Valérien Ismaël’in Beşiktaş’ı | Trabzonspor 1-1 Beşiktaş

Beşiktaş’ta yeni teknik direktör Valérien Ismaël ilk maçına şampiyonluk için günler sayan Trabzonspor karşısında çıktı. Beşiktaş’ı ilk düdükten itibaren yeni kurgusuyla izlediğimiz mücadele Valérien Ismaël için tatmin edici bir ilk maç oldu. Cornelius’un golüne Rosier’le cevap veren Beşiktaş 1 penaltı kaçırırken Larin’in kırmızı kart görmesiyle maçı 10 kişi tamamladı.

Valérien Ismaël’in Beşiktaş’ını iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte inceleyeceğiz.

Genel

Üçlü savunmayla izlediğimiz Beşiktaş’ta sol önde kullanılan Alex Teixeira dışında sürpriz bir tercih yoktu. Üçlü savunma beklendiği gibi Welinton – Vida – Montero’yla oluşturulurken kanat-beklerde Rosier ve Rıdvan beklendiği gibi sistemin parlayan oyuncuları oldu. Kurgu, sistem, diziliş fark etmeksizin seviyesinden ödün vermeyen Rachid Ghezzal ise maçın en iyi futbolcusuydu.

Beşiktaş’ta milli takım dolayısıyla geç katılan Atiba orta ikili için kullanılabilecek en değerli opsiyondu ancak hem takıma geç katılması hem de yabancı sınırı nedeniyle Atiba bu kurguda henüz kendine yer bulamadı. Ortada Josef’in yanında kullanılan Can Bozdoğan ise Beşiktaş’ın zayıf halkasıydı. Profili oyuna uygun gözükse de pas kalitesi ve ikili mücadele seviyesi iyi bir sınav vermedi. Kontenjana takılmasaydı tartışmasız bir Atiba hamlesi göreceğimizi düşünüyorum.

Kurgu

Top kullanırken 343’le yerleşen Beşiktaş, beklendiği gibi, geriden uzun vurmaktan çekinmeyen bir kurguyla sahadaydı. Bu noktada Batshuayi’nin çabası zaman zaman iş görürken oyunun ideal formatında hava hakimiyeti yüksek bir santrfor ihtiyacı kendini gösterdi.

Savunmada tercih edilen Welinton ve Montero’nun uzunları pasın kalitesinden bağımsız olarak her zaman indirilemedi. Ayrıca Abdullah Avcı’nın Trabzonspor’u bu uzun pasların kaleci Ersin üzerinden atılması için özellikle çalışmış gibiydi. Dolayısıyla Beşiktaş uzun toplarla istediği etkinliği yakalayamadı.

Önde kullanılan iki yapıcı iç oyuncusu Alex ve Ghezzal aksiyon sayıları tatmin edici bir maç çıkardı. Ghezzal zaten bildiğimiz seviyesinden ödün vermezken sezon boyunca kendisine rol biçilememiş Alex de sorumluluktan kaçmadığı ve özellikle ilk yarıda bolca top aldığı bir maçı geride bıraktı. Sistemin asıl parlayan oyuncuları kanat-bekler Rosier ve Rıdvan olurken merkezde Josef’e eşlik eden Can Bozdoğan istenen seviyenin altındaydı. Beşiktaş, kontenjan formülünü çözebildiği takdirde bu oyunu merkezde Josef ve Atiba’yla oynayacaktır.

Rakibi karşılarken 523 dizilişiyle yerleşen Beşiktaş, orta sahada maç boyunca Trabzonspor’a üstünlük kurdu. Seçilen oyun dolayısıyla merkez yoğun kalırken rakibin orta saha etkinliği bu sayısal üstünlükle etkisiz kılındı. Abdülkadir Ömür ve Siopis kendi formlarının gerisinde bir maç çıkardı. Siopis derinde top kullanmakta zorlanırken Abdülkadir de hatlar arasındaki etkinliğini sergileyemedi.

Bu oyunun doğal baskı şablonunda bekler savunmayı beşlerken rakip bekler kenarda boşta kalıyor. Ancak bu doğal bir sonuç ve tercih. Özellikle Süper Lig’deki beklerin pas kalitesi düşünülürse rakibe oyunu bekler üzerinden oynatma fikri Beşiktaş’ın gayet işine gelebilir.

