Trabzonspor Analizi | Trabzonspor 1-1 Beşiktaş

Süper Lig’in 31. haftası Trabzonspor-Beşiktaş derbisine sahne oldu. Emin adımlarla şampiyonluk yolunda ilerleyen Trabzonspor , Cornelius’un golüyle öne geçtiği karşılaşmada skoru koruyamadı ve evinde bir puan ile yetinmek zorunda kaldı.

Derbiyi  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Trabzonspor, yeni teknik direktör değişimine giden rakibine karşı dizilişini korumayı tercih etti. Avcı, stoper bölgesinde Denswil ve Hüseyin Türkmen’e görev verirken beklerde Puchacz ve Dorukhan Toköz forma giydi. Savunma önünde Siopis tek pivot olarak oynarken merkez orta sahada Bakasetas ve Abdulkadir Ömür forma şansı buldu. Trabzonspor’un kanatları Visca-Nwakaeme ikilisine emanet edilirken takımın en uçtaki gol ayağı Djaniny idi.

Rakip karşılama planı

Bir çok eksik ile sezona devam eden Abdullah Avcı toplu oyunda problemler yaşasa da rakibi karşılama adına sahada doğru işler yaptı. Beşiktaş’ı oyun kurarken sürekli sağ ve sol stoper üstünden oyun kurdurup, top kenarlara indiğinde görselde görüldüğü gibi oyuncu odaklı baskı ile bire bir eşleşme yaptı. Ancak önde kurulan bu yoğun karşılama özellikle uzun toplar sonrası dönen ikinci toplarda büyük zafiyet yaşattı. Özellikle ilk devrede rakip Beşiktaş ön alana yaptıkları baskılar sonrasında kalelerinde önemli tehlikeler atlattılar.

Yukarıda görüldüğü gibi Avcı’nın öğrencileri geriden oyun kurmakta zorlansa da rakip karşılama ve baskılarda kazandıkları toplarla tehlikeler yaratmayı başardılar. İlk pozisyonda Montero’nun oyun kurması sırasında tüm oyuncuların bire bir eşleşerek tutulduğunu ve pas opsiyonu bırakılmadığını görüyoruz. Bu durumda Montero ön alana riskli bir pas attığında ise Siopis pas arası yapıp hızlıca geçiş hücumunu başlatıyor. Bu anda Djaniny derine gelip sırtı dönük bağlantı oluştururken Welinton’u bu bölgeye çekerek savunma dengesini bozuyor. Diğer aksiyonu da incelediğimizde bu sefer ikinci topu kapan Bakasetas vakit kaybetmeden merkeze oynuyor. Bu anda Nwakaeme bağlantı için derine geldiğinde Welinton ilk pozisyondaki gibi bölgesini terk ediyor. Arkasında oluşan boşluğa Djaniny koşu yaptığı anda Abdülkadir Ömür zamanlaması harika bir pas atmayı başarsa da 31 yaşındaki tecrübeli santrafor topu kötü kontrol edince ev sahibi mutlak bir golden oluyor.

Rakip takımda merkezi kapatıp çizgide agresif baskı yaptığı için ev sahibi ekip geriden sağlıklı oyun kuramadı. Buna karşın atılan uzun toplar da kanat beklerinin ileride yakalanması ile rakip üçlü hat ile yakalanmaya çalışıldı. Yukarıda görüldüğü gibi Uğurcan’ın attığı uzun paslarda Beşiktaş savunması dengesiz yakalandı. İlk pozisyonda Rosier’in arkasında Nwakaeme, Welinton ile birebir kalma şansını yakalasa da bunu iyi değerlendiremedi. Diğer pozisyonda ise atılan uzun top sonrası seken ikinci topu Bakasetas kazanınca yine geride 5’e 5 şekilde rakip yakalanmış oldu.

Geriden oyun kurma

Rakip sürekli merkezi kapatarak Siopis-Bakasetas-Abdülkadir Ömür üçlüsünün oyun kurmasına mani oldu. Buna karşılık Abdullah Avcı iki bekini de geride konumlandırarak rakibi daha çok ön alana çekmeye çalıştı. Bu şekilde top kenara oynanınca rakip merkezi ve bekler bu alana kanalize edildi. Bu alana pas yapıldıktan sora daha çok uzun paslar ile rakip yarı alana geçilmeye çalıştı. Bu, sağlıklı atak gelişimini sekteye uğratsa da zaman zaman rakibin geride eksik yakalanmasını sağladı.

