig’in 31. haftasında günümüz futbolundaki belki de en önemli rekabetlerden birinin tarafları olan Manchester City ve Liverpool karşı karşıya geldi. Şampiyonluk adına belki de düğümün çözülebileceği bu karşılaşmada takımlar ikişer golle sahadan birer puan alarak ayrıldılar. Özellikle çapraz ve uzun pasların maçın kaderini belirlediği bu karşılaşma tüm futbol severlere bir futbol şöleni sundu.

Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Ev sahibi takım savunmayı Walker – Stones – Aymeric Laporte – Cancelo hattından oluştururken bu karşılaşmaya özel Bernardo Silva ve Rodri çift pivot ikilisi ile sahaya çıktı. Hücumun kanatlarında Foden – Gabriel Jesus forma şansı bulurken on numara pozisyonunu Pep, Kevin De Bruyne ile doldurdu. En uçta ise Sterling ev sahibinin gol silahı oldu.

Klopp, Matip – Van Dijk ikilisi le tandemi oluştururken Robertson ve Trend Alexander Arnold ile bek tercihlerinde bulundu. Savunma önünde tek pivot Fabinho olurken merkezde Henderson ve Thiago Alcantara orta saha üstünlüğü kazanma mücadelesi verdi. Mohamed Salah ve Mane kanatlarda rakip kalede tehlike yaratmaya çalışırken en uçta Diogo Jota konuk ekibin en ciddi gol tehdidi oldu.

Pep Guardiola’nın çift pivotlu geriden oyun kurma tercihi

Manchester City genelde geriden oyun kurarken Walker’ın sağ stoper gibi geri hatta kalması ve Cancelo’nun savunma önünü çiftlemesi ile 3+2 şekilde geriden oyun kuran bir ekip. Ancak daha önceki Liverpool karşılaşmalarında olduğu gibi Pep Guardiola çift pivot tercih etti. Bu yoğun Klopp ön alan baskısına karşı bir önlem olsa da aynı zamanda bekleri, klasik bek olarak çizgide kullanıp Mane ve Salah’ın arkasını işleme planıydı. Bu konuyu birazdan daha detaylı inceleyeceğiz. Bu kurgu ile ev sahibi takım görseldeki gibi 2-4-4 şekilde geriden oyun kurdu.

City 2-4-4 yada 2-4-1-3 şekilde oyun kurarken özellikle Kevin De Bruyne rakibin orta ve geri hattı arasındaki boşlukları işlemeye çalıştı. Pep’in ona verdiği serbest rolde geniş bir alanda boşluk arayıp topla buluşmaya çalıştı. Özellikle ilk yarım saatte bu alanlarda çok etkin olmayı başardı. De Bruyne’nin bu etkili maç başlangıcında Fabinho’nun merkezdeki fazla statik oyununda katkısı büyük oldu. Henderson veya Thiago ön alana baskı için çıktığında koridorlarda olan boşluklara De Bruyne hemen kayarken Fabinho bu alanları kontrol etmekte sürekli geç kaldı. Yukarıdaki ilk pozisyonda Thiago’nun arkasında topla buluşan De Bruyne rakibini tek hatta yakalayınca usta işi bir pasla Jesus’u savunma arkasına sarkıtmayı başarıyor. Devamında Sterling mutlak gol pozisyonunu harcasa da bir kaç dakika sonra hızlı bir atakta De Bruyne yine rakibi tek hatta yakalayıp maçın ilk golünü kaydetti.

Geri ve orta blok arasındaki boşlukları yine yukarıdaki pozisyonlarda daha iyi görebiliyoruz. Liverpool aşağıdaki görselde olduğu gibi 4-1-4-1 yada 4-5-1 şeklinde merkezi kapatarak rakibi karşılamaya çalıştı. Jota stoperleri tek başına karşılarken Mane ve Salah rakibin bekleriyle eşleşti. Ön alana baskıya çıktıklarında ise yukarıda görüldüğü gibi Henderson ya da Thiago ani baskılarla öne çıkıp Jota’ya katıldı. Bu anda Fabinho ise merkez hatta gelip 4-4-2 şekline bürünmelerini sağladı. Ancak iki dörtlü hat arasında mesafe ayarlanamayınca özellikle De Bruyne  yukarıda olduğu gibi aktif alanda topla bulup rakip kalede tehlikeler yarattı. Yukarıdaki pozisyonda Thiago’nun arkasına sızan De Bruyne, Fabinho’nun merkezde kalması ile boş alanda topla buluşuyor. Hızlıca topla birlikte yüzünü kaleye dönüp yine delici bir pasla Sterling’i savunma arkasına sarkıtmayı başarıyor.

