Galatasaray Analizi | Galatasaray 2-1 Beşiktaş

Okan Buruk yönetiminde ilk derbisine çıkan Galatasaray evinde Beşiktaş’ı ağırladı. Taraftarının da desteğiyle maça baskılı başlayan Sarı Kırmızılılar alışılagelmiş kısa paslarla oyun kurulumu yerine maç boyunca uzun toplarla savunma arkasına sarkıp kenar ortalarıyla etkili olmaya çalıştı. Aradığı golleri 17. dakikada Barış Alper’in kafayla indirdiği topta Icardi’nin ayağından ve 59’da Icardi’nin direkt kafa vuruşundan bulan Galatasaray karşılaşmadan 2-1’lik galibiyetle ayrıldı.

Galatasaray’ın derbi galibiyetini global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Son haftalardaki istikrarsız oyun ve yabancı kuralı nedeniyle kadrosunda revizyonlar yapan Okan hocanın bu maçtaki en büyük sürprizi ise bu sezon ilk kez 11’de forma giyen Barış Alper Yılmaz oldu. Sezona Yunus ve Kerem kanatlarıyla başlanmasının ardından bu iki oyuncu da kulübeye çekilirken diğer kanatta Rashica forma giydi. Geçtiğimiz hafta kart cezaları nedeniyle forma giyemeyen Boey ve Abdülkerim ise yeniden kadroya dönerken sol bek mevkiindeki sakatlıklar nedeniyle geçtiğimiz hafta kendini sahada bulup bir de gol atan Emre Taşdemir bu maça da 11’de başladı.

Uzun toplar ve Rashica kanadından ortalar

Maçın ilk dakikalarında Valerien Ismael döneminin ana planı olan yoğun ön alan baskısından vazgeçmiş bir görüntü sergileyen Beşiktaş, rakibini orta blokta karşılayıp savunma hattını da oyunun 2. bölgesine kadar çekerek oyunu o alanda daraltma düşüncesindeydi. Şenol Güneş’in bu planına karşılık Okan hoca ise özellikle maç başında rakibini kısa paslarla açmak yerine savunma arkasındaki boşlukları uzun toplarla değerlendirmeyi hedefledi. Buna alternatif bir başka plan ise kanatlarda neden Rashica ve Barış Alper’in tercih edildiğini açıklarcasına sürekli Rashica’nın bulunduğu kanattan geçişler ve kenar ortalarıydı. Şimdi bu iki konuyu ve Galatasaray’ın bulduğu gollere etkilerini inceleyelim.

Ligde oynadığı 11 maçta yaptığı toplam pasların ortalama %10’unu uzun pas olarak tercih eden Galatasaray’da bu istatistik Beşiktaş karşısında %15’e çıktı. Bu durumun temel nedeni ise yine kadro tercihinde yatıyordu. Sezon genelinde hücum performansıyla etkili olan Boey’e ilk yarıda Beşiktaş hücumlarının ortalama %42’sinin gerçekleştiği Nkoudou kanadı emanet edilmiş, önünde forma giyen Barış Alper’e ise sürekli arkaya sarkmaya çalışarak tamamlayıcı forvet olma rolü verilmişti. (Boey takımının en çok ikili mücadeleye giren (9/14) ve en çok top kapan oyuncusu oldu. (4) Ters kanatta ise bu duruma zıt olarak Rashica’nın içerde konumlanıp açtığı çizgi koridoruna Emre’nin bindirmeleriyle savunma arkasına sarkılıyordu. Yukarıdaki görüntülerde de farklı oyuncuların farklı anlarda yaptığı sarkma denemelerini görebilirsiniz.

Sarı kırmızılılarda iki bekin 0-60. dakikalar arasındaki (2.gole kadar) topla buluşma noktalarına baktığımızda da Emre’nin Boey’in yaklaşık iki katı kadar hücum alanında topla buluştuğunu buna karşılık ise Boey’in kendi yarı sahasında savunma yaparak geçirdiği bir bölüm olduğunu okumak mümkün.

