La Ligada Girona Mucizesi: Michel’in mobilitesi yüksek akıcı oyun anlayışı

1930 yılında kurulan Girona FC alt liglerde mücadele eden sıradan bir takımdı. 2015’de borç batağındayken Pep Guardiola’nın kardeşi Pere Guardiola tarafından hisselerinin büyük kısmını satın alması ve devamında yine hisselerinin bir kısmını City grubun satın almasıyla yeni bir yapılanmaya gitti. Bu kısa girizgahtan sonra bu sene ligde şuan lider olan ve şans yaratma gibi ofansif metriklerde ligde zirvede olan Michel’in Girona’sının oyun anlayışını inceleyeceğiz.

Asimetrik sahaya yayılış ve pozisyon rotasyon akıcılığı

Girona kağıt üzerinde 4-1-4-1 yada 3-4-3 dizilişi ile sahada gözükse de toplu oyunda geride her zaman üçlü hat kurarak oyun kurmayı deniyor. Görselde ki gibi rakibin çok adamlı ön alan baskısında stoperler kale çizgisine yaklaşarak kaleciyle birlikte 4’lü bir hat oluşturuyor ve Michel’in oyununda çok önemli rol alan sol bek Guttierez iç koridorda konumlanarak merkezi üçleyip ekstra opsiyon oluyor.

via GIPHY

Yukarıda Girona’nın rakip ön alanda baskıya çıktığındaki bir oyun kurma setini inceleyebiliriz. Merkezde sol kanat bekinin de gelmesi ile oluşan kalabalığa sağ kanat forvette iç koridora gelip destek verince rakibin alan ve adam markaj yapması zorlaşıyor. Rakibin sağ ön liberosu Guttierez ile eşleşmek zorunda kalınca merkezde hem sayısal avantaj hemde alan yaratmayı Katalan ekibi başarıyor. Sağ ve sol stoper de kalecinin pas açısını arttırmak için kenarlara açılınca rakip hücumcularda onlarla birlikte merkezden uzaklaşıyor ve merkezde Herrera için hem pas alma hemde sonrasında topla birlikte ilerleme için geniş bir alan oluşuyor.

via GIPHY

Burada ise Guttierezin derine gelip sırtı dönük top alarak oyun kurulumuna verdiği katkıyı görüyoruz. Girona’nın yaptığı en iyi şeylerden olan pozisyon rotasyonunu gösteren sekanslardan biri. Sol kanat bek ilk hatta yakınlaştığında onun bölgesine sağ kanat forvet kayıyor ve kendisiyle birlikte rakip ön liberoyu bu alana sürüklüyor. Sol çizgiye de savunma önünde oynayan Aleix Garcia yerleşiyor ve pas açısını arttıran isim oluyor. Rakip diğer ön libero da onu savunmak için top ona geldiğinde baskıya çıktığında ise Michel’in tam olarak istediği merkezi boşaltma işlemi tamamlanmış oluyor. Bu alana zamanında koşu yapan Herrera sızıyor ve tek çapraz pasta rakibin 6 oyuncusu ön alanda kalarak oyundan düşüyor.

Girona rakip derinde yada orta blokta savunduğunda ise 3-1-6 yada 3-2-5 şeklinde sahaya yayılıyor. Cadiz maçında yukarıda ve aşağıda görülen görsellerde 11 kişi iken 4-4-2 şeklindeki karşılamaya karşı 3-2-5 şeklinde oyun kurarken rakibin 10 kişi kalmasından sonra 4-4-1 şekline bürünen rakip karşısında 3-1-6 şeklinde sahaya yayılıyor. Bu sadece rakibin 10 kişi kaldığı anlarda değil stoperlere baskı yapılmayıp kompakt kalmaya çalışan rakiplere karşı geride fazla adam bulundurmak yerine ileride fazla adamla rakibi genişletmeye zorluyorlar. Sağ tarafta kanat bek oyunu genişleten olurken sol kanat bek Guttierez daha çok iç koridora sızmaya çalışan isim oluyor.

Guttierez’in iç koridor koşuları ve stoperlerin hücuma katkıları

via GIPHY

Guttierez sol iç koridor koşuları ile rakibin bek stoper alanını sürekli tehdit ediyor ve rakibin savunmasını zorlaştırıyor. Yaptığı etkili koşularda zaman zaman beki içeriye sürükleyip kanatta boşluk yaratırken bazen de rakip sağ stoperi bu alana çekip merkezde santraforu bire bir bırakıyor. Yukarıda bu iki duruma örnek anları görebiliyoruz.

via GIPHY

Rakip çok adamlı şekilde kanatları kilitlediğinde ise diğer taraftan yada iç koridordan sağ veya sol stoper bindirmeleri etkili şekilde yapılıyor. İlk pozisyonda rakip kendi sağ tarafını kalabalık şekilde adam adama savunduğunda sol stoper Blind iç koridordan merkeze doğru koşu yapıp basit bir verkaçla Dovbyk’e asist yapıyor. Diğer pozisyonda ise yine sağ tarafta yığılma olduğunda sağ stoper Eric Garcia diğer kanatta bindirme yapıyor. Bu anda sağ kanat bek Yan Couto merkeze kayarak rakip beki kendisiyle sürüklüyor ve Garcia’ya alan açıyor. BU şekilde Girona etkili bir kanat organizasyonu gerçekleştiriyor.

Rakip karşılama ve ceza sahası önü savunma zaafı

via GIPHY

Top rakipteyken Girona ön alanda baskı yapsa da aşırı agresif bir tutum sergilemiyor. Sabırlı şekilde rakibi karşılayan Katalan ekibinde 4-4-2 şeklinde topa göre konumlanarak rakibin baskı için zayıf zamanı bekleniyor. Öndeki ikili uyumlu şekilde biri topu alan stopere diğeri ise öndeki oyun kurucuya giderek onları kontrol ediyor. Bu şekilde rakibin merkezden oyun kurması engellenip çizgilere doğru oyunu yönlendirme çabası görülüyor. Top çizgiye doğru açıldığında ise burada agresif bir baskı başlayıp rakibin geriye dönmesine veya riskli pas tercih etmeye zorlanıyor.

via GIPHY

Girona hücum konusunda ligde en çok gol şansı üreten takım olurken savunma konusunda aynı düzeyde başarı sergileyemiyor. Yukarıdaki görülen pozisyonda görüldüğü gibi adam paylaşımı konusunda zaman zaman hatalar yapılıyor ve kanattan gerçekleşen hücumlarda ceza sahası önünde geniş alanlar veriliyor. 31 golle ligde en çok gol atan takım konumundayken gol yeme konusunda 7. sırada bulunuyorlar. Bu savunma zaafında da savunma önünde verilen alanların büyük etkisi var. Yukarıdaki gibi pozisyonları birçok maçta kalelerinde görürlerken zaman zaman da geride yapılan basit top kayıplarıyla kalelerinde gol gördüler.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.