Welinton

Üçlü savunmanın parlayan ismi beklendiği gibi Welinton oldu. Geçtiğimiz sezonda üstlendiği role benzer bir rolle sahada olan Welinton derinde haklı olarak sorgulansa da müdahale gerektiren ve önde savunulan bu yapıda profili dolayısıyla çok iyi bir maç çıkardı. Yukarıda Welinton’un savunmacılığına dair fikir verecek sekansları derledim. Hamleli yapısı ve çabukluğuna ek olarak ayağının iyi olması onu üçlü savunmanın sağı için ideal kılıyor.

Sezonun en iyi oyuncularından biri olan Nwakaeme’ye karşı Welinton’un gölge bir rol üstlenmesi ve ilk yarı boyunca temaslı oyundan kaçınmaması rakibini etkisiz kıldı. Etkisiz performansı sonra devrede Nwakaeme oyundan çıkarken bu hamlenin sebeplerinden biri de kuşkusuz Welinton’un ilk yarıda ona ters gelmesiydi.

Beşiktaş’ın golü

Beşiktaş’ın golünde kesici profiliyle atağı Welinton’un başlattığını görüyoruz. Devamında ise kurgu, sistem, formasyon fark etmeksizin ikili uyumlarını koruyan Rosier & Ghezzal ikilisi parlıyor. Golde 72 metrelik bir koşu atan Rosier neden bu oyun için ideal profilde olduğunu gösterirken Ghezzal her zamanki ince işçiliğiyle Rosier’i ceza sahasına sokuyor.

Rosier ve Rıdvan bu oyuna uygun oyuncular çünkü uzun bir koridoru kullanmayı seviyorlar. Öte yandan en büyük ekstraları ve bence uzun vadede Beşiktaş’ın uzun pas sayısını da azaltacak olan önemli bir detay bu iki oyuncunun iyi pasör olmaları. Yani Valerien İsmael uzun toplu oyundan zaman zaman taviz verdiğinde Beşiktaş’ı bekleriyle oyun kurarken izleyeceğiz. İki oyuncunun da profili buna uygun.

Rıdvan Yılmaz #3

Rosier’i Rıdvan’dan ayıran önemli özellik aksiyonun sonunu getirebilmesi. Yukarıdaki sekansta Rıdvan’ın bireysel yeteneğiyle Beşiktaş için fark yarattığı bir anı görüyoruz ancak aksiyon sonlandırılamıyor. Bir korner veya bir taçla dahi sonuçlanmıyor. Top rakibe geçiyor. İşte Rıdvan’ın hücumdaki en önemli eksiği bu. 3 kişiyi geçebildiği bir aksiyonun final hareketini yapamıyor. Elbette konuşmak için erken. Ancak yalnızca bu maç özelinde olmadığı için ayrıca değinmek istediğim bir başlıktı. Az önce de söylediğim gibi Rosier ve Rıdvan profilleri gereği Valerien İsmael’in 343’ünde parlayacaklar gibi gözüküyor. İlk maç da bunu doğruladı.

Final

Önder Karaveli, Beşiktaş’ta ilk kez üçlü kurguyu denediğinde üçlü kurgu üzerine bir yazı yazarak sormuştum: “Beşiktaş üçlü oynar mı?” diye. Tek cevabı olan bir soru değildi ancak adım adım bakıldığında 8 maçlık süreç için tolere edilebilecek bazı detaylarla birlikte Valerien İsmael bundan verim alacak gibi. Üçlü kurgunun ötesinde asıl detay ise hocanın uzun vadede talep edeceği yüksek eforlu oyun. Beşiktaş bunu Şampiyonlar Ligi’nde denemiş ve nefesi yetmemişti. Yani sezon öncesi hazırlığı, yükleme ve uygun profilli oyuncular bu oyun için doğal olarak belirleyici olacak. Beşiktaş için asıl faktör de üçlü savunmanın ötesinde bu yüksek eforlu oyunun ne kadar sürede oynanabileceği. Çünkü kabul etmek gerekir ki bambaşka bir kurgu ve dünden bugüne oynanamayacak kadar önemli bazı detayları barındırıyor.

Valerien İsmael ligin fiili şampiyonuna karşı en azından oyuncu grubunu oyununa ikna edebildiği bir maçı geride bıraktı. Bundan iyisini de hayal etmek hayalperestlik olurdu zaten.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.