Emre’nin bu bindirmelerinin bir diğer etkeni ise kanadındaki rakibi olan Cenk’in bek takibinde yaşadığı sıkıntılardı. Yukarıdaki pozisyonlarda da görebileceğiniz gibi Cenk’in bu takipsizliği Beşiktaş’ın çizgide sayısal anlamda eksilmesine ve Galatasaray’ın içeriye rahat ortalar yapabilmesine olanak sağladı. Bu kenar ortalarının bir başka ortak noktası ise tamamında içeriye Icardi ve Barış Alper haricinde 3. bir adam sokmak oldu. Pozisyonun akışına göre zaman zaman Mertens kanada inip Oliveira içeri girerken zaman zaman da bu durumun tersini gördük.

Bu kenar ortalarındaki bir başka detay da yukarıdaki pozisyonların tamamının Rashica’nın sol kanatta olduğu 0-30 arasında gerçekleşmesiydi. Bu dakikalar arasında Galatasaray %51 ile sol, %30 ile sağdan hücum ederken akan oyunda açtığı 9 ortanın 8’i de sol kanattan gerçekleşti. Rashica’nın sağa geçtiği 30-45 arasında ise hücumlar %39 sağ %31 ile soldan gerçekleşti ve akan oyunda açılan 4 ortanın 3’ü sağ kanattandı. Bu oranı maç geneline vurduğumuzda ise Galatasaray yaklaşık olarak her 3 kanat hücumundan 2’sini Rashica’nın olduğu kanattan gerçekleştirdi.

Yukarıda değindiğim bu iki ana konu Galatasaray’ın iki golüne de sirayet etti. İlk golde duran top sonrası pozisyon icabı sağda kalan Rashica Barış ile kanat değişirken ters ayağıyla kestiği orta esnasında yine 3. adam olarak içeriye giren Oliveira takımına ceza sahasında 3’e 2 üstünlük sağladı ve stoper Tayyip’i ikilemde bırakarak Barış’ın indirdiği topta Icardi’nin rahat bir gol vuruşu yapmasına olanak sağladı.

2.golde ise savunmadan topu kafayla karşılayan Emre geçiş hücumunda yine soldan bindirmesini yaparken Cenk’in takipsizliği Oliveira’nın da o kanada gelmesiyle orta esnasında sarı kırmızılılara 3’e 2’lik bir sayısal üstünlük sağladı. Bu sayede demarke pozisyonda topu içeriye ortalayan Oliveira Icardi’ye de asisti sağlamış oldu. Pozisyon esnasında ceza sahasında bu kez Barış değil ters kanattaki Rashica konumlanırken yine Mertens de ceza sahası içerisinde top bekleyen bir diğer isimdi.

60-90 arası yakalanan ve verilen fırsatlar

2.golden hemen sonra Beşiktaş’ın Muleka ve Redmond’ı Salih ve Nkoudou ile değiştirmesi oyunun bu bölümüne etki eden en büyük faktördü. Değişiklikler ile Beşiktaş’ın hatları arasındaki mesafeler iyice açılırken Galatasaray bu kopukluktan çok sayıda pozisyon  çıkardı. Öte yandan bu değişikliklerin bir başka etkisi ise yazının başında Emre’yi takipsizliğiyle değindiğim Cenk’in sol kanada geçmesiydi. Nkoudou’nun oyundan alınmasıyla Cenk’le eşleşen Boey adeta zincirlerini kırmışçasına son 30 dakikada hücum katkısı verdi. İlk 60 dakikada 3.bölgede 4 kez topla buluşan genç Fransız son 30 dakikada ise 13 kez topla buluştu. Bu durumun oluşmasında Rashica’nın sağda olması da bir başka faktörken yukarıdaki görüntüde de anlattıklarımı betimleyen bir pozisyon görebilirsiniz.

Bu dakikalar arasında Beşiktaş’ın yarattığı tehlikelerin büyük bir kısmı ise Galatasaray’ın kornerler sonrası ileri çıkarken takım bütünlüğünü yitirip kendi ceza sahasında sayısal olarak eksik yakalanmasıydı. Yukarıdaki pozisyonlarda da görebileceğiniz gibi karşılanan toplar sonrası pozisyon almakta zorlanıp takım boyunu ayarlayamayan sarı kırmızılılar kalesinde net fırsatlar verdi. Öyle ki son saniyelerde Kerem ve Icardi’nin rakip yarı sahaya gidip kaleciye kadar baskı yapması sarı kırmızılıların takım boyunu iyice uzatırken yine ceza sahasında eksik yakalanmasına olanak sağladı.

Beşiktaş’ın derbi performansının analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.