Yukarıda anlattığım bu planı açıklayan en iyi maç içi aksiyon gol anıydı. Yukarıda görüldüğü gibi top Hüseyin’deyken onu kontrol eden Ghezzal olunca Rıdvan mecburen Dorukhan’ı kontrol etmek için ön alana çıkıyor. Rıdvan’ın ön alana çıkmasından dolayı çizgide oyunu genişleten Visca’ya, Montero yakın durmaya çalışıyor. Diğer kanatta ise Nwakaeme oyunu genişlettiği için Welinton ‘da merkezden uzakta kalınca ikinci yarı oyuna giren Cornelius, Vida ile bire bir kalma şansı buluyor. Vücudunu iyi kullanarak topu önüne alan Cornelius, Ersin’in de hatalı çıkışı sonrası temiz bir aşırtma vuruşuyla takımını öne geçirmeyi başardı.

Zaaflar

Beşiktaş, değişen hocası ve oyun yapısı ile maç boyunca Trabzonspor’u zor durumlara düşürdü. Kanat beklerini sürekli çizgilerde kullanıp Ghezzal-Alex ikilisi merkeze yaklaştı. Bu anlarda Nwakaeme ve Visca zamanında reaksiyon veremediği anlarda merkezi rakip etkin kullandı. Özellikle Ghezzal bu alanları etkin işledi. Sürekli atak yönünü değiştirip boş alanlar yarattı. Yukarıda savunmada Nwakaeme-Ghezzal eşleşmesinin problemi gözler önüne seriliyor. Ghezzal merkeze kayınca Nwakaeme ne rakip kanat beki kontrol etti ne de Ghezzal’i takip etti. Bu anlarda Ghezzal sürekli alan yaratıp oyunu tehlikeli alanlara yönlendirdi.

Ev sahibi ekip adına bir başka problem ise merkez orta sahadaki yumuşaklık ve kanatların savunmaya katkı konusundaki eksikliğiydi. Visca ve Nwakaeme yaş olarak yüksek tempoyu savunma anlamında kaldırabilecek yaşta oyuncular değil. Merkezde de Abdülkadir gibi defans yönü kuvvetli olmayan oyuncular olunca savunma aksiyonlarında zincirleme hatalar oluştu. Yukarıda ilk pozisyonda 3’e 2 sayısal üstünlüğe rağmen Rosier-Ghezzal ikilisi sağ kanattan etkin bir şekilde atak geliştirdi. Bu anda Nwakaeme’nin aldığı pozisyonu ve Rosier’in koşusuna karşı gösterdiği tepkisizliği görüyoruz. Buna ek olarak Abdülkadir Ömür’ün topa dalıp ceza alanı ön bölgesine gereken savunma koşularını yapmakta gecikmesi ciddi tehlikeler yarattı. Bunu ikinci pozisyonda daha net görebiliyoruz. Rıdvan sol kenar çizgiden orta yapacakken Abdülkadir ceza sahası önünde pozisyona dalıp konsantrasyonunu kaybetti. Ceza sahası önünde Josef demarke beklerken Abdülkadir’in yaya daha yakın durup bu alanın savunmasına katkı vermesi gerekirdi. Nitekim sekerek bu bölgeye gelen topta Josef tehlikeli bir noktadan şut şansı buldu ancak iyi bir vuruş çıkaramadı.

Trabzonspor adına bir başka problem ise Beşiktaş’ın güçlü Rosier-Ghezzal tarafına karşı savunma zaafı olan Nwakaeme-Puchacz hattıydı. Gol de bu hattın savunmadaki hatalı aksiyonları sonrasında geldi. Puchacz, Rosier ile mesafesini yeterli mesafede tutamayınca Denswil ile arasında derin boşluklar oluştu. Ligimizin en tehlikeli sağ koridor ikililerinden olan Rosier-Ghezzal hattı bu boşlukları çok etkin kullandı. İlk pozisyonda basit bir verkaç ile Rosier; Denswil ve Puchacz arasındaki boşluğa penetre olmayı başarıyor. Gol pozisyonunda ise Ghezzal’ın topla birlikte koşusunda Puchacz topa dalıp yine mesafesini ayarlayamayınca Rosier ceza sahasına sızıp maçın skorunu tayin ediyor.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.