City’nin uzun top silahı ve bek manipülasyonu

Mane ve Salah merkeze fazla yakın kaldıklarında geriden atılan uzun toplar Liverpool için maç boyunca problem oluşturdu. Hücumun kanatlarındaki oyuncuların bekleri içeri sürüklemesi ile çizgilerde geniş koridorlar oluştu. Bu alana yapılan koşulara Mane ve Salah reaksiyon vermekte geç kalınca Walker ve Cancelo bu alanlara topsuz penetre oldu.

Salah ve Mane arkalarına koşu yapan rakip beklere uzak kaldıklarında Alexander-Arnold ve Robertson geride 1’e 2 sayısal dezavantajda kalmak zorunda kaldı. Yukarıda görülen üç pozisyonda da Arnold, iki oyuncuyu marke etmek zorunda kalıyor. Foden derine ya da içeri kat ettiğinde onla birlikte hareket ediyor ve Cancelo üç pozisyonda da atılan çapraz uzun paslarla savunma arkasına başarılı şekilde sarkıyor.

Bek arkasına yapılan koşulara ek olarak kullanılan duran toplarda Liverpool’un savunma çizgisini önde tutmasını göz önüne alarak yine açıktan yapılan savunma arkası koşuları ev sahibinden sıklıkla gördük. Yukarıdaki iki pozisyonda hem soldan hem sağdan yapılan iki farklı pozisyonda rakip kalede tehlike yaratıldı ancak skor sağlanamadı. Diğer pozisyonda ise Jesus’un skoru 2-1’e getiren golü geldi. Cancelo’nun savunma arkasına kestiği ortada Alexander Arnold topa dalıp Jesus’un koşusuna reaksiyon vermeyince City tekrardan öne geçti.

Thiago’nun derine inen ekstra oyun kurucu rolü

City’nin skoru erken bulması ile gelen uzun paslı ve daha az topa sahip olma oyununa karşın Liverpool daha fazla topla oynamak zorunda kaldı. Burada Klopp’un, Thiago’yu derine getirip burada sayısal üstünlük kurma hamlesi Liverpool’un sol taraftan etkin oyun kurma şansı sağladı. Thiago sol iç koridora geldiğinde Jesus sürekli ona yakın oynayıp pas almasını engellemeye çalıştı. Bu anda Robertson sürekli çizgide boş pas opsiyonu oldu. Topu aldığında ise Walker onu karşılamaya geldiğinde Mane ve Jota merkezde savunma arkasına çapraz koşular yaptı. Bu alana atılan Çapraz paslar ile Liverpool ilk devrede iki üç kez savunma arkasına başarılı şekilde sarkmayı başardı.

Pep Guardiola’nın; Walker ve Cancelo’yu klasik bek olarak açıkta konumlandırması savunmada bazı zaaflar oluşturdu. Klopp ilk yarıda bu zaafı görmüş olacak ki, Liverpool ikinci 45 dakikada sağ kanattan atak geliştirip Mane’yi, Walker-Stones arasına sarkıtmayı denedi. İkinci yarı başlar başlamaz Salah’ın topla dönüp Walker’ın arkasına topsuz şiddetli koşu yapan Mane’yi bulması ile skor 2-2 ye geldi ve golden sonra da Liverpool baskısını rakip kalede hissettirmeye başladı. Yukarıdaki diğer pozisyonda ise kazanılan ikinci topta Salah yine Stones-Walker arasındaki açıklığa koşu yapan Mane’yi topla buluşturmak istiyor. Ancak pasın şiddeti iyi olmayınca Mane bu pozisyonda tehlike yaratamadı.

Manchester City 1,63 gol beklentisi ile maçı tamamlarken Liverpool 1,18 gol beklentisi üretti. İlk devrede City, ikinci devrede ise Liverpool daha fazla gol beklentisi üretti. Liverpool daha az şut çekmiş olsa da atılan isabetli şutların kalenin neresine gittiğine göre hesaplanan xGOT’daki 2,1’e 0,68’lik net üstünlüğü bitiricilik ve şut kalitesi açısından konuk ekibin üstünlüğünü gözler önüne seriyor.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.